Na rynku

Stabilne ceny robót budowlanych

Wpływ na prawidłowe funkcjonowanie systemu dachowego ma nie tylko wysokojakościowy produkt, ale także praca dekarza. Według danych GUS ceny robót budowlanych w roku 2014 kształtowały się na podobnym poziomie jak rok wcześniej.

Produkt to nie wszystko

Konkurencja na rynku materiałów budowlanych zmusza firmy do dbałości o każdy detal. Producenci materiałów pokryć dachowych wyposażają dachówki w innowacyjne rozwiązania, takie jak nowoczesne zamki czy powłoki chroniące przed promieniami podczerwonymi. Jednak każdy, nawet najwyższej jakości produkt nie będzie spełniał prawidłowo swojej funkcji bez fachowego montażu.

Profesjonalizm i oszczędność

Wielu inwestorów ma doświadczenia z – delikatnie rzecz ujmując – mało profesjonalną pracą ekip budowlanych. W niektórych przypadkach brak jest nie tylko przygotowania merytorycznego, ale również zwykłej, ludzkiej wyobraźni, a podstawowe błędy są potem powielane przez wiele lat. W dobie szkoleń, samodoskonalenia czy, choćby, powszechnego dostępu do wiedzy, jaką oferuje w tym zakresie Internet, tłumaczenie „nie wiedziałem” nie rozwiązuje problemu. Bowiem tego rodzaju pomyłki mogą stanowić niemały koszt dla inwestora. W przypadku, gdy właściciel powstającego budynku od razu zorientuje się, że „coś nie gra”, jest szansa, że tacy dekarze-delikwenci na własny koszt poprawią usterki. Gorzej jest w sytuacji, gdy inwestor, często nie posiadający przecież fachowej wiedzy z zakresu sztuki dekarskiej, przeoczy to i owo, i okazuje się, że w niedalekiej przyszłości dach będzie wymagał rozbiórki i ponownego montażu poszczególnych elementów, a przy okazji może wystąpić zalanie ścian czy poważne naruszenie konstrukcji dachu.

Ceny robocizny stabilne

Według danych GUS-u ceny robót budowlanych od dwóch lat utrzymują się na podobnym poziomie. W 2014 roku nieznacznie wzrosły koszty drewnianych konstrukcji dachowych oraz pokryć dachowych i izolacji (odpowiednio 1,3% oraz 0,5% dla obydwu kategorii) w stosunku do 2013 roku. Stabilne ceny usług mogą wynikać z licznej konkurencji na rynku. Firmy nie podnoszą cen w obawie o utratę klienta, zaś rosnąca świadomość inwestorów oraz duża rywalizacja o każde zlecenie wymusza na dekarzach windowanie standardów świadczonych usług. Firmy budowlane bez odpowiedniego przygotowania merytorycznego tracą na konkurencyjności.

Stabilne ceny robót budowlanych

Certyfikacja jako remedium

Obecnie inwestor, nawet nie posiadający bladego pojęcia o konstrukcji dachu, ma do dyspozycji odpowiednie narzędzia, aby sprawdzić przygotowanie merytoryczne ekipy dekarskiej. – Monier BRAAS od lat inwestuje w rozwój branży, przygotowując dla dekarzy liczne szkolenia prowadzone przez specjalistów – opowiada Marek Podeszwa, Koordynator Doradców Technicznych BRAAS. Szkolenie zawsze ma formę teoretyczną i praktyczną, co daje pewność, że nie tylko dostarczamy wiedzę, ale i pokazujemy jak z niej korzystać. Każde szkolenie kończy się wręczeniem dyplomów.

Stabilne ceny robót budowlanych

BRAAS prowadzi również certyfikację dekarzy. Dzięki temu inwestor wie, że trafił na sprawdzoną ekipę, której umiejętności zostały zweryfikowane na budowie przez doradcę technicznego. Certyfikacja łączy interesy dekarza, inwestora oraz producenta materiałów – dekarz dostaje rekomendację, inwestor fachowca, a producent zyskuje pewność, że jego produkty będą należycie pełnić swoją funkcję.

Więcej informacji o certyfikacji dekarzy znajdą Państwo na stronach: www.braas.pl oraz www.superdekarz.pl.

4.7/5 - (4 votes)

Data publikacji: 23 kwietnia, 2015

Autor:

4.7/5 - (4 votes)


Komentarze


Udostępnij artykuł

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Podobne artykuły