Dachy płaskie

Standaryzacja wykonawstwa i materiałów

Specjalnie dla Dekarza & Cieśli o branży, zasadach obowiązujących na rynku oraz o własnych celach wypowiedzieli się Członkowie Zarządu Stowarzyszenia Wykonawców Dachów Płaskich i Fasad DAFA.

Standaryzacja wykonawstwa i materiałów

Joanna Burzyńska
Prezes Zarządu Stowarzyszenia DAFA, Dyrektor Zarządzania Produktem i Sprzedażą Zamocowań Izolacji Dachowej i Fasadowej w Grupie KOELNER SA

Misją Stowarzyszenia DAFA przede wszystkim jest standaryzacja wykonawstwa i materiałów oraz integracja środowiska działającego w temacie budowy dachów płaskich i fasad w technologii lekkiej konstrukcji stalowej. Stowarzyszenie za cel obrało sobie precyzyjne określenie minimalnego standardu funkcjonowania wykonawstwa oraz stosowania materiałów, które powinny być stosowane w procesie budowlanym. Posiłkując się dorobkiem naszych partnerów w zakresie wytycznych projektowo- wykonawczych dla dachów płaskich i fasad, jak również opracowując własne wytyczne, DAFA wydaje opracowania kompleksowo opisujące obszary działań do tej pory nie uregulowane. W żadnym innym miejscu nie znajdziecie Państwo tak gruntownej i syntetycznej wiedzy z tego zakresu.
Jesteśmy gwarantem jakości pracy, jakości stosowanych materiałów, przestrzegania wymogów PPOŻ oraz norm BHP w miejscu pracy. Przyjmujemy jedynie firmy, które przejdą miesięczny etap weryfikacji pod kątem wysokich kryteriów członkostwa.
Nigdy wcześniej podmioty do tej pory konkurencyjne nie pracowały w tak przyjaznym dialogu jak obecnie. Okazuje się że choć różni nas wiele szczegółów, to platforma działania, cele i problemy są całkowicie zbieżne. Pracując razem na pewno możemy osiągnąć więcej dla wszystkich. Dotyczy to nie tylko członków stowarzyszenia, ale również innych podmiotów powiązanych z naszą działalnością, na inwestorze końcowym kończąc. Nie chcemy tworzyć standardów tylko dla siebie, ale pracować nad tym obszarem ze wszystkimi, którym leży na sercu jakość polskich inwestycji budowlanych.

Andrzej Wdowiak
Członek Zarządu DAFA, Prezes firmy Poburski Dachtechnik Sp. z o.o.

DAFA jest Stowarzyszeniem promującym wypracowanie standardów projektowych, wykonawczych, odbiorowych, serwisowych. Jego odmienność polega na stworzeniu m.in. takich narzędzi działania jak wzór Umowy Handlowej, której sukcesywnie coraz większe oddziaływanie w branży powinno przyczynić się w znacznej mierze do wzrostu jasności i czytelności reguł, związanych z procesem ofertowania, realizacji odbioru, serwisowania, itp.
Jeżeli pokrycia dachowe są funkcjonalne w okresie pierwszych dwóch lat, można założyć, iż ich żywotność wyniesie ponad 10 lat. W tym kontekście nie ma żadnego uzasadnienia dla zatrzymywania 5 % kaucji od wartości umownej, na dłuższy czasokres. W związku powyższym sensowne wydaje się ograniczenie zatrzymań gwarancyjnych do max. 3- 5 lat, natomiast udzielanie dłuższych okresów gwarancyjnych bez zatrzymań, powinno być możliwe w powiązaniu z zawarciem umowy serwisowej. Skrócenie czasu zatrzymań powinno w dużej mierze przyczynić się do wzrostu mocy rozwojowych firm wykonawczych, dzięki zwiększeniu się ich płynności finansowej. W sytuacji, gdy firma wykonawcza nie będzie w stanie przedłożyć Generalnym Wykonawcom gwarancji ubezpieczeniowej lub bankowej, celem zwolnienia zatrzymań, wówczas zgodnie z umową handlową DAFA, zatrzymanie zostanie zdeponowane na wspólnym koncie. Biorąc pod uwagę pozostały program Stowarzyszenia- jest on porównywalny do programów innych międzynarodowych organizacji, np. Internationale Föderation des Dachdeckerhandwerks (IFD), lub Industrieverband für Bausysteme im Metalleichtbau (IFBS), etc. Wypracowały one standardy, których program jest efektem wieloletnich doświadczeń. Poprzez nawiązanie współpracy i sięgnięcie po międzynarodowe, uznane i sprawdzone standardy, zminimalizujemy w Polsce, w branży dachów i fasad, ryzyko powstawania nieprawidłowości realizacyjnych, co mogłoby skutkować ewentualnym powstaniem niepotrzebnych, wielomilionowych strat, z uwagi na błędy projektowowykonawcze. Wszystkie działania Stowarzyszenia DAFA zmierzają do wyraźnego podniesienia jakości świadczonych usług, tzn. wykonywania dachów i fasad o możliwie najwyższym standardzie, co przełoży się na większe bezpieczeństwo funkcjonowania branży.

Brunon Gogol
Członek Zarządu DAFA, Prezes Przedsiębiorstwa Usług Specjalistycznych Termatex Sp. z o.o

Głównym celem, przyświecającym powołaniu Stowarzyszenia jest i było BEZPIECZEŃSTWO.
To szerokie pojęcie ma dla nas wielopłaszczyznowe znaczenie, odnosząc się do szeregu podejmowanych przez nas działań. dachy płaskie Po pierwsze, standardy DAFA, uwzględniające m.in. przepisy BHP, wpłyną niewątpliwie na wzrost poziomu bezpieczeństwa realizacyjnego i zminimalizowanie ryzyka wypadków na budowie.
Po drugie, Dokumentacja Handlowa DAFA, stworzona na bazie wieloletnich doświadczeń firm wykonawczych, optymalizuje warunki współpracy ze zleceniodawcą i zabezpiecza interesy obu stron. Dodatkowo, dysponując wysoką wiedzą merytoryczno-praktyczną naszych członków, organizujemy szkolenia, promujące poprawną i bezpieczną kulturę realizacyjną. Działając wspólnie, dokładamy starań w kierunku podniesienia standardów projektowo-wykonawczych, dążąc tym samym do „bezpiecznego dnia jutrzejszego” na rynku budowlanym w Polsce.

Mirosław Wróblewski
Członek Zarządu DAFA, Prezes firmy FDT Technologie Dachów Płaskich Sp. z o.o., Polting S.A. oraz Współwłaściciel firmy Polting Foam Sp. z o.o.

Wzrost liczby firm członkowskich w DAFA jest naszym wspólnym sukcesem, świadczącym o sensowności i potrzebie naszych działań.
DAFA jest w głównej mierze platformą porozumienia, umacniającą relacje w ramach Stowarzyszenia. Stworzyliśmy organizację o otwartym charakterze. Poznajemy dzięki temu inne Stowarzyszenia, rozmawiamy o współpracy i wspieraniu wzajemnych przedsięwzięć. Otwartość działań DAFA przejawia się poprzez współtworzenie przez członków Stowarzyszenia kierunków jego rozwoju. Tym samym członkowie DAFA są mile widziani na Obradach Zarządu nie tylko w roli obserwatorów, ale liczących się opiniodawców.
Każdy głos jest dla nas ważny.

Anatol Panfiluk
Członek Zarządu DAFA, Menedżer Działu Sprzedaży Inwestycji Rockwool Polska Sp. z o.o

Pielęgnujemy jedno z fundamentalnych założeń Stowarzyszenia, jakim jest niepodważalny wizerunek firm członkowskich w kategoriach firm rzetelnych i gwarantujących bezpieczeństwo biznesowe.

Stawiamy na wiarygodność oraz spełnianie określonych standardów wykonawczych. Ważne jest dla nas przestrzeganie Kodeksu Pracy i norm BHP. Staramy się zapewnić wysokiej jakości usługi, zgodne z podstawowymi normami wiedzy technicznej i prawem budowlanym, dostarcza materiały budowlane, spełniające określone standardy. Firmy zrzeszone są zobowiązane do przestrzegania norm etycznych, zdefiniowanych w podpisywanej Deklaracji Członkowskiej.”

5/5 - (7 votes)

Data publikacji: 28 grudnia, 2012

Autor:

5/5 - (7 votes)


Komentarze


Udostępnij artykuł

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

  1. Kama
    piątek, 22 listopada, 2019

    Niezywkle istotne jest gdy firma przestrzega Kodeksu Pracy i norm BHP. Gwarantuje to wzrst zaufania do tej firmy oraz satysfakcję pracowników. Materiały wysokiej jakości cieszą się także zainteresowaniem klientów.

  2. obserwator
    piątek, 20 grudnia, 2019

    Takie stowarzyszenie pozwala dobrym fachowcom trzymanie standardów wykonawczych na wysokim poziomie,a wysoka jakość oferowanych usług jest gwarancją dobrze prosperującej firmy.Zrzeszone firmy mają na swych barkach dużą odpowiedzialność ale dzięki temu łatwiej jest poruszać się na rynku i mieć zapewnione odpowiednie dochody.

Podobne artykuły