Szkolenia

Klasa dekarska w Gdańskiej szkole

Nowo otwarta klasa dekarska w Państwowe Szkoły Budowlane w Gdańsku. Młodzież ma być lepiej przygotowana do podjęcia pracy na tym wymagającym rynku m.in. dzięki ścisłej współpracy szkoły z producentem systemów dachowych BRAAS oraz doświadczonymi dekarzami.

Ryszard Oleńczuk, Kierownik Warsztatów Szkolnych w PSB w Gdańsku

Ryszard Oleńczuk, Kierownik Warsztatów Szkolnych w PSB w Gdańsku

Właściciele firm budowlanych, dostrzegają coraz bardziej odczuwalne braki kadrowe. Szczególnie gdy posiadają dobrą renomę i zlecenia mają zaplanowane na wiele miesięcy do przodu. Tym samym rozczarowani są sami inwestorzy, którzy chcą wybudować dom z wysokiej jakości materiałów budowlanych i korzystając z usług wykwalifikowanych rzemieślników. Jak zachęcić młodzież gimnazjalną do zainteresowania się zawodem dekarza? Co w perspektywie długoplanowej zmienić, by coraz większa liczba młodych ludzi otrzymała wiedzę i umiejętności na takim poziomie, który pozwoli im szybko otrzymać satysfakcjonującą pracę?
Państwowe Szkoły Budownictwa w Gdańsku zdecydowały się na otwarcie w roku szkolnym 2017/2018 nowej klasy o profilu dekarz. Program kształcenia adeptów sztuki dekarskiej został stworzony we współpracy z firmą Monier Braas, liderem na rynku zintegrowanych systemów dachowych, oraz doświadczonymi dekarzami, właścicielami firm budowlanych. Szkoła chce przyciągnąć młodzież przede wszystkim obietnicą szybkiego znalezienia dobrze płatnej pracy oraz perspektywą stworzenia w przyszłości dobrze prosperującej firmy, która będzie w stanie konkurować na rynku europejskim. O tym, jakie są plany dotyczące nowo tworzonej klasy, rozmawiamy z Ryszardem Oleńczukiem, Kierownikiem Warsztatów Szkolnych w PSB w Gdańsku.

Jakie, Pana zdaniem, argumenty przemawiające za wyborem klasy dekarskiej mogą trafić do młodzieży, która dopiero szuka swojej drogi? Tradycja tego zawodu i dążenie do perfekcji może brzmieć zbyt górnolotnie…
Faktycznie, tradycja nie jest wskazywana jako najważniejszy argument, ale perfekcja wykonawstwa jest kojarzona przez młodych ludzi z ciągłością zleceń i, co za tym idzie, z wysokimi zarobkami oraz stabilnością zatrudnienia. Przy okazji szkoleń dla mistrzów dekarskich, które odbywają się w warsztatach PSB, nasi uczniowie mają okazję zobaczyć, jakimi samochodami przyjeżdżają właściciele firm dekarskich. Po komentarzach uczniów mogę wnioskować, że wysoki status materialny jest ważnym argumentem przy wyborze zawodu.

W jaki sposób program kształcenia młodych dekarzy ma im pomóc wejść śmiało na rynek pracy?
Obecnie obowiązujące podstawy programowe są tak skonstruowane, aby uczeń szkolił się we wszystkich zagadnieniach związanych z zawodem, natomiast wybór szczegółowych tematów należy do nauczyciela. Pozwala to na wprowadzanie do nauczania najnowszych rozwiązań technologicznych, a u uczniów zdobycie takich umiejętności, które są oczekiwane przez pracodawców na ciągle zmieniającym się rynku pracy.

Ośrodek szkoleniowy Braas w Gdańsku

Ośrodek szkoleniowy Braas w Gdańsku

Jaką widzi Pan rolę producentów, jak np. Braas, oraz Certyfikowanych Dekarzy Braas w promocji tego zawodu wśród młodzieży?
To właśnie firmy producenckie wprowadzają innowacje i nowe technologie do branży budowlanej. Dla szkoły są to najbardziej cenni partnerzy, którzy wspierają edukację uczniów organizując szkolenia, na których prezentowane są technologie wchodzące aktualnie na rynek. Najlepszym przykładem takiej współpracy jest właśnie Braas, którego przedstawiciele doskonale rozumieją potrzeby obecnego rynku pracy i w swoich działaniach wspierają naszą szkołę. Mamy w warsztatach szkolnych do dyspozycji uczniów pracownię dekarską, która jest całkowicie wyposażona w materiały i narzędzia przez Braasa. Ważną częścią współpracy są szkolenia dla nauczycieli i wsparcie merytoryczne doradców technicznych firmy. Kierownictwo Braasa podejmuje wiele inicjatyw związanych z propagowaniem zawodu dekarza, przykładem są filmy promocyjne czy inicjowanie i propagowanie programu Certyfikowany Dekarz Braas, który nobilituje na rynku budownictwa firmy solidne, które są godne polecenia.

W jaki sposób będą Państwo łączyć naukę i wiedzę, tak niezbędną w pracy dekarza, z nauką praktyczną? Jaki jest plan (procentowo) odnośnie praktyk w każdym kolejnym roku kształcenia?
Atutem Państwowych Szkół Budownictwa jest posiadanie własnych warsztatów szkolnych z Ośrodkiem Szkolenia Dekarzy Braas. W ośrodku znajduje się konstrukcja dachu, która pozwala na prowadzenie przez cały rok w bezpiecznych i komfortowych warunkach szkoleń w wykonawstwie wszystkich elementów poszycia dachu. Uczeń w zawodzie dekarz ma do dyspozycji dwa dni w tygodniu przeznaczone na naukę praktyczną. Stanowi to 60% z ogólnej liczby godzin przeznaczonych do nauki.
Rynek potrzebuje dekarzy
Jaką widzi Pan różnicę w programie i sposobie kształcenia uczniów dekarzy dawniej i dziś, w nowo otwieranej klasie?
Główna różnica dotyczy sposobu kształcenia. Dawniej uczniowie klas pierwszych nie wykonywali prac na konstrukcji dachu ze względu na zakaz pracy na wysokości małoletnich pracowników. Z tego powodu zakres tematyczny zajęć był ograniczony do prac pomocniczych. Obecnie posiadamy w Ośrodku Braasa obniżoną konstrukcję dachu do ćwiczeń, co pozwala nam prowadzić bezpieczne zajęcia w pełnym zakresie dla uczniów klas pierwszych. Ważną częścią oferty dla uczniów są szkolenia finansowane z grantów wspierających szkolnictwo zawodowe, w ramach których uczniowie mogą uzyskać dodatkowe uprawnienia operatorów maszyn lub wziąć udział w szkoleniach i stażach.

Ilu uczniów ma szansę podjąć naukę w 2017/2018 roku?
Na to pytanie nie ma jednoznacznej odpowiedzi. Na rekrutację do szkół zawodowych nadal będzie miał duży wpływ niż demograficzny, który obecnie zaniża liczebność uczniów w porównaniu do średniej o niemal połowę. W związku z tym szkoły zawodowe będą miały dużą konkurencję z liceami. Jesteśmy przygotowani do utworzenia pełnej klasy 30-osobowej, jak również łączenia kilku specjalności w ramach jednej klasy.

Gdzie można dowiedzieć się szczegółów o kryteriach rekrutacji?
Zapraszam do wejścia na stronę Państwowych Szkół Budownictwa w Gdańsku http://www.psbgdansk.pl/o-szkole-2/rekrutacja oraz do obejrzenia filmu animowanego, który przygotowaliśmy wspólnie z marką BRAAS, aby zachęcić młodzież do podjęcia nauki w tak atrakcyjnym, a nieco zapomnianym zawodzie, jakim jest dekarstwo: http://www.psbgdansk. pl/multimedia/

PAŃSTWOWE SZKOŁY BUDOWNICTWA im. prof. Mariana Osińskiego
Aleja Grunwaldzka 238, 80-266 Gdańsk
tel. + 58 341-64-61, 58 341-02-30
e-mail: szkola@psbgdansk.pl
www.psbgdansk.pl

5/5 - (7 votes)

Data publikacji: 1 września, 2017

Autor:

5/5 - (7 votes)


Komentarze


Udostępnij artykuł

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

  1. Jarek
    sobota, 4 kwietnia, 2020

    Szkolenie zawodowe to doskonały pomysł na swoją przyszłość. Patrząc z perspektywy czasu teraz wybrałbym jakiś konkretny zawód typu hydraulik, spawacz, dekarz bo dziś takich profesji brakuje a rynek jest chłonny. Tak więc idea jest jak najbardziej słuszna.

Podobne artykuły