Sosnowe czy świerkowe? Drewno na więźbę dachową
Drewno na więźbę dachową nie może być byle jakiego gatunku. Musi też spełniać odpowiednie warunki: nie mieć wad ani sęków. I musi być doskonale zaimpregnowane. Fachowcy twierdzą, że najlepszym drewnem na konstrukcję dachu będzie drewno sosnowe. Często też wykorzystuje się świerkowe.
Drewno sosnowe
Najlepsze właściwości ma drewno pozyskiwane z drzew w wieku 80–120 lat. Jest miękkie, łatwe w obróbce i sprężyste. Trzeba też wspomnieć, że posiada stosunkowo małą ilość sęków i dobrą wytrzymałość mechaniczną. Te cechy powodują, że sosna jest chętnie wykorzystywana w budownictwie.
Drewno świerkowe
Jest miękkie, o średniej wytrzymałości, nieco trudniejsze w obróbce, gdyż łatwo pęka i ma sporo sęków. Ale mimo tych wad jest też sprężyste i nadaje się na konstrukcję dachu. Ciekawostką jest fakt, że z drzew świerkowych rosnących w górach otrzymuje się dużo lepsze jakościowo drewno, niż z rosnących na nizinach.
Oprócz wyboru właściwego gatunku drewna należy zwrócić uwagę na inny aspekty:
Klasa drewna
Zasada jest taka, że im większa cyfra w oznaczeniu, tym drewno jest bardziej wytrzymałe. Najczęściej stosowaną klasą drewna na konstrukcję dachu jest K 27. Niemniej jednak zamiast litego drewna często używa się drewna klejonego warstwowo. Choć ma ono dużą wytrzymałość i nie wypacza się, to nie jest najtańsze. Przyjmuje się, że element sklejony z kawałków drewna klasy K 27 ma wytrzymałość co najmniej o klasę wyższą, czyli taką jak drewno lite klasy K 33
Odpowiednia wilgotność
Na konstrukcje dachu drewno musi mieć wilgotność:
– nie większą niż 20% – o ile elementy będą obudowywane – zwykle drewniana konstrukcja obudowana jest z jednej strony pokryciem, z drugiej płytami gipsowo-kartonowymi,
– nie większą niż 23% – w przypadku, gdy elementy będą na otwartym powietrzu – w dachu wiaty lub w dachu nad balkonem lub tarasem.
Należy pamiętać, że drewno ze świeżo ściętego drzewa posiada wilgotność powyżej 30% i ma około 60-70% mniejszą wytrzymałość niż drewno wysuszone do wilgotności 20%.
Oczywiście drewno można suszyć, ale aby osiągnęło właściwą wilgotność, musi być suszone przez około dwa, trzy sezony w suchych i przewiewnych miejscach. Ponieważ zazwyczaj nie ma tyle czasu, drewno suszy się w specjalnych komorach w wysokiej temperaturze.
W trakcie tego procesu drewno jest wyjaławiane i pozbawione wszelkich zarodników owadów, pleśni czy grzybów.
Mała ilość wad
Duża ilość sęków lub pęknięć zmniejsza wytrzymałość drewna. Dopuszczalne są sęki zrośnięte z drewnem, których odcień niewiele różni się od koloru drewna.
Odpowiednia impregnacja
Drewno na więźbę dachową musi być zaimpregnowane. Rodzaj impregnacji (przeciwwilgociowa, przeciwogniowa, biologiczna), sposób i propozycję środka do zaimpregnowania drewna powinien określać projekt konstrukcji.
Istnieje kilka metod impregnacji:
– metoda powierzchniowa – najmniej skuteczna, gdyż umożliwia niewielką głębokość penetracji środka impregnującego – 2-4 mm.
– impregnacja przez malowanie lub smarowanie – polega na aplikacji impregnatu za pomocą pędzla, wałka lub szczotki. Aby był skuteczny należy przeprowadzać ją wielokrotnie zachowując odpowiednio długie przerwy między kolejnymi malowaniami.
– impregnacja natryskowa – skuteczna, ale droga. Idealna przy zabezpieczaniu dużych powierzchni oraz miejsc trudno dostępnych. Jednak ta metoda powoduje zużywanie znacznie więcej impregnatu i powoduje powstawanie dużej ilości oparów.
– impregnacja przez kąpiel krótkotrwałą – dzięki zanurzeniu impregnowanych elementów w impregnacie możliwie jest bardzo dokładne pokrycia preparatem na całej ich powierzchni W przypadku konstrukcji więźby dachowej jej elementy powinny być poddawane kąpieli od 30 min do 2 godzin.
– impregnacja próżniowo-ciśnieniowa – to najbardziej skuteczna metoda zabezpieczania drewna. Zapewnia przesycenie impregnatem całego elementu, co znacznie zwiększa jego trwałość. Tego typu impregnacją zajmują się wyspecjalizowane firmy dysponujące odpowiedniej wielkości zbiornikami ciśnieniowymi – autoklawami. Metoda ciśnieniowo-próżniowa jest szczególnie zalecana dla nowo wznoszonych konstrukcji.
Rodzaje impregnatów
Rozróżniamy impregnaty rozpuszczalnikowe, olejowe, solne, lub żywiczne. Aby skutecznie zabezpieczyć konstrukcję więźby dachowej przed wilgocią, ogniem, owadami i grzybami używa się przede wszystkim impregnatów solnych. Mają same zalety: nie powodują powstawania toksycznych oparów i zmniejszają palność drewna.
Sprawdź certyfikat
W przypadku zakupu gotowego drewna impregnowanego pamiętajmy, że firma sprzedająca ma obowiązek przedstawić nam dokument informujący jakim środkiem i jaką metodą zaimpregnowane zostało nasze drewno. Można też sprawdzić, czy drewno jest dobrze zaimpregnowane. Po przecięciu deski widać, jak głęboko impregnat wszedł w drewno. Doświadczeni cieśle znają się na tym.
Gdy zaś sami chcemy zaimpregnować drewno stosujmy się do zaleceń producenta impregnatu.
ASZ
Nie wiedziałam,że drzewo musi rosnąć aż 80-120 lat,zeby było najlepszym materiałem budowlanym.Sosnowe i świerkowe wg artykułu jest miękkie,sprężyste i doskonałe w obróbce,a mnie się wydawało,że musi być najtwardze,zeby było trwałe.