Na rynku

Sposób na dom – prefabrykowany

Obecnie do budowy domów wykorzystuje się coraz to bardziej innowacyjne technologie, jedna z nich to domy prefabrykowane. Wykonanie projektu domów z prefabrykatów jest szybkie, gwarantuje oddanie gotowego domu w terminie.

Prefabrykaty są elementami wielowymiarowymi i ciężkimi, ich producenci dysponują zazwyczaj własnym transportem i sprzętem montażowym. Zazwyczaj transport prefabrykatów sporo wynosi, dlatego też firmy działające w tej specjalizacji realizują projekty domów rozmieszczone w rozsądnej odległości od swojej siedziby.
Istnieje wiele technologii realizacji projektów domów z prefabrykatów, jedną z nich są domy prefabrykowane z elementów betonowych. W technologii tej ściany nośne są trójwarstwowe. Ich skład to wewnętrzna betonowa warstwa konstrukcyjna połączona z zewnętrzną warstwą elewacyjną nierdzewnymi łącznikami. Grubość warstwy nośnej to 8-20cm, elewacyjnej 5 cm pomiędzy nimi występuje warstwa izolacji termicznej, której grubość wynosi 10-20 cm. Ściana ma standardowo 34 cm grubości.

Budynek domu z prefabrykatów betonowych może być posadowiony na fundamentach bądź płycie fundamentowej. Fundamenty ścian są ustawiane na fundamencie i kotwione w betonie, między sobą są związane łącznikami systemowymi natomiast szczelina pomiędzy płytami w warstwie elewacyjnej wypełniona jest materiałem trwale elastycznym. Wyprofilowania ścian działowych typu pióro-wpust na końcu ścian mają służyć do łączenia ich z konstrukcyjnymi. Na tak zbudowanych ścianach jest układany strop. Dokonuje się to wszystko już na placu budowy. Strop może być konstrukcją żelbetową typu filigran, która składa się z płyty żelbetowej z kratownicami. Na takiej konstrukcji można postawić tradycyjną więźbę dachową. Jednakże poleca się zastosowanie gotowej więźby w postaci wiązarów kratowanych

Technologia realizacji projektów domów z elementów betonowo-drewnianych opiera się na tym, iż grubość prefabrykatu ściennego bez warstwy suchego tynku wewnętrznego wynosi 30,2 cm. Jego konstrukcja to zewnętrzna osłonowa warstwa nośna wykonana z betonu zbrojnego siatką stalową. Stropy stanowią drewniane belki, które wykorzystują dolny pas wiązara kratownicy dachowej, który jest dodatkowo zagęszczany belkami, na których układa się dwie warstwy płyt OSB.

4.9/5 - (7 votes)

Data publikacji: 19 marca, 2012

Autor:

4.9/5 - (7 votes)


Komentarze


Udostępnij artykuł

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

  1. Sabina
    niedziela, 5 kwietnia, 2020

    Ciekawe rozwiązanie, ale ja mam pewne wątpliwości. Jakoś tak prefabrykaty nie kojarzą mi się z domem. Czy taki budynek będzie wytrzymały?

Podobne artykuły