Kominki dachowe

Skuteczna wentylacja – komfort i zdrowie domowników

Kominki wentylacyjne VIRTUM

Budowa domu wiąże się z koniecznością wyboru setek akcesoriów, elementów instalacyjnych i wykończeniowych. W natłoku spraw do załatwienia i niekończącej się listy zakupów łatwo pominąć kwestie naprawdę istotne, takie jak prawidłowa wentylacja pomieszczeń mieszkalnych.


Skuteczna wentylacja budynku ma kluczowe znaczenie dla komfortu i zdrowia domowników. W słabo wentylowanych pomieszczeniach panuje nieodpowiedni mikroklimat, przez co człowiek staje się senny, osłabiony, występują problemy z koncentracją, wzrasta ryzyko wystąpienia poważnych schorzeń. Źle działająca wentylacja nie zapobiega gromadzeniu się wilgoci w pomieszczeniach – w rezultacie na ścianach i stropach rozwija się pleśń i grzyb. Wpływają one destrukcyjnie na zdrowie człowieka, a także w widoczny sposób pogarszają stan techniczny budynku. Warto więc dobrze przemyśleć wybór systemu wentylacyjnego i zdecydować się na rozwiązanie gwarantujące efektywną wentylację przestrzeni mieszkalnej.
Bardzo popularnym w ostatnich latach rozwiązaniem, dużo tańszym i szybszym w wykonaniu od tradycyjnych metod (murowanie kominów) jest stosowanie kominków wentylacyjnych.

skuteczna-wentylacja-komfort-i-zdrowie-domownikow_1

skuteczna-wentylacja-komfort-i-zdrowie-domownikow_2

W wentylacji grawitacyjnej wymiana powietrza w pomieszczeniach następuje w skutek różnicy ciśnień (wypływające z budynku ciepłe, „zużyte” powietrze tworzy podciśnienie, dzięki któremu z zewnątrz zasysane jest świeże powietrze). Proces ten może trwać dopóki temperatura zewnętrzna jest niższa od panującej wewnątrz pomieszczenia. Ciąg powietrza jest tym większy, im większa jest różnica temperatur.
Innowacyjne kominki wentylacyjne VIRTUM® wykorzystują energię wiatru w celu poprawy ciągu kominowego, co jest szczególnie ważne w okresach, kiedy temperatura na zewnątrz budynku jest zbliżona lub wyższa od temperatury wewnątrz pomieszczenia.
Oprócz innowacyjnej głowicy, kominki VIRTUM® charakteryzują się zwiększoną średnicą wentylacyjną, wynoszącą 125 lub 160 mm.
Kominek VIRTUM® 160 to produkt unikalny na polskim rynku: posiada średnicę przyłączenia 160 mm i przekrój wentylacyjny 200 cm², więc zgodnie z obowiązującymi przepisami (Dz. U. 75, poz. 690) może być stosowany do wentylacji pomieszczeń mieszkalnych.

Tab. 1. Zalecana ilość powietrza usuwanego z pomieszczeń mieszkalnych wg normy PN-83/B-03430.
Kuchnia z oknem zewnętrznym (kuchenka gazowa lub węglowa) 70 m3/h
Kuchnia z oknem zewnętrznym (kuchenka elektryczna) 30-50 m3/h
Kuchnia bez okna zewnętrznego (kuchenka gazowa lub węglowa) 70 m3/h
Kuchnia bez okna zewnętrznego (kuchenka elektryczna) 50 m3/h
Łazienka z WC lub bez 50 m3/h
Oddzielny WC 30 m3/h
Pomieszczenie bezokienne (garderoba) 15 m3/h
Pokój mieszkalny oddzielony od pomieszczeń kuchni, łazienki i WC więcej niż dwojgiem drzwi 30 m3/h

Konstrukcja kominków wentylacyjnych VIRTUM®.

Oprócz ponadprzeciętnej sprawności wentylacyjnej, zaletą kominków VIRTUM® jest przemyślana konstrukcja. Zamontowana na szczycie głowicy poziomica ułatwia właściwe ustawienie kominka na dachu, a specjalny kształt nasady uniemożliwia wnikanie opadów. Kominek wyposażony jest również w dodatkowe pierścienie wentylujące od spodu nasady, a także otwory odprowadzające skropliny na zewnątrz. Kominki VIRTUM® to solidne rozwiązanie na długie lata: wykonane z wysokiej jakości materiałów, starannie zmontowane, odporne na czynniki atmosferyczne, promieniowanie UV i proces starzenia.
Kominki występują w komplecie z różnymi podstawami. Firma
mdmNT Sp. z o.o. oferuje kominki do dachów krytych: gontem/papą, blachą płaską, blachodachówką (podstawy N, W, BW, BM, BG), dachówką ceramiczną (typ 09), dachówką betonową (typy 01-08). Nowością jest wdrożenie innowacyjnej podstawy uniwersalnej – Virtum UNI.

Tab. 2. Ilość usuwanego przez kominek powietrza.
Długość przewodu wentylacyjnego [m] Średnica kanału wentylacyjnego / powierzchnia przekroju kanału wentylacyjnego
Ø 110 mm Ø 125 mm Ø 150 mm Ø 160 mm
95 cm2 123 cm2 177 cm2 200 cm2
Ilość usuwanego powietrza w m3/h
1 19 27 38 43
2 27 35 51 62
3 31 40 64 72
4 36 49 70 80
5 38 53 76 90
6 41 55 83 94
Parametry dotyczą różnicy temperatur 10°C wewnątrz i na zewnątrz budynku.
Długość przewodu wentylacyjnego mierzona jest od kratki wentylacyjnej do ujścia kominka nad dachem.

Piotr Mrzygłód
Marketing Manager
e-mail: p.mrzyglod@mdmnt.com
mobile: +48 728 394 815

5/5 - (12 głosów)

Data publikacji: 18 października, 2016

5/5 - (12 głosów)


Komentarze


Udostępnij artykuł

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

  1. iwona
    piątek, 11 stycznia, 2019

    O nieprawidłowej wentylacji domu coś wiem,ponieważ kupiliśmy zawilgocony i zagrzybiony dom.Osuszenie domu i walka z grzybem pochłonęła olbrzymie koszty dlatego teraz zwracamy dużą uwagę na wentylację.Świetne są te kominki Virtum.

  2. inka2
    poniedziałek, 14 stycznia, 2019

    Wentylacja w domu to bardzo istotny temat. Właśnie zajmuję się jej poprawianiem. Niby wszystko według projektu, ale nie do końca działa dobrze.

Podobne artykuły