Budownictwo drewniane

Sebastian Pitoń – góralski Gaudi

Sebastian Pitoń, architekt z Kościeliska słynie z niezwykłych projektów: dachy falują, schody wiją, okna wyginają. Wszystko precyzyjnie wykonane z drewna.

Skończył Pan architekturę na Politechnice Łódzkiej. Skąd to zamiłowanie do drewna?
Wychowałem się na Podhalu, w miejscu gdzie budownictwo drewniane jest tradycyjne. Pracują tu zatem wspaniałe ekipy ciesielskie. Gdybym po studiach nie wrócił do domu być może wykorzystywałbym inny materiał do realizacji swoich projektów.
Sebastian Pitoń - góralski Gaudi - budownictwo drewniane

To nie wszystko. Mam w rodzinie tradycje stolarskie. Ojciec mojej babci był prężnym majstrem budowlanym. Działał w Zakopanem w czasie rozkwitu budownictwa drewnianego za Witkiewicza. Mój dziadek był stolarzem; spędzałem z nim wiele godzin w warsztacie. Jako nastolatek pracowałem u stryja w charakterze pomocnika stolarza. Dlatego uwielbiam pracę na placu budowy. Na każdym etapie realizacji pachnie dookoła drewnem, można się uczyć na bieżąco, eksperymentować z formą, techniką… Muszę być obecny w czasie wznoszenia kominów ze względu na ich specyficzne kształty. Często trzeba na bieżąco rozwiązywać problemy. Budowa jest moją pasją!

Starczyłoby Panu umiejętności, aby zostać członkiem zespołu wznoszącej dom własnego projektu?
Raczej nie. Bo są to naprawdę fachowcy przez duże F. Choć nie ukrywam, że czasem pokazuję, co chciałbym osiągnąć. Współpracuję z najlepszymi cieślami z Podhala, wśród których muszę wymienić brygadę Stanisława Kobylarczyka, Władka Trzebunie-Rząskę i Kazka Trzebunie-Rząskę. To są prawdziwi mistrzowie, którzy od lat doskonalą swoje umiejętności, poszukują nowych technik. Moje budowle mają płynne kształty, aby je zrealizować nie wystarczają tradycyjne metody, czy techniki. Wymagają dużej dyscypliny zarówno ode mnie na etapie projektowania harmonijnych kształtów, jak i od wykonawców, aby je uzyskać. Dlatego są wyzwaniem nawet dla doświadczonych góralskich cieśli. Można się tego nauczyć, ale do tego konieczna jest pokora i poświęcenie. Chciałbym, aby było więcej takich ekip, jak Staszka Kobylarczyka. To przyspieszyłoby realizacje kolejnych budynków.
Sebastian Pitoń - góralski Gaudi - budownictwo drewniane
Kształty dachów projektowanych przez Pana nasuwają skojarzenia z architekturą końca XIX wieku.
Podczas studiów zainspirowałem się dziełami katalońskiego architekta Antonio Gaudiego. Podziwiam jego miękkie linie dachów, balkonów, bajkowe kominy. Uważam, że architektura osiągnęła szczyt w czasie, w którym on działał. Obecnie wznoszone są głównie budynki, które mają być użyteczne. Brak w nich harmonii, piękna, wyobraźni. Cały trwający kilka tysięcy lat rozwój architektury został zanegowany i odstawiony do lamusa. A ludzie chcą pięknej architektury. Dowodem na to jest fakt, że zwiedzają stare części miasta, a nie nowoczesne biurowce.
Sebastian Pitoń - góralski Gaudi - budownictwo drewniane
Ma Pan rozpoznawalny styl, który przyciąga klientów. Kim oni są?
Klienci to naprawdę różne osoby, ale łączy je jedno: szukają czegoś z duszą i sercem. To właśnie mają drewniane budowle. Wśród zleceniodawców są przedsiębiorcy, którzy zamawiają projekty: pensjonatów, hoteli, karczm. Moje budynki doskonale nadają się do takich funkcji – wyróżniają się i przyciągają gości. A o to w tym biznesie chodzi. Realizuję także domy prywatne. W tym przypadku owo wyróżnianie się ma nieco inny charakter. Jeden z klientów opowiadał mi, że wyszedł rano na podwórko i zobaczył przed domem fotografa. Jednak mimo takiego, może nieco kłopotliwego zainteresowania, nie narzekam na brak zleceń także od osób prywatnych. Realizacja domu drewnianego w systemie szkieletowym trwa czasem bardzo szybko. Sprawna ekipa cieśli jest w stanie zbudować elementy drewniane (ściany-dach) w 2 miesiące. Im szybciej się to robi, tym taniej wychodzi, a zatem staje się dostępniejsze dla klienta. W tej chwili zrealizowałem dobrze ponad 50 obiektów o różnym charakterze.
Sebastian Pitoń - góralski Gaudi - budownictwo drewniane
W kontaktach z klientami jest Pan artystą czy wykonawcą zlecenia?
I jedno i drugie. Projektuję dla konkretnych osób, które mają określone potrzeby. Mam swój styl, ale dostosowuję się do zleceniodawców. Ostatnio modne są domy przeszklone. Miałem klienta, który chciał taki dom w góralskim stylu, co jest pewną sprzecznością, bo domy góralskie mają małe okna. Udało mi się i zaprojektowałem dla niego dom marzeń. Jego realizacja jest na etapie stanu surowego zamkniętego. Miałem także zamawiającego, który był radykalniejszy ode mnie w kwestii estetyki. Staram się zaprojektować taki dom, jaki sobie inwestor wymarzył, o ile jest to rozsądne i o ile jest on szczery ze mną w sprawie finansów.
Sebastian Pitoń - góralski Gaudi - budownictwo drewniane
Jakie ma Pan plany na najbliższą przyszłość?
Czekam na pozwolenie na budowę hotelu w Zakopanem. Zaprojektowałem „góralskiego Gaudiego”, bajkę w drewnie. Wielkim wyzwaniem dla cieśli będzie budowa pofalowanych dachów. Już się cieszę na tę pracę.
Sebastian Pitoń - góralski Gaudi - budownictwo drewniane
Sebastian Pitoń - góralski Gaudi - budownictwo drewniane
Sebastian Pitoń - góralski Gaudi - budownictwo drewniane

Sebastian Pitoń - góralski Gaudi - budownictwo drewniane
Dziękujemy za rozmowę.

4.6/5 - (62 votes)

Data publikacji: 4 listopada, 2017

Autor:

4.6/5 - (62 votes)


Komentarze


Udostępnij artykuł

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

 1. Iwko24
  piątek, 8 grudnia, 2017

  Niezwykłe umiejętności.Przepiękne dachy,budowle,pozazdrościć talentu architektonicznego temu panu z Podhala.Byłabym dumna z takiego domu.

 2. Mariusz
  piątek, 8 grudnia, 2017

  Pan Sebastian to niesamowity człowiek z pasją. Widać, iż w swoje projekty wkłada nie tylko całą swoją wiedzę i umiejętności, ale także całe serce. Jego projekty to nie tylko architektoniczne cuda, ale też za każdym razem indywidualna opowieść. Mieszkać w takim domu to zaszczyt.

 3. Jacek
  piątek, 8 grudnia, 2017

  Architekt, artysta praktyk tak można najkrócej opisać Pana Sebastiana.Dobrze,że jest ktos taki co tworzy architektoniczne perełki w naszym kraju gdzie wciąż brakuje takich zdolnych architektów tworzących w kraju.

 4. Donek
  piątek, 8 grudnia, 2017

  Te przepiękne góralskie budowle , zaprojektowane przez architekta Pana Sławomira robią niesamowite wrażenie..Kształty falujacych dachów, czy niesamowicie wykonanych schodów i nie tylko ,przyciągaja wielu gości. Przyciągajaca wzrok architektura.

 5. Lulek
  sobota, 9 grudnia, 2017

  Niesamowicie to wygląda, po prostu jak z bajki. Takiego talentu można tylko pozazdrościć. Oby było więcej takich ambitnych ludzi.

 6. góral
  niedziela, 10 grudnia, 2017

  Fantastyczne bajeczne budowle. Dopracowany kunszt w każdym szczególe. Łagodne, falujące kształty wyróżniają się pozytywnie w gąszczu “pudełkowatych” domów. Zawsze uważałem górali za mistrzów ciesielskich, a połączyć ich pracę z projektem Pana Sebastiana to już mistrzostwo architektury. Życzę Panu Sebastianowi jak najszybszej realizacji projektu „góralskiego Gaudiego”, który to z pewnością będzie czołówką światowej architektury.

 7. amaleszyk
  niedziela, 10 grudnia, 2017

  Rewelacyjne budowle, nie spodziewałam się takiego połączenia tradycji góralskiej z sztuką. W każdym projekcie widać przemyślany pomysł.

 8. Artek
  niedziela, 10 grudnia, 2017

  Bez dwóch zdań stwierdzam, że dachy projektowane przez pana Pitonia to małe dzieła sztuki. Nie wiem dlaczego ale pierwsze skojarzenie, które przyszło mi do głowy to scenografia do filmu Tolkiena. Jestem po prostu oczarowany jego projektami.

 9. Edward
  poniedziałek, 11 grudnia, 2017

  Nie słyszałem wcześniej o panu Sebastianie Pitoń. Jego góralskie realizacje mówią same za siebie, ponad 50 realizacji robi wrażenie. Zamiłowanie do takiego stylu jest tutaj rodzinne od pokoleń. Widać, że górale mają swój styl.

 10. Mistrz
  wtorek, 12 grudnia, 2017

  Dla mnie Pan Sebastian jest prawdziwym wirtuozem w swoim fachu, doskonały i perfekcyjny w każdym calu. Jest inspiracją dla wielu młodych ludzi, bardzo cenię Pana Sebastiana za jego profesjonalizm, ale także za to, że w swój kunszt angażuje całe swoje serce i duszę. Swoim talentem spełnia marzenia zwykłych ludzi. Życzę Panu Sebastianowi realizacji co najmniej kolejnych 50 budynków i niech nas zachwyca swoją sztuką jak najdłużej!

 11. Aneczka
  wtorek, 12 grudnia, 2017

  Pan Sebastian to prawdziwy artysta. domy wyglądają przepięknie na zdjęciach a na żywo są jeszcze piękniejsze. Bardzo podoba mi się jego styl i to że że budowle mają swój nie powtarzalny klimat.

 12. ewunias
  wtorek, 20 lutego, 2018

  Przepiękne są te domy. Dobrze, że są ludzie, którzy mają talent. Dzięki temu postają przepiękne budowle

 13. maniek
  środa, 4 lipca, 2018

  to jest okropieństwo ! całkowite zaprzeczenie typowej góralskiej prostoty ! Kto daje pozwolenia na budowę czegos takiego ??

 14. Karola
  sobota, 7 lipca, 2018

  Cudo! Chciałabym być obecna przy budowie takich arcydzieł 🙂

 15. ensun_rizz
  czwartek, 4 października, 2018

  STRASZNE !

 16. Krys
  niedziela, 7 października, 2018

  Brawo , takich budowli brakuje w terenach górskich. Mnie bardzo się podobają Pana projekty. Bardzo trudne w realizacji i kłopotliwe. Później zabezpieczenie przed piorunami. Nie ma 100% instalacji ochronnej ale musi być ze zwodami po dachu i to dużo bo obiekt bardzo palny ( żadne środki ochronne nie uczynią drewna niepalnego przy piorunie, a nie wszyscy zdają sobie z tego sprawę). Pozdrawiam i życzę wielu tak udanych budowli.

 17. xyz
  środa, 10 października, 2018

  Wreszcie jakiś architekt z prawdziwego zdarzenia. Współcześni architekci popełniają katastrofalny błąd odwracając się od wzorców klasycznych, odrzucając wszelkie ornamenty i na siłę forsując “prostotę” oraz “nowoczesność”, a każde odstępstwo od szablonu określając mianem “kiczu”. Architektura powinna być domeną artystów, a nie inżynierów ze skrzywionym poczuciem estetyki rodem z PRL-u. Gratulacje dla pana Sebastiana za przełamanie tych szkodliwych trendów i oby jak najwięcej młodych architektów poszło w jego ślady.

 18. mmmk
  wtorek, 20 sierpnia, 2019

  Budynki zaprojektowane przez Pana Sebastiana Pitonia nie mają nic wspólnego ani z budownictwem regionalnym, zakopiańskim czy witkiewiczowskim! Budynki góralskie to szałasy i od nich wywodzi się cały styl zakopiański który później “podkręcił” Witkiewicz. Na przestrzeni setek lat nie ma mowy o dachach w kształtach ameby czy innego wytworu. Są to straszydła na które przypalają się ludzie chcący zwrócić na siebie uwagę ale brakuje im argumentów. Kolejna sprawą jest fakt że Pan Pitoń nie jest architektem! Oczywiście możliwe że skończył studia architektoniczne ale nie posiada uprawnień budowlanych oraz nie podlega również jurysdykcji Izby Architektów.

 19. Morfa
  czwartek, 29 października, 2020

  Dla mnie te domy wyglądają jak domy baby-jagi. Pewnie dlatego że dom baby-jagi z bajki to rudera chyląca się ku upadkowi, gdzie dach nie trzyma już linii. Nie jest to brzydkie, raczej dziwne.

 20. Waldi
  środa, 30 grudnia, 2020

  Witam wszystkich sceptykow i ludzi ktorzybrzyddko komentuja. Mam tylko takie pytanko….czy myslicie, ze styl Witkacego to styl Podhala? Podpowiem to styl ukrainski nie majacy nic wspolnegoz domami Gorali, wiec troche szacunku i “morda w kubel” jak sie nie ma pojecia. Zbuduj czlowieczku sam taki dom jaki”opluwasz”. Hej

 21. Isia
  piątek, 15 stycznia, 2021

  jak mi się podobają te domy i inne projektyp. Sebastiana. Jak w bajce. Super!

 22. Tomasz
  piątek, 15 stycznia, 2021

  wygląd jest kwestią gustu. Jako inżynier mogę powiedzieć, że wykonanie takich dachów jest problematyczne. Najłatwiej zrobić prosty dwuspadowy dach i już. Po wykonaniu takiego dachu należy być przygotowanym na to, że tylko Pan Pitoń będzie umiał naprawić taki dach. W przypadku np. wichur, inwazji szkodników drewna taki dach może być problemem.

 23. Jaś
  niedziela, 17 stycznia, 2021

  mmmk. Przestań pieprzyć człowieku idiotyzmy bo tego się nie da. Sebastian sam decyduje o swoich projektach a Tobie Wara od oceniania.

 24. Joanna
  czwartek, 21 stycznia, 2021

  wspaniałe dzieła, wspaniały człowiek. Brawo Panie Sebastianie!

 25. Paweł Wiśniewski
  poniedziałek, 19 kwietnia, 2021

  Jakby to rzekł Twórca tych genialnych projektów: “Cóż mogę powiedzieć…”

 26. Un
  piątek, 28 maja, 2021

  Ach te schody, tylko dla orłów z żelaznymi kolanami, facet odplyniety

 27. Sowa
  wtorek, 22 listopada, 2022

  Mnie się podobają wszystkie oprócz zdjęcia 4. Wyglądają interesująco i wpisują się w otoczenie. I kocham duże okna. Dlatego nie akceptuję nowych modeli samochodów bunkrów.

 28. Polonista
  niedziela, 12 marca, 2023

  Architekt to osoba, która ukończyła studia architektoniczne, nie tylko taka z uprawnieniami.

 29. Edward
  piątek, 22 marca, 2024

  Okropne, jak jakieś chatki gnomów lub orków, niedobrze się robi od samego patrzenia na te chatki czarownicy

Podobne artykuły