Budownictwo tradycyjne

Siatka ogrodzeniowa – zgrzewana czy pleciona? Sprawdziliśmy to!

Grodzenie placu przed rozpoczęciem budowy, naprawa istniejącego ogrodzenia, lub w ogóle dbałość o bezpieczeństwo, w tych przypadkach uwaga kieruje się w stronę wyboru odpowiedniej siatki. Kunsztowny płot jest znaczącym wydatkiem i biorąc pod uwagę pilniejsze potrzeby, czasem ograniczone możliwości budżetu trzeba zdecydować się na inne rozwiązanie. Może odrobinę mniej eleganckie, lecz równie skuteczne, a co ważniejsze tańsze. Siatka ogrodzeniowa — zgrzewana czy pleciona? Który rodzaj będzie lepszy? Sprawdźmy.

Czym różnią się siatka pleciona i siatka zgrzewana?

Wszyscy wiemy, czym jest siatka ogrodzeniowa. Jednak mając do wyboru dwa różne rodzaje, wypada określić sposób wykonania i właściwości każdego z nich.

Siatka pleciona – dlaczego warto postawić na siatkę karbowaną?

Siatka pleciona od razu kojarzy nam się z ogrodzeniem z oczkiem w kształcie rombu, pokrytym zielonym PCV. Dla wielu osób to genialne rozwiązanie, ponieważ oprócz splotów, drutów nic więcej nie łączy i jeśli siatka jest za długa, można ją szybko i bez trudu skrócić. Jednak warto zaznaczyć, że taka konstrukcja ma również swoje minusy. Przede wszystkim jest ona słabsza. Istnieje większe ryzyko, że dzikie zwierzę lub większa wichura zniszczy ogrodzenie.

Dobrą alternatywą jest siatka pleciona karbowana. To siatka wykonana z okrągłych, pofalowanych drutów, które przeplatają się naprzemiennie, tym samym blokując się. Siatka tym samym jest mocniejsza i stabilniejsza, przy jednocześnie dość niskiej masie własnej. Wyróżniamy dwa rodzaje siatek plecionych karbowanych:

– Siatka jednokarbowa. Druty splatane są co jeden karb, tworząc gęsty splot. Ten rodzaj siatki jest wykorzystywany do konstruowania różnego rodzaju filtrów lub używany w urządzeniach wentylacyjnych.

– Siatka wielokarbowa. W tym wypadku druty splatane są co kilka karbów. Siatka jest tym samym lżejsza, nie tracąc na trwałości. Ten materiał jest stosowany do budowania ogrodzeń.

Siatka zgrzewana 

Materiały niezbędne do wykonania siatki zgrzewanej w zasadzie nie różnią się od wcześniej wymienionych. Wyznacznikiem identyfikującym siatkę zgrzewaną jest sposób mocowania drutów, polegający na trwałym łączeniu drutów w miejscach, w których się ze sobą stykają.

Zmiana metody produkcji sprawia, że otrzymany wzór wygląda inaczej niż w przypadku metody plecionej, inne są też właściwości mechaniczne siatki zgrzewanej. Jest ona znacznie sztywniejsza, a przez to mniej elastyczna.

Wszystkich zainteresowanych większą dawką informacji odsyłamy na https://metale-online.pl/, gdzie w sposób jasny, przejrzysty i zrozumiały opisane są szczegóły technologiczne poszczególnych rodzajów siatek ogrodzeniowych oraz zalecenia odnośnie do ich zastosowania.

W jakich sytuacjach siatka ogrodzeniowa zgrzewana to lepszy wybór? 

W sytuacji, kiedy użytkownikowi zależy na sztywniejszej konstrukcji ogrodzenia, a przez to odporniejszej na uszkodzenia, montuje się siatkę zgrzewaną. Dzięki swojej sztywności ten rodzaj siatki jest także łatwiejszy w montażu. Wystarczy zainstalować ją na listwach słupkowych i spiąć za pomocą kleszczy lub klipsów

Na co zwrócić uwagę wybierając siatkę ogrodzeniową? 

Kryteria wyboru siatki powinny uwzględniać Kilka istotnych czynników:

  • Ukształtowanie terenu;
  • liczbę osób montujących ogrodzenie;
  • Subiektywne poczucie estetyki

Wspomnieliśmy już, że siatka zgrzewana jest znacznie sztywniejsza, zatem wszelkie nierówności terenu będą znacznym utrudnieniem podczas montażu. Jednak jej instalacja jest znacznie prostsza, nie wymaga praktycznie pomocy osób trzecich.

Tak czy inaczej, siatkę, jakakolwiek by nie była, wystarczy dopasować do rzeźby terenu i swoich oczekiwań, upiększyć roślinnością, a wtedy nawet zwykły płot stanie się ozdobą okolicy.


Data publikacji: 20 listopada, 2021

Autor:



Komentarze


Udostępnij artykuł

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Podobne artykuły