Maszyny dekarskie

Scheppach – koń, na którego warto postawić

Zakupienie dobrej a zarazem taniej maszyny do obróbki drewna, to częsty problem dla klientów, zajmujących się obróbką drewna i produkcją drewnopochodnych towarów na małą i średnią skalę.

Istnieje kilka marek od lat oferujących swoje produkty, jednak albo są to produkty z tak zwanej górnej półki, dostępne za wcale niemałe pieniądze, albo niemarkowe maszyny, najczęściej pochodzące z Dale- kiego Wschodu, których cena jest bardzo przystępna, natomiast jakość pozostawia z reguły wiele do życzenia. Powstałą w ten sposób lukę na rynku na szczęście powoli zapełnia przez ofertę coraz to nowych (przynajmniej na naszym rynku) producentów. Jednym z takich nowych graczy jest niemiecka firma Scheppach, która od około roku, za pośrednictwem swojego polskiego dystrybutora – spółki LANGE ŁUKASZUK – oferuje duży wybór bardzo ciekawie zaprojektowanych maszyn w przystępnych cenach.

Wszystkie maszyny Grupy Scheppach produkowane są zgodnie z najważniejszymi normami europejskimi. Oznaczenie GS Geprufte Sicherheit potwierdza sprawdzenie bezpieczeństwa przez bardzo liczący się German Trade Association, znak GS Pył drzewny sprawdzony informuje, że przy podłączeniu do odpowiedniego odciągu wiórów, urządzenie dopuszcza z powrotem w obieg nie więcej niż 2 mg pyłu/m3, H2 – certyfikat informujący, że emisja pyłu z odciągu wiórów Scheppach jest niższa od 0,2 mg/m3. Oferta narzędzi Scheppach jest bardzo szeroka i obejmuje piły ukosowe, piły stołowe, stołowe szlifierki tarczowe, grubościówki i heblarki, piły taśmowe, frezarki, tokarki, łuparki, odciągi wiórów i wiele innych maszyn wykorzystywanych również w ogrodnictwie.

Jest to heblarko-grubościówka Scheppach HMS 2600 CI

Co najmniej jeden model zasługuje na szersze omówienie ze względu na dużą popularność w Niemczech i przyległych krajach, a także z uwagi na to, iż doskonale reprezentuje całość oferty.
Jest to heblarko-grubościówka HMS 2600 CI, dostępna w dwóch wersjach silnikowych – z silnikiem na 230 wolt i 400 wolt, czyli na tak zwaną siłę. HMS 2600 CI jest efektywną i ekonomiczną maszyną przeznaczona  głównie dla małych wytwórców produktów z drewna.

Główne cechy heblarko-grubościówka HMS 2600 CI to:

  • Żeliwny blat stołu roboczego, który jest znacznie wytrzymalszy niż na przykład aluminiowy
  • Wysokość x szerokość prześwitu grubościowania: 250 x 210 mm i możliwość precyzyjnego regulowania prześwitu z dokładnością do 0,1 mm za pomocą korby obrotowej – to udogodnienie za- sługuje na szczególną uwagę, ponieważ inne marki na rynku polskim nie zawsze oferują taką dokładność
  • Prędkość posuwu materiału: 5 m / minutę, przy obrotach wałka z dwoma nożami HSS na poziomie 6500 / min
  • Silnik o mocy 2500 wat, która wydaje się zupełnie wystarczająca oraz duży ogranicznik na blacie stołu
  • Waga 135 kg sprawia, że maszyna jest bardzo stabilna i praktycznie wolna od wibracji.

Przy swojej cenie detalicznej brutto 5559 zł maszyna ta jest bardzo ciekawą propozycją. Należy także zauważyć, że konstrukcja tej grubościówki, mimo pewnej toporności, jest bardzo prosta i w zasadzie można dzięki temu oczekiwać bardzo małej awaryjności. Cecha ta dotyczy zresztą całej oferty Scheppach – nie ma w niej maszyn wyposażonych w szczególnie wyrafinowaną, a więc zarazem delikatną i często awaryjną elektronikę, co można poczytać za zaletę tych maszyn. Producent nie zapomniał natomiast o podstawowych zabezpieczeniach, takich jak na przykład blokada rozruchu, gdy pokrywa serwisowa maszyny jest niedomknięta.

Scheppach to marka, którą z pewnością warto się zainteresować – oferuje produkty konstrukcyjnie zapewniające właściwy efekt pracy i bardzo wysoki stopień bezpieczeństwa użytkownika.

Tekst: Łukasz Lewczuk Product Manager, www.langelukaszuk.pl

3.5/5 - (62 głosów)

Data publikacji: 5 lutego, 2013

3.5/5 - (62 głosów)


Komentarze


Udostępnij artykuł

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

  1. Wanda
    piątek, 14 maja, 2021

    Rzeczywiście ciekawa maszyna. Dzięki swojej prostocie można liczyć na długą i bezproblemową pracę. Maszyna jest też bezpieczna, posiada wszystkie niezbędne zabezpieczenia.

Podobne artykuły