Dachy płaskie

SENSE MONITORING: BEZPIECZNE ZARZĄDZANIE DACHAMI PŁASKIMI

Rozwiązania wypracowane przez polską firmę Sense Monitoring wytyczają nowe standardy w dziedzinie zarządzania ryzykiem dachów płaskich. Właściciele i zarządcy obiektów wielkopowierzchniowych otrzymują bieżący dostęp do precyzyjnych danych, pozwalających na utrzymanie dachów w jak najlepszym stanie.

Zarządzanie budynkiem wielkopowierzchniowym od zawsze należało do poważnych wyzwań. Stopień komplikacji rośnie wraz z wielkością sieci takich obiektów. Od niedawna czynnikiem podnoszącym dodatkowo poziom trudności są zmiany klimatyczne. Nieprzewidywalne, gwałtowne i długotrwałe opady deszczu, gradu lub śniegu nigdy wcześniej nie były takim zagrożeniem dla dachów płaskich. Na szczęście dla właścicieli i zarządców hal logistycznych, budynków użyteczności publicznej, zakładów przemysłowych czy centrów handlowych, mogą oni korzystać z rozwiązań Sense Monitoring.

1. Produkty Sense Monitoring pomagają w zarządzaniu budynkami wielkopowierzchniowymi.
1. Produkty Sense Monitoring pomagają w zarządzaniu budynkami wielkopowierzchniowymi.

Od opadów do awarii

Od stanu dachu zależy bezpieczeństwo pracowników i pozostałych osób, a także maszyn i towarów znajdujących się w budynku. Każde niepożądane zdarzenie – awaria, przeciek, zerwanie – może nieść ze sobą fatalne konsekwencje: zdrowotne, finansowe czy wizerunkowe. Uszkodzenie dachu powoduje przestoje w funkcjonowaniu budynku, a także wypłatę odszkodowań dla poszkodowanych osób czy firm. 

Każdego roku w Polsce i na świecie dochodzi do groźnych zerwań dachu. Regularnie przeprowadzane i wymagane przez prawo budowlane przeglądy techniczne dachów płaskich często pokazują ich właścicielom, jak wiele jest do poprawy w kwestii prawidłowego utrzymania dachów.

Począwszy od gwałtownych zjawisk klimatycznych takich jak opady deszczu, przez zalegający na dachu śnieg i za duże obciążenie konstrukcji dachu, a skończywszy na pogarszającym się niepostrzeżenie stanie konstrukcji. Wiele złego może wyrządzić spiętrzająca się na dachu woda. Równie niebezpieczne dla konstrukcji budynku są zastoiska wody. Niedrożne wpusty dachowe nie dadzą rady uporać się z nadmierną ilością wody, która wywiera destrukcyjny wpływ na stan obiektu.  

To wszystko realne groźby. Co gorsza, większość z nich jest trudno przewidywalna, przez co czasu na przygotowanie się do niebezpieczeństwa – nie wspominając już nawet o reagowaniu na nie – jest relatywnie niewiele.

Od dachu do smartfona

Inżynierowie Sense Monitoring stworzyli szereg produktów, które razem tworzą jeden niezawodny mechanizm do zarządzania dachami płaskimi. Wszystko rozpoczyna się oczywiście na samym dachu, gdzie zainstalowane Detektory Spiętrzenia Wody niezawodnie wykrywają wykraczające poza normę poziomy wody.

2. Detektor Spiętrzenia Wody zainstalowany na dachu płaskim.
2. Detektor Spiętrzenia Wody zainstalowany na dachu płaskim.

Te „czujki dachowe” zapewniają cenną wiedzę o drożności wpustów oraz czasie utrzymywania się zastoisk wody w ich okolicach. DSW na bieżąco weryfikuje ilości wody na dachu, informując na czas o niebezpiecznej ilości wody zalegającej na dachu. Dzięki zastosowaniu Detektorów Spiętrzenia Wody, można skutecznie eliminować przeciążenia od spiętrzonej wody oraz przecieki wywołane przez długotrwałe zastoiska.

Poziom niżej, czyli tuż pod konstrukcją dachu płaskiego montowane są sensory S-One. Ich głównym zadaniem jest monitoring ugięć wywołany zwiększonym obciążeniem dachu, na przykład ze względu na długotrwałe opady czy montaż paneli fotowoltaicznych. Monitorowana jest strzałka ugięcia w połowie rozpiętości konstrukcji – czyli w tym punkcie, gdzie oddziaływanie na konstrukcję jest największe.

Korzystanie z sensorów S-One zapewnia bezpieczeństwo oraz komfort użytkowania. Czujniki wydłużają również trwałość nieruchomości poprzez niedopuszczenie do przekroczenia tzw. stanów granicznych.

3. Sensor Sense S-One
3. Sensor Sense S-One

Finałowym elementem zestawu narzędzi do dachów płaskich jest Platforma Inteligentny Dach. Działa ona w smartfonie lub dowolnym innym urządzeniu połączonym z internetem i używanym przez właściciela lub zarządcę obiektu.

Platforma Inteligentny Dach to nic innego jak wygodna aplikacja webowa, która zbiera, gromadzi i archiwizuje najważniejsze informacje o stanie. Do Platformy trafiają dane zebrane z Detektorów Spiętrzenia Wody oraz z czujników ugięcia Sense S-One. Takie informacje są następnie przechowywane w chmurze. Użytkownik zapoznaje się z nimi dzięki czytelnym, starannie zaprojektowanym wykresom. Kluczową korzyścią zapewnianą przez Platformę jest możliwość dowiedzenia się z wyprzedzeniem o niepożądanych sytuacjach, zwłaszcza klimatycznych. Jest to możliwe dzięki modułowi pogodowemu. 24 godziny na dobę przez siedem dni w tygodniu analizuje on najważniejsze czynniki atmosferyczne. W ten sposób Platforma pozwala zareagować na czas i uniknąć niepożądanych konsekwencji takich jak awaria dachu, remont budynku wiążący się z wyłączeniem obiektu z użytkowania, a także konieczność ubiegania się o otrzymanie odszkodowania.

4. Urządzenia Sense Monitoring są łatwe w montażu
4. Urządzenia Sense Monitoring są łatwe w montażu

Od słońca do oszczędności

Filozofia Sense Monitoring zakłada, że nowoczesne zarządzanie dachami płaskimi to nie tylko kwestia bezpieczeństwa konstrukcji obiektu. To także umiejętne oraz efektywne wykorzystanie wszystkich możliwości, które optymalizują zarządzanie danym budynkiem. Dlatego firma Sense Monitoring ma w swojej ofercie także audyt fotowoltaiczny i montaż paneli PV na dachu płaskim.

Audyt fotowoltaiczny to rzecz obowiązkowa przed podjęciem decyzji o instalacji solarnej. Dzięki niemu można dowiedzieć się, czy konstrukcja budynku wytrzyma obciążenie panelami i balastem. Przy montażu fotowoltaiki stosowane są czujniki S-One, które poprzez swoją precyzję pomiaru informują stale o ugięciu dachu, które zagrażałoby konstrukcji dachu.

Korzyści – przede wszystkim finansowe – płynące z zastosowania paneli fotowoltaicznych są powszechnie znane. Instalacja fotowoltaiki na dachach płaskich jest zdecydowanie najtańszym sposobem na czerpanie energii słonecznej, zwłaszcza w zestawieniu z budową własnej elektrowni słonecznej na gruncie. Dodatkowo, wykorzystanie fotowoltaiki pozwala na znaczące ograniczenie emisji CO2 do atmosfery. Ma to kapitalne znaczenie dla dużych zakładów przemysłowych. Dzięki zastosowaniu paneli słonecznych na swoich dachach wielkopowierzchniowych, można uzyskać tzw. Zielony Certyfikat OZE, który jest przedmiotem obrotu na Towarowej Giełdzie Energii.

Od klientów do klientów (przyszłych)

O sile stworzonych przez Sense Monitoring sile rozwiązań najdobitniej świadczą rekomendacje chętnie udzielane przez dotychczasowych zleceniodawców. W gronie tych, którzy powierzyli swoje wielkopowierzchniowe budynki pod opiekę Platformy Smart Roof są między innymi Panattoni Europe, Bricoman, Woodward, Fideltronik czy inwestycje Biura Inwestycji Kapitałowych bądź 7R. Marek Dobrzycki, dyrektor zarządzający Panattoni Europe, podkreśla, że „Sense S-One jest znakomitym przykładem wykorzystywania nowoczesnych technologii w zakresie zarządzania budynkiem, zwłaszcza w przypadku kontroli konstrukcji dachowej. Jej stały monitoring, rejestrowanie zmiennych, a także ich analiza – również prognozowanej pogody – nie tylko pozwolą optymalizować koszty wynikające z utrzymania obiektu, ale i odpowiednio wcześniej reagować na zmieniające się warunki”.

Na jeszcze inny aspekt współpracy z Sense Monitoring zwraca uwagę Arnauld Boule, dyrektor generalny Bricoman Polska: „system Sense S-One stworzony przez Sense Monitoring przerósł nasze oczekiwania dlatego, że oprócz poprawy bezpieczeństwa dodatkowo zaoszczędziliśmy na odśnieżaniu i naprawach membrany dachowej.”

5. Czujnik Sense S-One to nagradzany produkt Sense Monitoring.
5. Czujnik Sense S-One to nagradzany produkt Sense Monitoring.

Oprócz rekomendacji i pochwał, za współpracą z Sense Monitoring przemawia też pokaźna liczba nagród. Już w 2016 roku, na samym początku swojej działalności, firma została doceniona w prestiżowym konkursie European Startup Awards. Rok później zespół Sense Monitoring został wybrany przez Radę Fundacji Startup Poland do grona 10 najciekawszych młodych firm, które zaprezentowały swoje rozwiązania przed przedstawicielami rządu RP oraz największych spółek w Polsce. W 2018 roku Sense Monitoring triumfował w organizowanym w ramach European Start-Up Days konkursie „Tradition & Modernity”. Zwieńczeniem zwycięskiego pochodu był tytuł „Produkt innowacyjny dla logistyki, transportu i produkcji 2018”, przyznany systemowi Sense S-One. W 2020 roku firma została wybrana do grona 25 najlepszych polskich innowatorów w rankingu MyCompany Polska, a także uplasowała się na szóstym miejscu w rankingu 50 Kreatywnych w Biznesie.

Obecnie, Sense Monitoring chroni około 1 000 000 metrów kwadratowych dachów płaskich w całej Polsce.

Od A do Z

Trzeba przyznać, że zespołowi Sense Monitoring udało się wypracować cały wachlarz narzędzi niezbędnych do zapewnienia bezpieczeństwa dachom płaskim. Przemyślane i wciąż rozbudowywane portfolio produktów, liczne grono klientów i pozytywne rekomendacje dowodzą, że ta polska firma może być wiarygodnym partnerem dla każdego właściciela lub administratora budynku wielkopowierzchniowego, stawiającego na nowoczesne oraz bezpieczne zarządzanie swoim obiektem.

6. Zespół Sense Monitoring: Tomasz Dudek, Przemysław Gałązka, Artiom Komardin.
6. Zespół Sense Monitoring: Tomasz Dudek, Przemysław Gałązka, Artiom Komardin.

Jeśli interesuje Cię oferta Sense Monitoring, skontaktuj się z firmą pisząc na adres contact@sense.com.pl lub dzwoniąc pod numer 794 234 334. Można też skorzystać z formularza kontaktowego dostępnego na stronie internetowej www.sense.com.pl.

5/5 - (22 votes)

Data publikacji: 14 grudnia, 2020

Autor:

5/5 - (22 votes)


Komentarze


Udostępnij artykuł

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

  1. praktyk
    środa, 16 grudnia, 2020

    Takie innowacyjne rozwiązania jakie oferuje firma Sense Monitoring dla dachów płaskich zapewniają większe bezpieczeństwo oraz komfort.Warto korzystać w praktyce z takich dobrych rozwiązań,które przyczyniają się do poprawy naszego życia.

Podobne artykuły