Kolektory słoneczne

Solary – prawidłowy montaż to podstawa

Choć Polska to nie Hiszpania, i ciepłych miesięcy mamy jak na przysłowiowe lekarstwo, warto mimo wszystko wykorzystać moc słońca i zainstalować solary. Coraz popularniejsze u nas kolektory słoneczne nie tylko zamieniają energię słoneczną na cieplną, ale też pozwalają uniezależnić się od zewnętrznych dostawców źródeł energii. Dzięki temu jesteśmy w stanie w dłuższej perspektywie zminimalizować koszty ogrzewania naszego domu. W dobie rosnących opłat prądu warto zostać wytwórcą własnego ciepła w zgodzie ze światowymi eko trendami. Dziś zajmiemy się zagadnieniem prawidłowego montażu systemu solarnego.

Jeśli solary, to gdzie?

Krótko mówiąc: albo na dachu budynku albo bezpośrednio na ziemi.
Pamiętajmy, że najważniejszą kwestią jest ich odpowiednie ustawienie, tak aby słońce mogło jak najdłużej operować na płycie kolektora. W tym miejscu obalimy pewien mit: dla prawidłowego i wydajanego funkcjonowania systemu solarnego wcale nie jest potrzebne bezchmurne niebo.

Co zrobić żeby cały system wydajnie funkcjonował?

-zadbajmy o to, by w trakcie dnia na powierzchnię solarów nie padał cień, dobrym rozwiązaniem jest zamontowanie ich od strony południowej i pochylenie pod kątem 42 stopni do poziomu. To jest najbardziej optymalne umiejscowienie, które pozwoli kolektorom wytwarzać energię nawet podczas zachmurzenia, kiedy promieniowanie cieplne jest rozproszone.

Fot: przejście przewodów solarnych KloeberFot: przejście przewodów solarnych Kloeber

– prawidłowy montaż – kolektory są zwykle instalowane na skośnych połaciach, krytych dachówką. Ich niewątpliwą zaletą jest to, że są praktycznie bezobsługowe samodzielne. Pod warunkiem, że zostały prawidłowo zainstalowane.

Trzeba sobie uświadomić fakt, że od tego zależy późniejsze funkcjonowanie całego systemu. Błąd popełniony podczas jego instalacji przyniesie nam w przyszłości duże koszty. System solarny to kompatybilny układ rozmaitych elementów. Aby właściwie ze sobą współdziałały muszą posiadać odpowiednio wysoką jakość i być profesjonalnie zamontowane. Specjaliści ostrzegają, że brak systemowych rozwiązań oraz powierzenie montażu byle komu, doprowadzić może do późniejszych strat finansowych.

Fot: przejście do przewodów solarnych KloeberFot: przejście do przewodów solarnych Kloeber

– Początkowa oszczędność jest jedynie pozorna, ponieważ ponowny montaż oraz naprawa zniszczonej połaci dachowej generują dużo większe koszty, niż zamontowanie systemu solarnego za pomocą profesjonalnych elementów np. przejść solarnych (w ofercie Klöber Venduct® przejścia dla przewodów do solarów) dla wszystkich rodzajów pokryć dachowych. Nie zdajemy sobie nawet sprawy, jakie koszty możemy ponieść w przypadku błędów instalacyjnych. Tylko profesjonalny montaż uchroni nas przed przykrymi niespodziankami w postaci pękniętych dachówek, zalanego poddasza, zawilgoconej termoizolacji, która w konsekwencji traci właściwości izolacyjne, a zaczyna być termoprzewodnikiem. Jeżeli nie użyjemy specjalnych szczelnych przejść przez dach, mogą pojawić się przetarcia przewodów montowanych w dachówkach wentylacyjnych – przestrzega Przemysław Skibiński.

Fot: Venduct - przejście dla systemów solarnych KloeberFot: Venduct – przejście dla systemów solarnych Kloeber

Szczelny i bezpieczny montaż odgrywa ważną rolę w prawidłowym działaniu całego systemu. Wybierając poszczególne elementy systemu solarnego należy zwrócić uwagę na ich wytrzymałość na warunki atmosferyczne np. przez wiatr lub opady, przy jednoczesnym nieobciążaniu dachówki.

– Mam tu na myśli np. uchwyt do zestawów solarnych. Powinien być bez wątpienia wykonany z wysokiej jakości materiału, co zapewni zamocowanie instalacji solarnej zgodnie z obowiązującymi normami, rozkładając równomiernie na krokwie ekstremalne siły (takie jak śnieg, deszcz czy silny wiatr) działające na zestaw solarny. Natomiast zastosowanie kołnierza uszczelniającego zapewnia przeprowadzenie uchwytu przez pokrycie dachowe, eliminując wszelkie nieszczelności. W systemie ze specjalnym wspornikiem z litego drewna z szyną wzmacniającą uchwyt uzyskuje doskonałe parametry w zakresie przyjęcia obciążenia – dodaje Przemysław Skibiński.

Kolektory słoneczne są nie lada wydatkiem, nie próbujmy więc zaoszczędzić kosztem nieprofesjonalnego montażu. To inwestycja na lata, w dalszej perspektywie ma odciążyć nasz budżet, a nie być skarbonką bez dna.

ASZ

5/5 - (7 votes)

Data publikacji: 17 lipca, 2013

Autor:

5/5 - (7 votes)


Komentarze


Udostępnij artykuł

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

  1. Maria
    sobota, 7 września, 2019

    Najwięcej osób ma solary zamonotwane na dachu. Wtedy nie ma ryzyka, że będzie przez część dnia zacieniony. Z tego co przeczytałam to niewłaściwy montaż może ograniczać jego funkcjonowanie, a więc warto powierzyć go specjalistom.

Podobne artykuły