Pokrycia dachowe

Stal nierdzewna jako materiał dekarski do wykonywania pokryć dachowych

Stal nierdzewna jako materiał dekarski do wykonywania pokryć dachowych

Inwestorzy, podejmując decyzję o realizacji budowy budynku z zastosowaniem pokrycia dachowego ze stali nierdzewnej zwracają uwagę na trzy aspekty potencjalnych korzyści: wydłużona żywotność, niewielkie potrzeby konserwacyjne, niska waga.

Stale nierdzewne są często wykorzystywane do nietypowych realizacji w projektach architektonicznych z racji swojego przyciągającego wzrok wyglądu. Elewacje, wewnętrzne obudowy, windy i schody ruchome, uchwyty i balustrady są najbardziej popularnymi przykładami zastosowań stali nierdzewnych.

Jednakże, stale nierdzewne mogą zachęcać do ich stosowania czymś więcej oprócz aspektu wizualnego. Ich własności mechaniczne dają możliwość doboru całej gamy innych zastosowań w budownictwie, tam gdzie kryterium zasadniczym są towarzyszące inwestycji wymagania związane z trwałością i możliwością dłuższego użytkowania bez ryzyka obniżenia bezpieczeństwa eksploatacji.

  • Wydłużona oczekiwania żywotność

Obecność zanieczyszczeń w powietrzu (kwaśne deszcze, smog) zwraca uwagę na potrzebę stosowania w budownictwie materiałów odpornych na korozję. Crystal building w Nowym Jorku stanowi doskonały dowód że stal nierdzewna stanowi właściwą odpowiedź na to kryterium. Budynek, który powstał w pierwszej połowie XX wieku jest doskonałym przykładem celowości użycia stali nierdzewnej na wykonanie pokryć dachowych i okładzin elewacji. Zastosowania tam Stal nierdzewna to odpowiednik popularnej obecnie stali w gatunku 304/304L.

  • Niewielkie potrzeby konserwacyjne

W związku z tym, że dla realizowanych inwestycji deweloperskich koszty konserwacji obiektów rosną w czasie to istotnym jest aby nie zapominać o tym już na początku projektowania budynku. Wydłużona w czasie odporność na korozję oraz gładkość wykończonej powierzchni zapewnia większości pokryć dachowych wykonanych ze stali nierdzewnej – przy poprawnie zrealizowanym etapie projektowym i wykonawczym – bardzo niewiele zabiegów konserwacyjnych.

  • Niski ciężar

Z racji bardzo dobrych własności mechanicznych stali nierdzewnej typowa grubość materiału stosowanego do pokryć dachowych jest mniejsza niż w wypadku innych pokryć wykonanych z metalu. W konsekwencji może to znacznie obniżyć ciężar konstrukcji, dzięki czemu można zaprojektować lżejszą i oszczędniejszą konstrukcję nośną.

walt disney concert hall

Mimo, że początkowe koszty materiałów w wypadku stali nierdzewnej są wyższe niż dla innych surowców metalowych to, już np. koszty instalacji, obróbka warsztatowa i montaż różnią się zazwyczaj już tylko w niewielkim stopniu. Biorąc pod to pod uwagę uzyskujemy pewność, że koszt całego cyklu użytkowania w wypadku wyboru stali nierdzewnej jest znacznie niższy niż w wypadku zastosowania ocynkowanej, powlekanej stali węglowej.

Ponieważ stal nierdzewna jest odporna na korozyjne wpływy wilgoci znajdującej się poniżej okładziny to wentylowana konstrukcja nośna nie jest zazwyczaj konieczna.

Pozwala to na wybór ciepłej zwartej konstrukcji dachowej, która jest często mniej kosztowna oraz oferuje przy dobrym wykonawstwie lepsze własności fizyczne budowli przy prawidłowym ułożeniu przegrody paroszczelnej.

Temperatura topnienia stali nierdzewnej wynosi około 1500°C to znaczy, że jest znacznie wyższa niż dla większości innych materiałów dachowych np. cynk 419°C aluminium 660°C miedź 1083°C

Warto na koniec nadmienić że do 60% stali nierdzewnych powstaje z materiałów pochodzących z recyklingu, a sama stal podlega w 100% wielokrotnemu recyklingowi. Podczas gdy inne materiały dachowe muszą być składowane jako odpady niebezpieczne – stal nierdzewna zachowuje wartość użytkową nawet jako odpad, po zakończeniu okresu swojego użytkowania w budynku.

Stainless Europe Sp. z o.o. postanowiła wyjść naprzeciw potrzebom klientów. W sklepie internetowym www.stainlesseurope.pl dostępnych jest ponad 20 gatunków stali nierdzewnej, kwasoodpornej, żaroodpornej, duplex i in.. Oferta została przygotowana z myślą zarówno o klientach indywidualnych jak i przedsiębiorcach. W prosty i szybki sposób realizowane są dostawy we wskazane miejsce: do domu, biura lub do paczkomatu. Szybkie i elastyczne metody płatności (karta, blik, szybki przelew, PayPal i in.) sprawiają, że zakupy wyrobów hutniczych ze stali nierdzewnej to sama przyjemność.

5/5 - (1 głos)

Data publikacji: 18 lutego, 2022

5/5 - (1 głos)


Komentarze


Udostępnij artykuł

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Podobne artykuły