Rynny metalowe

Rynna bez końca

Coraz częściej na placach budowy robione są rynny z jednego, ciągłego kawałka aluminium, bez psujących się tak łatwo połączeń. Po prostu na budowę przyjeżdża firma ze specjalną maszyną i rodzajem rynny wybranym przez zamawiającego, a raczej lakierowaną blachą aluminiową i wszystkimi akcesoriami do zainstalowania systemu rynnowego. Dobrym przykładem na tego typu rozwiązania jest system aluminiowych rynien Gutti.

System GUTTI ALURYNNA jest nowoczesnym rozwiązaniem, łączącym w sobie zalety doskonałego materiału – aluminium lakierowane w procesie coil coating – innowacyjnej metody produkcji – profilowanie na wymiar, na placu budowy – oraz profesjonalnych wykonawców – Oficjalnych Dystrybutorów Gutti. Dzięki temu system chroniony jest 20 letnią gwarancją a jego montaż i uruchomienie zajmuje niewiele czasu. Pierwszym krokiem przy instalowaniu systemu ALURYNNY jest dokładne obmierzenie budynku i krawędzi dachu. Z każdej strony należy dodać max 4 cm zapasu. Następnie umieszczamy taśmę mierniczą w specjalnym podajniku na maszynie – profilarce Gutti, zaczepiamy o początek rynny i uruchamiamy maszynę. Oczywiście należy ją wcześniej podłączyć do sieci elektrycznej o napięciu 230 V. Przykładowo, mając do zainstalowania 15 metrów rynny w jednym odcinku, odejmujemy długość maszyny, tym przypadku 2,5 metra i po wyprofilowaniu 12,5 metra zatrzymujemy maszynę i odcinamy blachę z rolki. Dzięki temu uzyskamy ciągłą rynnę o długości 15 metrów, bez żadnych odpadów i niewykorzystanego surowca.

Rynna bez końca

Wyprofilowaną już rynnę należy podeprzeć na koziołkach, stanowiących wyposażenie maszyny. Kolejnym krokiem jest instalacja haków i boków. Zakładamy je w odległości około 30 cm od poprzedzającego, dzięki czemu rynna staje się sztywna i posiadać będzie odpowiednią wytrzymałość na dachu. Pozostaje tylko nawiercić otwornicą miejsce pod otwory spustowe i zainstalować otwór, uszczelniając go masą dekarską.

Również na placu budowy dopasowywane są rury spustowe, które można dowolnie ze sobą łączyć, w zależności od stopnia skomplikowania dachu. Do łączenia rur spustowych służą specjalne kleszcze do obkurczania i łączenia na wpust. Kolejnym etapem jest wniesienie i zamocowanie rynny na dach. ALURYNNA jest bardzo lekka, jej 10 metrowy odcinek nie waży więcej niż 7 kg więc może to zrobić nawet jeden tylko człowiek. Jeżeli jest ich dwóch to należy zwrócić uwagę na symetryczne wznoszenie rynny, unikając w ten sposób zagięcia i skręcenia profilu. Następnie wystarczy jeden wkręt do deski czołowej lub ściany i odpowiednie ustawienie nachylenia, za pomocą włożonej do rynny poziomicy, by uzyskać linię mocowania rynny. Kolejne wkręty to już małe piwo, na które możemy się udać, jednakże dopiero po zamocowaniu rur spustowych. Te montuje się jeszcze prościej, używając systemowych mocowań i obejm. Wszelkie stałe połączenia wymagające permanentnego związania skręca się za pomocą wkrętów samo-wiercących, a następnie lekko tuszuje farbą w spraju, dzięki czemu cały system sprawia wrażenie integralnego i nie odróżnia się od bryły budynku, rzeźby muru czy struktury dachu.

Rynna bez końca

Materiał z którego produkowane są ALURYNNY to specjalnie selekcjonowane, ekologiczne aluminium stopu 3005, obustronnie lakierowane w procesie coil coating na 10 atrakcyjnych kolorów (grafitowy, brązowy, miedziany, biały, czarny, czerwony, ceglany, szary metaliczny, drewnopodobny jasny i drewnopodobny ciemny). Coil coating to proces piecowego nakładania poliamidu na przygotowane specjalnie arkusze aluminium. Dzięki temu kolory są żywe i trwałe oraz nie ulegają korozji i zarysowaniom. Blacha z której wykonuje się system ma 0,7 mm grubości, a w przypadku rur spustowych 0,8 i 1,0 mm. Jeżeli chodzi o kształt rynny to można wybrać spośród czterech profili – dwóch gzymsowych, o różnej szerokości – 127 i 152 mm oraz klasycznym – półokrągłym o średnicy 152 mm, dostępny jest także profil Pryzma o boku 105 x 155 mm. Profile podstawowe ALURYNNY odpowiadają standardowym wymiarom rynien półokrągłych 125 i 150 mm, mają jednak zdecydowanie większą efektywność jeżeli chodzi o szybkość odprowadzenia wody deszczowej z dachu. Dzieje się tak dzięki nieobecności żadnych złączek, które w normalnych rynnach wyhamowują wodę i zmniejszają efektywność systemu. Poszczególne profile ALURYNNY są zaprojektowane pod kątem jak największej efektywności przy odprowadzaniu wody deszczowej, a ich rozszerzająca się ku górze budowa pozwala znacznie zwiększyć przepustowość przelewu w miarę zwiększających się opadów deszczu.

ALURYNNA nie koroduje i nie rozszczelnia się, a ceny gotowego orynnowania nie przekraczają kosztu najbardziej podstawowego systemu z plastiku, konkurując jakościowo z systemami wykonywanymi z miedzi i tytan-cynku. Relacja cena / jakość jest tutaj zdecydowanie najkorzystniejsza na rynku. W skład systemu odprowadzającego wodę z dachu wchodzą między innymi: rynny, rury spustowe, kształtki, siatki ochronne, haki oraz obejmy. Całość systemu jest kompletna i dopasowana do siebie, co ułatwia montaż i stanowi o estetyce ALURYNNY. Cały system, po zamontowaniu i uruchomieniu jest wytrzymały na obciążenia i efektywny w działaniu, a jego liniowy kształt cieszy oko właścicieli.

MH

Rynna bez końca
Rynna bez końca
4.6/5 - (16 votes)

Data publikacji: 11 grudnia, 2012

Autor:

4.6/5 - (16 votes)


Komentarze


Udostępnij artykuł

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

  1. Jan
    wtorek, 25 sierpnia, 2020

    Ciekawy przykład rynien z aluminium. Do tej pory miałem mieszane zdanie odnośnie robienia rynien na miejscu. Ale może pora zmienić zdanie. Zalety są oczywiste pozostaje więc czynnik ludzki. Rozważę taką opcję.

Podobne artykuły