Kolektory słoneczne

Słoneczne ciepło w domu

Rosnące koszty energii oraz coraz większa świadomość ekologiczna sprawiają, że tanie w eksploatacji oraz przyjazne dla środowiska systemy słonecznego ogrzewania wody zdobywają coraz więcej sympatyków.

Istotnym elementem podczas planowania takiej instalacji są przewody łączące kolektor ze zbiornikiem. Ich nieprawidłowa izolacja może prowadzić, zwłaszcza w zimie, do znacznych strat energii, przez co woda nie uzyska wymaganej temperatury i konieczne będzie jej dodatkowe podgrzanie. Wiąże się to także z dodatkowymi kosztami.
System preizolowanych przewodów Armaflex DuoSolar firmy Armacell jest rozwiązaniem stworzonym z myślą o solarnych instalacjach podgrzewania wody. Pozwala zminimalizować straty energii podczas transportu elementu ogrzewającego z kolektora do zbiornika. Dwie preizolowane rury, zasilania i powrotu, pokryte zostały izolacją HT/Armaflex o nowej strukturze mikrokomórkowej i charakteryzującej się bardzo niskim współczynnikiem przewodzenia ciepła równym 0,038 W/(m*K), co minimalizuje ilość energii, która ucieka podczas transportu. Jest to o tyle istotne, że część tego rodzaju rur biegnie najczęściej na zewnątrz budynku, przez co są one wystawione na działanie niskich temperatur. Dlatego też bez odpowiedniego zabezpieczenia płynąca w nich mieszanina wody z glikolem ulega oziębieniu.
W nowym rozwiązaniu firmy Armacell materiał izolacyjny pokryty jest folią poliolefinowyo-kopolymerową, co dodatkowo chroni rury zarówno przed szkodliwym promieniowaniem UV, jak i przed uszkodzeniami mechanicznymi, które mogą być powodowane np. przez ptaki. Pod izolacją rury powrotu umieszczono przewód elektryczny o odporności cieplnej do 180 stopni Celsjusza, umożliwiający podłączenie czujnika temperatury bez konieczności prowadzenia dodatkowego okablowania. Ponadto rury Armaflex DuoSolar wyposażono w opatentowaną technologię warstwy klejącej „join-split”, pozwalającą na łatwe łączenie i rozłączanie przewodów.

4.8/5 - (5 votes)

Data publikacji: 16 sierpnia, 2010

Autor:

4.8/5 - (5 votes)


Komentarze


Udostępnij artykuł

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

  1. Sabina
    wtorek, 10 września, 2019

    Nie pomyślałam nawet, że tak istotne mogą być przewody łączące kolektor ze zbiornikiem. Faktycznie, jeśli będą straty na tym odcinku to woda może być po prostu niedogrzana.

Podobne artykuły