Złącza ciesielskie

Sposoby mocowania deski tarasowej

Tarasy z drewna twardego i miękkiego to coraz popularniejsza forma realizacji zarówno tarasów w nowobudowanych obiektach, jak i pomysł na remont zniszczonych tarasów pokrytych wcześniej płytkami ceramicznymi.


Najchętniej inwestorzy sięgają ostatnio po deskę tarasową z drewna twardego, często egzotycznego, jak modrzew syberyjski, merbau, massaranduba, daglezja, bangkirai, czy dąb. Wybór pada na te drewna ze względu przede wszystkim na ich twardość, stabilność wymiarów, małą porowatość i ciekawą kolorystykę.
Niestety, jak każde drewno naturalne, nie posiadają one jednak zerowej porowatości i w warunkach silnego nawilżania w okresie jesiennym nabierają one pewnej ilości wilgoci. Ta z kolei powoduje, choć przy drewnach twardych nieznaczne, ich „spuchnięcie”. Jeszcze gorzej, jeżeli tą wilgoć zetnie mróz zimowy, wtedy deski jeszcze bardziej się rozszerzają na skutek zwiększania objętości drobin wody w deskach zamieniających się w lód.

Te zjawiska powodują zwiększenie grubości deski tarasowej nierzadko o 1-2 mm, co skutkować może pękaniem mocno wkręconych do nich wkrętów tarasowych w tym okresie. Na wiosnę okazuje się że szereg wkrętów nie wytrzymało i uległo zerwaniu. Aby zniwelować to zjawisko, firmy oferują kompletne systemy rozwiązań montażowych:

    • elastyczne mocowanie desek przez zastosowanie podkładów z twardej, spienionej gumy pomiędzy deskę a legar, która kompensuje rozszerzalność deski przez jednoczesne zgniatanie gumy.
    • systemy montażu pośredniego (z niewidocznymi wkrętami) przez zastosowanie elementów z tworzyw sztucznych, mocowanych pod deską do legaru, te są jednak systemami najdroższymi.

firma ASTRA proponuje trzeci, najtańszy i najefektywniejszy sposób – zastosowanie specjalnego wiertła użytego w czasie montażu.

Sposoby mocowania deski tarasowej

Po ustaleniu konkretnych punktów gdzie mają być wkręcane wkręty należy wiertłem tym nawiercić otwory na głębokość odpowiadającą wysokości główki wkręta, czyli minimum 5 mm. W tak przygotowane otwory wkręcamy wkręty montażowe aż do momentu schowania w otworach główki wkręta. Nie dociągamy na siłę, a pozostawiamy wkręty tylko lekko dociśnięte. To gwarantuje że nasze wkręty nie pękną w zimie.

Dodatkowym atutem tego wiertła jest możliwość schowania główki wkręta na dowolną głębokość, co w wypadku główek wkrętów barwionych przez lakierowanie proszkowe na kolor deski z drewna egzotycznego jest niezmiernie istotne dla ochrony lakieru przed zbyt szybkim uszkodzeniem mechanicznym.

ASTRA TRADE
ul. Rydlówka 5, 30-363 Kraków
tel./fax +48 12 269 81 85
biuro@astra-trade.pl
www.astra-trade.pl

4.5/5 - (6 votes)

Data publikacji: 9 marca, 2017

Autor:

4.5/5 - (6 votes)


Komentarze


Udostępnij artykuł

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Podobne artykuły