Budownictwo drewniane

Sposób na tanie ogrzewanie. Jakie są zastosowania pomp ciepła?

W dobie rosnących cen energii elektrycznej oraz stale kurczących się zasobów energetycznych ziemi takich, jak gaz ziemny czy węgiel coraz częściej sięgamy po alternatywne źródła ciepła i energii. Takie rozwiązania są nie tylko ekologiczne, ale pozwalają również zaoszczędzić i stać się niezależnym od podwyżek cen energii czy oleju opałowego. Dużą popularność w ostatnich latach zyskują pompy ciepła, które z powodzeniem sprawdzają się również w naszym klimacie.

Pompa ciepła, czyli ciepło z otoczenia pełne oszczędności

Pompa ciepła to urządzenie grzewcze, które pozyskuje energię ze środowiska, a następnie oddaje ją do instalacji ciepłej wody użytkowej oraz centralnego ogrzewania. Jest to ekologiczne źródło ciepła, pozyskujące nawet 75% zapotrzebowania na energię z otoczenia. Pozostała część to energia elektryczna zasilająca głównie sprężarkę. Ogrzewanie oparte na odnawialnych źródłach energii nie emituje żadnych zanieczyszczeń, a dodatkowo zajmuje niewiele miejsca. W przypadku budowy domu, decydując się na takie rozwiązanie, nie potrzebujemy komina czy dodatkowego pomieszczenia na kotłownię i składowanie opału.

Zadaniem pompy ciepła jest pozyskanie energii ze środowiska, jej transformacja, transport i przekazanie ciepła do instalacji grzewczej, zapewniając odpowiednią temperaturę w budynku oraz podgrzanie ciepłej wody użytkowej.

Koszty eksploatacji a instalacja grzewcza

Rosnąca popularność pomp ciepła wynika w dużym stopniu z faktu, że ceny tych urządzeń stale spadają. Oczekiwania użytkowników dotyczą również oszczędności wynikających z kosztów eksploatacji w stosunku do innych, konwencjonalnych źródeł grzewczych.

Moc pompy ciepła powinna być dobrana do konkretnego zapotrzebowania cieplnego danego budynku i poprzedzona obliczeniami dotyczącymi maksymalnej mocy grzewczej budynku.

W przypadku dobrze dobranej instalacji roczne rachunki za ogrzewanie mogą obniżyć się nawet o kilka tysięcy złotych w porównaniu z konwencjonalnymi źródłami ciepła takimi, jak np. kocioł olejowy, gazowy czy węglowy. Korzyści mogą być jeszcze większe, gdy pompą ciepła zasilimy instalację niskotemperaturową, czyli tzw. ogrzewanie podłogowe.

Pompa ciepła jako system grzewczy najefektywniej pracuje z instalacją o niskiej temperaturze emisji i dużej powierzchni grzania. Optymalna wartość to około 30–40°C. Im niższa temperatura wody zasilającej tym pompa pracuje efektywniej. Wraz ze spadkiem temperatury wody zasilającej stosunek energii pobranej przez pompę ciepła do energii elektrycznej jest większy.

Możliwa jest również współpraca pompy z tradycyjnymi grzejnikami, jednak z uwagi na ich małą powierzchnię grzewczą nie będzie to rozwiązanie optymalne. Przy ogrzewaniu grzejnikowym nie możemy bowiem pozwolić sobie na zasilanie niską temperaturą, gdyż mamy małą powierzchnię wymiany ciepła, a im wyższa temperatura wody zasilającej, tym mniejsza efektywność pracy pompy ciepła.

pompa ciepła od sunday

Pompy ciepła a niskie temperatury

Jeśli pompa ciepła to urządzenie, które pobiera energię cieplną z otoczenia budynku (powietrza, gruntu lub wody) i oddaje ją do instalacji centralnego ogrzewania to, co w sytuacji kiedy mamy do czynienia z naprawdę mroźną zimą? Często możemy spotkać się z przekonaniem, że w przypadku ujemnych temperatur urządzenie nie zapewni pełnego komfortu cieplnego w naszym domu. Na Polskim rynku dostępne są nowoczesne pompy, wyposażone w specjalne sprężarki, które są w stanie zapewnić komfort termiczny w budynku  nawet w temperaturze -28°C.

2w1- grzanie i chłodzenie

Pompa ciepła zapewni nam komfort cieplny budynku w sposób oszczędny i ekologiczny, ale inwestycja w takie rozwiązanie niesie ze sobą także inne korzyści. W upalne dni z powodzeniem zastąpi nam klimatyzację pod warunkiem przystosowania instalacji grzewczej do chłodzenia (np. posiadania ogrzewania podłogowego lub klimakonwektorów), choć nie jest tak efektywna. Chłodzenie możliwe jest dzięki wykorzystaniu dolnego źródła ciepła, czyli niskiej temperatury gruntu w przypadku pomp gruntowych lub dzięki odwróceniu procesu zmiany stanu skupienia czynnika chłodzącego w przypadku pomp powietrznych.

Decydując się na pompę ciepła, zyskujesz wygodne w obsłudze, a przy tym uniwersalne, nieskończone, ekologiczne źródło ogrzewania Twojego domu. Dodatkowo uniezależnisz się od podwyżek cen energii elektrycznej i paliw kopalnianych. Warto więc rozważyć inwestycję w pompę ciepła już na etapie planowania budowy domu.

Odwiedź stronę naszego partnera Sunday Polska.

4.9/5 - (14 votes)

Data publikacji: 12 sierpnia, 2021

Autor:

4.9/5 - (14 votes)


Komentarze


Udostępnij artykuł

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

  1. Kamil
    poniedziałek, 23 sierpnia, 2021

    Sam mam u siebie pompę ciepła od firmy Fonko i działa znakomicie. Jest to rozwiązanie godne polecenia.

  2. kos
    piątek, 1 października, 2021

    Pompy ciepła są bardzo dobrym ekologicznym rozwiązaniem w domach.Ja posiadam powietrzną pompę ciepła i jestem z niej zadowolony ,ponieważ dzięki niej mam ciepłą wodę oraz chłodzenie w domu latem.Warto inwestować w takie odnawialne źródła ciepła.

Podobne artykuły