Drewno konstrukcyjne

Spuszczel pospolity w drewnie więźby dachowej

Spuszczel pospolity (fot. 1) jest owadem drewna, który nie przebiera w środkach atakując prawie każde drewno, a szczególnie drewno więźby dachowej budynku (fot. 2).

Nie ma większych wymagań życiowych, wystarczy, że drewno jest pod dachem. Jego wkradanie się zewnątrz pod poddasze budynku, odbywa się najczęściej przez otwarte okienka dachowe lub otwory wentylacyjne. W okresach letnich, w tzw. porze godowej (w czerwcu i lipcu), a nawet do września, osobniki dorosłe opuszczają kanaliki w drewnie i dokonują oblotów na wolnej przestrzeni poddasza, a nawet poza budynkiem. Samiczka pod koniec oblotów godowych, wybiera drewno więźby dachowej i pod jego korą, w szczelinach, a nawet w starych otworkach kanalików, składa jajka, z których wylęgają się żarłoczne larwy (fot. 3), które żerując niszczą strukturę drewna, obniżają jego wartość użytkową oraz stan techniczny, włącznie do zniszczenia, degradacji. Na fot. 4 pokazano zniszczoną przez tego owada belkę.

Badania techniczne drewna więźby dachowej budynku z 1927 roku, przeznaczonego do remontu, wykazały, że w czasie jej wykonania popełniono dwa zasadnicze błędy w wykonawstwie, błędy techniczne – tj. wykonano ją z drewna zainfekowanego miejscowo przez spuszczela pospolitego oraz nie wykonano impregnacji tego drewna.

Fot. 2. Widok drewna poddasza zaatakowanego przez spuszczela.Fot. 2. Widok drewna poddasza zaatakowanego przez spuszczela.

Ponieważ w czasie wykonywania więźby, zabudowano poddasze wełną mineralną i płytami, dlatego spuszczel nie posiadał przestrzeni powietrznej do oblotów godowych, tym samym nie miał warunków do dalszego rozwoju. Stąd nastąpiło samoistne zniszczenie tego owada.

Fakty te zostały potwierdzone przez rzeczoznawcę w czasie oględzin technicznych więźby, kiedy to po 80 latach użytkowania dachu, zdemontowano z jego wewnętrznej połaci płyty i izolację termiczną.

Poza tym zaobserwowano również ciekawe zjawisko:
zniszczenia drewna krokiew, miały miejsce tylko na określonej ich powierzchni (fot. 5), tj. należy przypuszczać, że tam, gdzie drewno w czasie jego wbudowywania w konstrukcję szkieletową więźby było już zainfekowane larwami owada, które już pod dachem rozpoczynały swój dalszy proces rozwojowy.

Fot. 3. Spuszczel pospolity (larwa owada).Fot. 3. Spuszczel pospolity (larwa owada).Fot. 5. Widoczne ślady żerowania drewnakrokwi.Fot. 5. Widoczne ślady żerowania drewnakrokwi.
Fot. 4. Widok belki zniszczonej przez spuszczela.Fot. 4. Widok belki zniszczonej przez spuszczela.

Z przedstawionych faktów wyłania się prosty wniosek, że drewno więźby dachowej każdego nowowybudowanego budynku może być zainfekowane larwami owadów drewna, względnie infekcja ta następuje dopiero w czasie jego użytkowania pod dachem. Każdy z tych przypadków, by mógłby zaistnieć uzależnione jest to, od jakości przygotowania drewna oraz od jego, jakości wbudowania w konstrukcję dachową.

W publikacji tej przedstawiłem ciekawe zjawiska występujące w rozwoju groźnego owada drewna – spuszczela pospolitego, stwierdzone i potwierdzone uprzednio badaniami naukowymi i techniczno- doświadczalnymi rzeczoznawcy, szczególnie w zakresie warunków rozwoju i metod jego zwalczania. Poza tym po raz już kolejny, potwierdza się uzasadniona konieczność wypełniania obowiązkowych, określonych przepisami Prawa Budowlanego warunków przygotowania drewna więźby dachowej (odpowiedniej wilgotności, niezainfekowanego owadami itp.) jego zabezpieczenia i konserwacji, szczególnie przed owadami, poprzez impregnację określonymi środkami chemicznymi. Zasady, środki i metody impregnacji i konserwacji drewna więźby dachowej nie są przedmiotem tej publikacji.

Inż. Zbigniew Gęsiński

Rzeczoznawca NOT, wieloletni biegły sądowy w dziedzinie technologii drewna

Fot. ze zbiorów autora, J.S. i Wikipedii

5/5 - (6 votes)

Data publikacji: 30 kwietnia, 2013

Autor:

5/5 - (6 votes)


Komentarze


Udostępnij artykuł

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

  1. Pomocy spuszczel w wierzbie dachowej
    piątek, 8 maja, 2020

    Czy ktos pozbył sie spuszczela z wierzby dachowej. Zaznaczam że drzewo z lasu chlopskiego i z tartaku impregnowane . czy decis pomoże .na rynku jest dużo zlotych środku jak i firm a nie chce brac firmy .

  2. Artur
    niedziela, 10 maja, 2020

    Witam.
    Mam ten sam problem. Czy znalazłeś rozwiązanie@

  3. carsekt.pl
    niedziela, 15 listopada, 2020

    W razie czego my służymy pomocą w pozbyciu się szkodników drewna. Proszę nas znaleźć – Carsekt Sp. z o.o. 😉

Podobne artykuły