Akcesoria dachowe

Skuteczne zabezpieczenie budynku przed osuwającym się śniegiem

Przepisy ustawy Prawo Budowlane (Dz.U. Nr 156, poz. 1118 z 2006 r. z późn. zm.) są jednoznaczne co do tego, że projektant konstrukcji dachu musi właściwie określić oddziaływanie śniegiem. Od tego zależy bowiem odpowiednie rozwiązanie w zakresie ochrony przed osuwającym się śniegiem. Jak zatem spełnić wymagania prawne w tym zakresie?

Przepisy mówią również o pewnych wymaganiach względem właścicieli i zarządców budynków. Powinni oni bowiem zadbać o to, aby użytkowanie budynku było bezpieczne. Stąd też właściciel lub zarządca budynku musi zachować należytą staranność, gwarantując przy tym bezpieczne użytkowanie obiektu, zwłaszcza jeżeli wystąpią niekorzystne czynniki zewnętrzne. Należy do nich właśnie działanie sił natury w postaci intensywnych opadów śniegu.

Norma PN-EN 1991-1-3

Na etapie projektowania zabezpieczeń chroniących przed osuwającym się śniegiem zastosowanie znajduje norma PN-EN 1991-1-3, która precyzuje m.in. strefy obciążenia konstrukcji budynku śniegiem. Projektanci powinni mieć zawsze pod ręką ten dokument. W projektach dachów uwzględnia się zatem drabinki, pale przeciwśniegowe, rury oraz rozbijacze. Poszczególne elementy tego typu są dobierane pod kątem rodzaju pokrycia dachowego. Oferta rynkowa w zakresie zabezpieczeń przed osuwającym się śniegiem jest bardzo bogata. Na szczególną uwagę zasługują produkty Zakładu Blacharsko-Dekarskiego z Kobyłki. Można z nich wybrać odpowiednie rozwiązania konstrukcyjne w zależności od rodzaju pokrycia dachowego – dachówka ceramiczna, dachówka betonowa, blachodachówka, blacha na rąbek stojący.

Skuteczne zabezpieczenie budynku przed osuwającym się śniegiem

Mowa tutaj przede wszystkim o elementach w postaci drabinek, rur i pali. Wszystkie te elementy są tak wyprodukowane, aby skutecznie przenosiły obciążenia z zapewnieniem ochrony przed uszkodzeniami mechanicznymi. Ponadto zabezpieczenia z oferty Zakładu Blacharsko-Dekarskiego z Kobyłki są estetyczne i trwałe. Do ich produkcji wykorzystuje się bowiem aluminium malowane proszkowo zgodnie z kolorystyką RAL. Nie tylko zabezpieczenia przed śniegiem Jednak oferta Zakładu Blacharsko-Dekarskiego z Kobyłki jest znacznie bogatsza. Obejmuje ona chociażby rynny, które wytwarza się w technologii ciągłej. Rynny nie mają więc połączeń, zmniejszając przez to ryzyko wystąpienia nieszczelności. Oferowane są również panele na rąbek z klasyczną formą. Skorzystać można przy tym z usługi profesjonalnego montażu zakupionych produktów. O tym, że konieczne jest zastosowanie odpowiednich rozwiązań chroniących przed osuwającym się z dachu śniegiem, mówią przepisy prawa. Chodzi tutaj o zapewnienie ochrony użytkownikom budynku oraz osobom znajdujących się w jego bezpośrednim otoczeniu. Muszą o tym pamiętać projektanci, właściciele oraz zarządcy budynku. Zapraszamy do współpracy składy dachowe i hurtownie.

Zakład Blacharsko-Dekarski
05-230 Kobyłka, ul. 11-go Listopada 3B
tel.: 603 060 400, 603 070 400
E-mail: biuro@dachyrynny.com

4.8/5 - (40 votes)

Data publikacji: 10 lutego, 2019

Autor:

4.8/5 - (40 votes)


Komentarze


Udostępnij artykuł

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

  1. Ikowal 1
    niedziela, 10 lutego, 2019

    Na każdym dachu powinno być takie zabezpieczenie.Nie wiedziałam,że coś takiego istnieje.Ostatnio byłam o krok od tragedii,ogromna masa zlodowaciałego,twardego śniegu spadła tuż przede mną.

  2. Gutek
    niedziela, 10 lutego, 2019

    Dobrze, że istnieją normy prawne regulujące właśnie takie następstwa jak działanie śniegu. Taki mokry, zbity śnieg jeśli spadnie z dachu to może przysporzyć problemów. Jest to niebezpieczne przede wszystkim.

Podobne artykuły