Blachodachówka

Scandinavia – przełom w blachach dachówkowych

Dach wykonany błyskawicznie, arkusze idealnie spasowane, montaż możliwy nawet w dwie osoby, wszystko zamknięte duża estetyką i funkcjonalnością. Dach mieszczący się w samochodzie dostawczym. Czy to wszystko jest możliwe?


Blachodachówka modułowa Scandinavia to wysoce zaawansowany materiał z inteligentnymi rozwiązaniami dla każdego wymagającego dekarza. Szereg zalet Scandinavii powoduje, że łatwo się z nią pracuje.
Wszystko rozpoczyna się od tradycyjnego załacenia dachu co 350 mm. Rozstaw pierwszej łaty z drugą jest uzależniony od rozwiązania wentylacji, spadku dachu oraz wysokości deski doczołowej. Średnio ta odległość wynosi ok. 270 mm. Wypoziomowanie pierwszej łaty, tzw. nadbicie, to zwykle 10% odległości pierwszych dwóch łat.
Tradycyjnie po wykonaniu łacenia należy zniwelować nierówności dachu oraz wyznaczyć przekątną dachu. Te dwie czynności przyczyniają się do prawidłowego zamontowania produktu, począwszy od pierwszego, aż po ostatni arkusz. Bez potrzeby błędnego zszywania kilkunastu arkuszy i ustawiania równolegle do łat lub okapu.
Arkusz ważący ok. 3,7 kg bez problemu wnosimy na dach przy użyciu jednej ręki. By móc cieszyć się szybkim i bezproblemowym montażem należy postępować według instrukcji. Zaczyna się od prawej strony, kładąc pierwszy arkusz, który mocujemy na stałe wkrętami farmerskimi 4,8×35 mm przez zagłębione punkty montażowe. Specjalnie przygotowane punkty ułatwiają szybkie przewiercenie arkusza oraz zapobiegają poślizgowi wkrętów na blachach. Mając pierwszy arkusz stabilnie przykręcony dokładamy od góry następne pamiętając, że zawsze układamy jeden nad drugim, od rynny w kierunku szczytu (rys. 1).
Układanie paneli w kolumnie jest możliwe tylko w Scandinavii dzięki innowacyjnemu i opatentowanemu rozwiązaniu, tzw. kieszeni kompensacyjnej dwusegmentowej, która eliminuje skoszenie arkuszy. Kieszeń kompensacyjna „ukrywa” grubość blachy, przez co kolejne arkusze są idealnie dopasowane, równoległe do okapu oraz reszty arkuszy. Nakładając kolejne arkusze po lewej stronie najpierw przykręcamy je w najdalej oddalonym od zakładki miejscu czyli po skosie. Tylko taki montaż wkrętów pozwala na idealne utrzymanie linii zakładu blach (rys. 2).

Rys. 2. Umiejscowienie i kolejność wkrętów w arkuszach.

Rys. 2. Umiejscowienie i kolejność wkrętów w arkuszach.

Po wykonaniu zaledwie dwóch gotowych kolumn możemy blachy łączyć na zakładach poprzecznych. Do tego celu wykorzystujemy wkręty do zszywania blach 4,8×20 mm. Również tutaj Scandinavia posiada już gotowe zagłębione punkty montażowe przez co łatwiej utrzymać wiertło wkrętu i nie ma potrzeby wchodzenia na zmontowane arkusze. Przed zszyciem paneli dociskamy lekko arkusz nakrywający i zszywamy, zaczynając od naroży arkusza.
Montaż kolumnami jest najłatwiejszym oraz najbardziej efektywnym sposobem kładzenia blachodachówek modułowych. Oferuje to tylko Scandinavia gwarantując idealnie spasowane poszycie i jest jedyną blachodachówką oferującą wentylację zakładów poprzecznych. Służy do tego niższe o 2 mm przednie przetłoczenie oraz odpowiedni jego kąt zgięcia.

kontakt

Bratex Dachy
ul. Drogowców 7
39-200 Dębica

www.bratex.pl

Infolinia: 801 081 018

4.8/5 - (11 votes)

Data publikacji: 24 stycznia, 2016

Autor:

4.8/5 - (11 votes)


Komentarze


Udostępnij artykuł

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

  1. kosa
    poniedziałek, 4 października, 2021

    Blachodachówka modułowa Scandinavia ma tyle zalet w tym prosty montaż,że jest idealna na pokrycie dachu domu.Warto zainwestować w tak dobry produkt do krycia dachów i cieszyć się jego wysoce zaawansowanymi rozwiązaniami.

Podobne artykuły