Na rynku

SEDG: Biznesowe spotkanie w przyjacielskiej atmosferze

Gdy spotykają się przyjaciele, pojawia się przestrzeń do rozmów, wymiany poglądów i doświadczeń, dzielenia się wiedzą, a czasem po prostu – dobrego słowa. Nie inaczej jest w biznesie opartym na współpracy, takiej jak ta, która odbywa się w ramach Stowarzyszenia Energooszczędne Domy Gotowe. Dwa razy w roku, wiosną oraz jesienią, producenci domów drewnianych spotykają się, by porozmawiać o nowych technologiach, nowoczesnych sposobach sprzedaży domów, czy komunikacji z klientami. Niedawno znowu nadarzyła się okazja na takie owocne spotkanie, które tym razem odbyło się w Częstochowie.

SEDG: Biznesowe spotkanie w przyjacielskiej atmosferze

Warto rozmawiać

Każdy z przedstawicieli firm będących członkami Stowarzyszenia, ma własne, cenne w branży doświadczenia. Dzieląc się nimi może wskazać targi, konferencje czy wystawy, w których warto wziąć udział jako gość lub wystawca. Może także wymienić się poglądami na temat problemów, jakie toczą branżę budowy domów drewnianych. Jednym z przyjemniejszych punktów wydarzenia, oprócz uroczystej kolacji, są wizyty w fabrykach producentów domów, będących członkami Stowarzyszenia. Tym razem uczestnicy skorzystali z zaproszenia do fabryki MDM energy oraz do zakładu polskiego producenta zamocowań, wkrętów, wkrętów farmerów i tym podobnych akcesoriów, firmy Klimas Wkręt-Met.

SEDG: Biznesowe spotkanie w przyjacielskiej atmosferze

W gościach w fabryce Klimas Wkręt-Met

Fabryka Klimas Wkręt-Met zlokalizowana jest w miejscowości Wanaty pod Częstochową. To bardzo nowoczesny zakład, produkujący różnego rodzaju wkręty i zamocowania. Uderzające było przede wszystkim zaangażowanie pracowników, a także zorganizowanie fabryki pod kątem optymalizacji produkcji i logistyki. Zakład posiada nowoczesny park maszynowy, stale zwiększający ilość maszyn. Jak wyjaśniali gospodarze, poprzednia technologia potrzebował aż 3 etapów produkcji na 3 różnych maszynach. Obecnie firma zmienia stare maszyny na nowe automaty, które w jednym procesie technologicznym produkcji wkręta zastępują trzy stare maszyny. Dla uczestników ciekawa okazała się prezentacja hartowania. Inspirujące były także rozwiązania wpływające na energooszczędność zakładu produkcyjnego, czego przykładem może być zastosowana wentylacja mechaniczna z odzyskiem ciepła (ciepło odzyskiwane jest z pieców hartowniczych i z hali wtryskarek, a następnie kierowane do pozostałych części zakładu). Firma posiada imponującą ilość wtryskarek, które produkują elementy plastikowe, w tym talerzyki do mocowania styropianu na elewacji. Nowym elementem infrastruktury fabryki jest most dla palet z produktami, które w sposób automatyczny wędrują ponad głowami pracowników, z hali produkcyjnej do hali magazynowej. W fabryce Klimas Wkręt-Met interesujący był również dział badań i rozwoju. Mnogość poddawanych badaniu elementów złącznych, takich jak wkręty, wkręty do gipsokartonu, kotwy do betonu, metalu czy ścian murowanych (na przykład porotherm) robią wrażenie. Oprócz wielokrotnych badań empirycznych, wkręcania i wykręcania na fizycznym elemencie, firma posiada również maszyny wytrzymałościowe, za pomocą których w sposób doświadczalny można sprawdzić pomysł na konkretne rozwiązanie. Klimas Wkręt-Met posiada również specjalistyczne maszyny w laboratorium, zadaniem których jest badanie składu satali, jej wytrzymałości oraz właściwości, które zmieniają się na każdym etapie produkcji wkręta. Dzięki temu inżynierowie mogą podnosić jakość produkowanych elementów złącznych oraz wymyślać własne, często niestandardowe rozwiązania.
Warto podkreślić, że główny magazyn firmy znajduje się w Polsce, skąd produkty wędrują na cały świat. Bo, jak się okazuje, Klimas Wkręt-Met postawił sobie za cel ekspansję na rynki międzynarodowe i już w tej chwili działa nie tylko w Czechach, na Węgrzech, w Słowacji i w innych krajach zachodniej Europy, ale również rozpoczyna podboje azjatyckich rynków.

SEDG: Biznesowe spotkanie w przyjacielskiej atmosferze

MDM Energy z planami rozwoju

Drugą fabryką, którą zwiedzali uczestnicy spotkania, była fabryka domów energooszczędnych MDM energy, Grupy Miedziński. Właściciel firmy otrzymał w Stowarzyszeniu pseudonim „króla altanek”, ponieważ od wielu lat jest chyba największym producentem różnego typu altan, wiat i drewutni oraz szeroko rozumianej galanterii ogrodowej. Firma ma w swoim arsenale ok. 100 zastrzeżonych wzorów altan. Posiada kilka partnerskich punktów sprzedaży w Polsce oraz poza jej granicami.
Obecnie oczkiem w głowie właściciela jest produkcja domów energooszczędnych pod marką MDM energy. Profesjonalne podejście do tematu, duże zaplecze techniczne oraz plany rozwoju – to niewątpliwe atuty firmy. Niedawno w nowej hali postawione zostały 2 linie do automatycznej produkcji domów szkieletowych. Goście ze SEDG mieli okazję zobaczyć dom w produkcji, a dokładniej powstawanie jego konstrukcji, proces ocieplenia i montażu okien, a także kładzenia finalnej warstwy tynku zewnętrznego.
W planach MDM energy ma budowę nowego biura sprzedaży połączonego z showromem, w którym się znajdą makiety (wycinki) ścian stropu i dachu budowanych domów oraz przykładowe materiały wykończeniowe. W showroomie klient będzie mógł dobrać materiały i kolory do swojego wymarzonego domu. Warto podkreślić, że zespół MDM energy nie zajmuje się tylko domami. Wspólnie z jedną z uczelni opracował impregnat do przeciwogniowego zabezpieczenia drewna.

Kolacja z daniami specjalnymi

Doskonałym czasem na podsumowanie spotkania była uroczysta kolacja, podczas której firmy nowe w stowarzyszeniu miały okazję zaprezentować swoje produkty i usługi w krótkim wystąpieniu. Do jednych z ciekawszych zaliczyć można prezentację firmy Dream Heat, produkującej maty elektryczne do ogrzewania podłogowego. Firma zademonstrowała, że nawet po przebiciu maty ostrym elementem, ona nadal działa i spełnia swoje funkcje grzewcze. Inną interesującą prezentację przygotowała firma Toolco, produkująca akcesoria dachowe, w tym kominek dachowy wentylacyjny, który został zaprojektowany wspólnie z Instytutem Lotnictwa.
Na szczególną uwagę zasługiwała także prezentacja firmy Glulam pro – dystrybutora drewna konstrukcyjnego litego klejonego na długość (KVH) oraz klejonego warstwowo (BSH). Firma mocno promuje produkt CLT, czyli drewno krzyżowo-klejone. Firma oferuje też usługę projektowania konstrukcji drewnianych. Jest to o tyle ciekawe, że firm specjalizujących się w obliczaniu statyki nośności elementów drewnianych w Polsce jest niewiele. Właściciel oraz jego zespół potrafią policzyć nawet najtrudniejszą konstrukcje z drewna, czego przykładem była prezentowana wieża widokowa w kształcie klepsydry z drewna klejonego.

Certyfikaty przyznane

Ważnym wydarzeniem wieczoru było rozdanie certyfikatów jakości potwierdzających najwyższy standard budowanych przez członków Stowarzyszenia domów czy oferowanych produktów. Certyfikaty, które otrzymała także firma TATARCZUCH, której jestem przedstawicielem, wręczone zostały przez prezesa SEDG, Marka Beśkę. Podsumował on spotkanie krótką prezentacją na temat obecnej sytuacji na rynku polskim oraz europejskim w kontekście budownictwa drewnianego. Spotkanie było też okazją do zaprezentowania planów Stowarzyszenia na przyszłość, przedstawienia wyzwań i wytyczenia kierunków rozwoju. Wartą rozważenia jest m.in. przedstawiona przez Marka Beśkę koncepcja wspólnego, kolektywnego wystąpienia na największych targach budowlanych w Polsce, czyli na Targach Budma. Zgodnie z propozycją Stowarzyszenie w tej formule wystawiłoby się nie jako mały punkt z kilkoma panelami, ale jako kilkanaście stoisk partnerów prezentujących swoje domy i inne produkty w jednym miejscu. Największą atrakcją miałby być postawiony na hali budynek prefabrykowany drewniany o powierzchni 70 m2.

Na zakończenie

Kolacja, która wieńczyła dwa dni spotkań, prezentacji i wizyt w firmach partnerskich, pozwalała na formalne oraz mniej formalne rozmowy partnerskie i towarzyskie. Koleżeńskie podejście i traktowanie się po partnersku jest najważniejszą cechą członków Stowarzyszenia Energooszczędne Domy Gotowe i dlatego przyciąga ono z roku na rok coraz większą rzeszę zaprzyjaźnionych firm i ludzi, pasjonatów drewna.

Bartosz Domin
www.tatarczuch.pl

5/5 - (2 votes)

Data publikacji: 15 lutego, 2023

Autor:

5/5 - (2 votes)


Komentarze


Udostępnij artykuł

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Podobne artykuły