Drewno konstrukcyjne

Sosnowe czy świerkowe? Drewno na więźbę dachową

Sosnowe czy świerkowe? Drewno na więźbę dachową

Drewno na więźbę dachową nie może być byle jakiego gatunku. Musi też spełniać odpowiednie warunki: nie mieć wad ani sęków. I musi być doskonale zaimpregnowane. Fachowcy twierdzą, że najlepszym drewnem na konstrukcję dachu będzie drewno sosnowe. Często też wykorzystuje się świerkowe.

Drewno sosnowe

Najlepsze właściwości ma drewno pozyskiwane z drzew w wieku 80–120 lat. Jest miękkie, łatwe w obróbce i sprężyste. Trzeba też wspomnieć, że posiada stosunkowo małą ilość sęków i dobrą wytrzymałość mechaniczną. Te cechy powodują, że sosna jest chętnie wykorzystywana w budownictwie.

Drewno świerkowe

Jest miękkie, o średniej wytrzymałości, nieco trudniejsze w obróbce, gdyż łatwo pęka i ma sporo sęków. Ale mimo tych wad jest też sprężyste i nadaje się na konstrukcję dachu. Ciekawostką jest fakt, że z drzew świerkowych rosnących w górach otrzymuje się dużo lepsze jakościowo drewno, niż z rosnących na nizinach.

Oprócz wyboru właściwego gatunku drewna należy zwrócić uwagę na inny aspekty:

Klasa drewna

Zasada jest taka, że im większa cyfra w oznaczeniu, tym drewno jest bardziej wytrzymałe. Najczęściej stosowaną klasą drewna na konstrukcję dachu jest K 27. Niemniej jednak zamiast litego drewna często używa się drewna klejonego warstwowo. Choć ma ono dużą wytrzymałość i nie wypacza się, to nie jest najtańsze. Przyjmuje się, że element sklejony z kawałków drewna klasy K 27 ma wytrzymałość co najmniej o klasę wyższą, czyli taką jak drewno lite klasy K 33

Sosnowe czy świerkowe? Drewno na więźbę dachową

Odpowiednia wilgotność

Na konstrukcje dachu drewno musi mieć wilgotność:
– nie większą niż 20% – o ile elementy będą obudowywane – zwykle drewniana konstrukcja obudowana jest z jednej strony pokryciem, z drugiej płytami gipsowo-kartonowymi,
– nie większą niż 23% – w przypadku, gdy elementy będą na otwartym powietrzu – w dachu wiaty lub w dachu nad balkonem lub tarasem.

Należy pamiętać, że drewno ze świeżo ściętego drzewa posiada wilgotność powyżej 30% i ma około 60-70% mniejszą wytrzymałość niż drewno wysuszone do wilgotności 20%.

Oczywiście drewno można suszyć, ale aby osiągnęło właściwą wilgotność, musi być suszone przez około dwa, trzy sezony w suchych i przewiewnych miejscach. Ponieważ zazwyczaj nie ma tyle czasu, drewno suszy się w specjalnych komorach w wysokiej temperaturze.

W trakcie tego procesu drewno jest wyjaławiane i pozbawione wszelkich zarodników owadów, pleśni czy grzybów.

Mała ilość wad

Duża ilość sęków lub pęknięć zmniejsza wytrzymałość drewna. Dopuszczalne są sęki zrośnięte z drewnem, których odcień niewiele różni się od koloru drewna.

Odpowiednia impregnacja

Drewno na więźbę dachową musi być zaimpregnowane. Rodzaj impregnacji (przeciwwilgociowa, przeciwogniowa, biologiczna), sposób i propozycję środka do zaimpregnowania drewna powinien określać projekt konstrukcji.

Istnieje kilka metod impregnacji:

– metoda powierzchniowa – najmniej skuteczna, gdyż umożliwia niewielką głębokość penetracji środka impregnującego – 2-4 mm.
– impregnacja przez malowanie lub smarowanie – polega na aplikacji impregnatu za pomocą pędzla, wałka lub szczotki. Aby był skuteczny należy przeprowadzać ją wielokrotnie zachowując odpowiednio długie przerwy między kolejnymi malowaniami.
– impregnacja natryskowa – skuteczna, ale droga. Idealna przy zabezpieczaniu dużych powierzchni oraz miejsc trudno dostępnych. Jednak ta metoda powoduje zużywanie znacznie więcej impregnatu i powoduje powstawanie dużej ilości oparów.
– impregnacja przez kąpiel krótkotrwałą – dzięki zanurzeniu impregnowanych elementów w impregnacie możliwie jest bardzo dokładne pokrycia preparatem na całej ich powierzchni W przypadku konstrukcji więźby dachowej jej elementy powinny być poddawane kąpieli od 30 min do 2 godzin.
– impregnacja próżniowo-ciśnieniowa – to najbardziej skuteczna metoda zabezpieczania drewna. Zapewnia przesycenie impregnatem całego elementu, co znacznie zwiększa jego trwałość. Tego typu impregnacją zajmują się wyspecjalizowane firmy dysponujące odpowiedniej wielkości zbiornikami ciśnieniowymi – autoklawami. Metoda ciśnieniowo-próżniowa jest szczególnie zalecana dla nowo wznoszonych konstrukcji.

impregnacja drewnaimpregnacja drewna

Rodzaje impregnatów

Rozróżniamy impregnaty rozpuszczalnikowe, olejowe, solne, lub żywiczne. Aby skutecznie zabezpieczyć konstrukcję więźby dachowej przed wilgocią, ogniem, owadami i grzybami używa się przede wszystkim impregnatów solnych. Mają same zalety: nie powodują powstawania toksycznych oparów i zmniejszają palność drewna.

Sprawdź certyfikat

W przypadku zakupu gotowego drewna impregnowanego pamiętajmy, że firma sprzedająca ma obowiązek przedstawić nam dokument informujący jakim środkiem i jaką metodą zaimpregnowane zostało nasze drewno. Można też sprawdzić, czy drewno jest dobrze zaimpregnowane. Po przecięciu deski widać, jak głęboko impregnat wszedł w drewno. Doświadczeni cieśle znają się na tym.

Gdy zaś sami chcemy zaimpregnować drewno stosujmy się do zaleceń producenta impregnatu.

ASZ

4.1/5 - (13 votes)

Data publikacji: 13 kwietnia, 2014

4.1/5 - (13 votes)


Komentarze


Udostępnij artykuł

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

  1. Isia 2
    piątek, 15 lutego, 2019

    Nie wiedziałam,że drzewo musi rosnąć aż 80-120 lat,zeby było najlepszym materiałem budowlanym.Sosnowe i świerkowe wg artykułu jest miękkie,sprężyste i doskonałe w obróbce,a mnie się wydawało,że musi być najtwardze,zeby było trwałe.

Podobne artykuły