Rynny metalowe

Stalowe rynny nie pękają i nie płowieją

System rynnowy to jeden z istotnych elementów połaci dachowej, którego zadaniem jest skierowanie strumienia wody spływającej z powierzchni dachu w kierunku systemu odwodnienia parceli.

Stal jest najważniejszym na świecie materiałem konstrukcyjnym, znajduje zastosowanie we wszystkich obszarach budownictwa.

System rynnowy wyprodukowany z blachy stalowej charakteryzuje się wieloma zaletami, jakimi nie mogą poszczycić się inne, stworzone z alternatywnych rodzajów materiałów.

Istnieją na rynku rynny – np. typu ciągłego, formowane na miejscu budowy – do produkcji których czasami wykorzystuje się materiał nieprzeznaczony do tego rodzaju produktu, np. blacha jednostronnie lakierowana, zbyt cienka o niewłaściwym gatunku stali.

Można także usłyszeć o dwóch rodzajach rynien: systemie skandynawskim oraz niemieckim.

Główna różnica polega kształcie rynny: rynna typu skandynawskiego jest płytsza, a rynna typu niemieckiego jest głębsza. W praktycznym podejściu nie ma to najmniejszego znaczenia, bowiem skuteczność odprowadzania wody z rynny determinuje ilość odpływów (dobierana do wielkości połaci) oraz średnica otworów przelotowych.

System rynnowy STRUGA dostępny jest w kilku kombinacjach rozmiarowych: 125/90, 125/100, 150/100, 150/90.

Niepodważalne zalety:

– Wytrzymałość – zastosowana stal o zakresie grubości od 0,6 do 5 mm w zależności od elementu jest nośnikiem najwyższej wytrzymałości systemu.
– Mocne haki doczołowe – kompaktowe haki doczołowe są produkowane z blachy o grubości 1,25 mm i specjalnym profilu, zawierającym kilka rodzajów usztywnień.
– Funkcjonalność – elementy składowe, jak system wzmocnienia rynien SWR, dopełniają funkcjonalność użytkową i wytrzymałościową produktu.
– Lakier – obustronne powlekanie lakierem organicznym o wysokiej odporności na promieniowanie UV oraz rysy sprzyja zachowaniu estetyki przez długie lata eksploatacji. Wszystkie elementy systemu (z wyjątkiem haka do krokwi) są produkowane z lakierowanej hutniczo blachy SSAB – nie są lakierowane proszkowo.
– Znikoma rozszerzalność temperaturowa – potrzeba zachowania minimalnej dylatacji, tylko pomiędzy rynnami, ułatwia instalację elementów. Brak ryzyka wyginania się lub deformowania elementów pod wpływem wysokiej temperatury.
– Gwarancja – system STRUGA jako nieliczny oferuje funkcjonalną gwarancję 30 lat i gwarancję zachowania koloru 15 lat.

Elementy składowe systemu rynnowego STRUGA:

– rynna 2/3/4 mb,
– hak do deski czołowej zwykły lub MAX,
– hak do krokwi L = 210/270/330 mm,
– narożnik zewn. /wewn. 90° lub dowolny kąt,
– łącznik rynny zwykły lub o podwójnej szerokości,
– dekiel rynny,
– usztywniacz rynny,
– wzmocnienie rynny,
– sztucer z wyjściem na rurę 90 lub 100 mm,
– rura spustowa 1/3/4 mb,
– kolano rury,
– uchwyt rury spustowej do przykręcania,
– uchwyt rury spustowej do użycia z bolcem,
– trójnik rury,
– łapacz deszczówki z czyszczakiem rury,
– wylewka.

System rynnowy STRUGA jest idealną odpowiedzią na odprowadzenie wody z połaci dachowej zapewniając prosty montaż, bardzo wysoką jakość produktu oraz długą gwarancję.

4.5/5 - (29 votes)

Data publikacji: 14 grudnia, 2015

Autor:

4.5/5 - (29 votes)


Komentarze


Udostępnij artykuł

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

  1. Witek
    poniedziałek, 10 lutego, 2020

    Po kilkunastu latach mieszkania we własnym domu znam już bolączki związane z orynnowaniem. Zamierzam dokonać wymiany na nowe i rynny stalowe typu Struga są ciekawą propozycją. Długi okres gwarancyjny na same rynny i ich kolor dodatkowo zachęcają do ich wyboru. Wytrzymałość, znikoma rozszerzalność, lakierowanie hutniczo to ważne argumenty za ich wyborem.

Podobne artykuły