Pokrycia dachowe

Rybie łuski na dachu

Piękno natury jest tak zniewalające, że jest dla człowieka nieustannym źródłem inspiracji. Nie tylko dla poetów i malarzy, ale również dla tak mało romantycznej profesji jak, inżynieria budowlana.

Wiele z tego co nas otacza jest odtwórczym dziełem. A jednym z powszechnie stosowanych rozwiązań jest dachówka płaska o nazwie karpiówka, która pokrywa swoją łuską spadziste dachy na całym świecie.

Karpiówka ma niewielki, prostokątny kształt, w którym jedna krótsza krawędź jest zaokrąglona. Choć jest niepozorna z wyglądu, stanowi jedno z najcięższych rodzajów pokryć dachowych (jeden metr kwadratowy karpiówek może ważyć nawet 70kg!). Jak ryba w wodzie karpiówka znajdzie się na zarówno na tradycyjnych ziemiańskich dworkach jak i nowoczesnej, nieco kubistycznej architekturze. Jej niewątpliwą zaletą jest bowiem możliwość krycia skomplikowanych konstrukcji, np. wolego oka.

Łuska do łuski

Łuska do łuski Są dwa sposoby ułożenia karpiówki: w łuskę albo koronkę. Pierwszy z nich cechuje pojedynczo ułożony rząd dachówek na każdej z łat, co sprawdza się na dachach nawet o dużym nachyleniu. Jednak układanie w łuskę wymaga położenia dwukrotnie większej ilości łat niż przy pokryciu koronkowym, w którym na każdej łacie układa się dwa rzędy dachówek. W takiej konfiguracji karpiówki są przesunięte w rzędach o połowę swojej szerokości, tak aby zachodziły na siebie na 1/4 – 1/3 długości dachówki.

Karpiówka po liftingu

Motyw łuski ma również swoją nowoczesną odsłonę pod postacią eleganckiej dachówki rombowej, która świetnie sprawdzi się na nowopowstałych domach i w modernizacji budynków sprzed lat. Dostępny w ofercie BRAAS model Smaragd (angoba lub glazura) to doskonały wybór dla tych, którzy chcą wyrazić swój indywidualny styl i podkreślić charakterystyczny wygląd domu.

Dach zdrowy jak ryba

Pamiętaj o zabezpieczeniu dachu przed nadchodzącą wilgocią, zimą i śniegiem. Wczesna jesień to jeszcze wciąż dobry czas na wykonanie ostatnich przeglądów lub drobnych napraw.

Rybie łuski na dachu, fot. BrassRybie łuski na dachu, fot. Brass
Rybie łuski na dachu, fot. BrassRybie łuski na dachu, fot. Brass
Rybie łuski na dachu, fot. BrassRybie łuski na dachu, fot. Brass
Rybie łuski na dachu, fot. BrassRybie łuski na dachu, fot. Brass

ASZ

5/5 - (2 votes)

Data publikacji: 11 września, 2013

Autor:

5/5 - (2 votes)


Komentarze


Udostępnij artykuł

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Podobne artykuły