Izolacje dachowe

Stary dom – nowy dach. Prosta i skuteczna termomodernizacja w 3 krokach

Większość strat cieplnych w budynkach mieszkalnych spowodowana jest ucieczką ciepła przez stropy, co niekorzystnie wpływa na bilans energetyczny domu, a w konsekwencji skutkuje zdecydowanie wyższymi kosztami eksploatacyjnymi. Nowoczesna i dobrze wykonana termoizolacja niesie za sobą nie tylko znaczne oszczędności, ale również zwiększa komfort życia mieszkańców. Czy da się ją jednak zastosować bez konieczności przeprowadzania dużych i kosztowych remontów, dezorganizujących życie domu? Tak, i to w zaledwie trzech krokach!

Największe straty ciepła dotyczą przede wszystkim starszych budynków, w których zastosowano pojedynczą warstwę termoizolacji dachu. Nieskuteczna izolacja przyczynia się do wyższych kosztów ogrzewania w okresie zimowym i nagrzewania pomieszczeń w miesiącach letnich. Można jednak temu zapobiec. Jak? Wykorzystując nowoczesne materiały z naturalnych włókien drzewnych, które redukują zapotrzebowanie na energię cieplną do ogrzewania wnętrz o ponad 90%. Nie dość, że dzięki nim zagwarantujemy sobie zmniejszenie kosztów eksploatacyjnych, to remont przebiegnie szybko i sprawnie. Modernizacja z systemem STEICO nie wymaga przeprowadzania prac w pomieszczeniach na poddaszu – wszystkie czynności wykonywane są na zewnątrz. Ponadto, wystarczą tylko trzy podstawowe kroki, by cieszyć się nowym, lepszym dachem z podwójną warstwą termoizolacji:

  1. Zastosowanie maty termoizolacyjnej STEICOflex 036 o grubości 140 mm – pomiędzy krokwiami
  2. Zastosowanie płyt STEICOspecial dry o grubości 120 mm – bezpośrednio na krokwiach
  3. Zastosowanie uszczelniającej membrany STEICOmulti UDB o wysokiej paroprzepuszczalności.
Format płyt został tak zaprojektowany, aby umożliwić prosty montaż. STEICOspecial dry mają specjalny profil pióro-wpust, który znacznie przyspiesza i ułatwia proces łączenia. Fot. STEICO
Format płyt został tak zaprojektowany, aby umożliwić prosty montaż. STEICOspecial dry mają specjalny profil pióro-wpust, który znacznie przyspiesza i ułatwia proces łączenia. Fot. STEICO

Docieplenie na krokwiach

Termoizolacja na starych dachach wykonywana była najczęściej w pustych przestrzeniach między krokwiami o niewielkich przekrojach, co uniemożliwiało uzyskanie dobrej i efektywnej izolacyjności termicznej. Nowoczesne rozwiązania dają jednak możliwość wykonania dodatkowej warstwy termoizolacyjnej od zewnątrz, bezpośrednio na krokwiach. Najlepszym przykładem są płyty z naturalnego włókna drzewnego STEICOspecial dry, których duży zakres grubości ( od 60 do 200 mm), daje możliwość dostosowania grubości do założonych wartości izolacyjnych.

Płyty dachowe STEICOspecjal dry wyróżniają się doskonałymi właściwościami wytrzymałościowymi i dużą sztywnością, dzięki czemu mogą być mocowane do krokwi poprzez kontrałty. Bezpośrednie połączenie płyty termoizolacyjnej z elementami konstrukcji dachu, nie tylko efektywnie redukuje liniowe mostki termiczne, ale również ogranicza gromadzenie wilgoci. Ponadto, płyty STEICOspecial dry stanowią bardzo dobrą izolację akustyczną, są wiatroszczelne oraz tworzą na połaci wtórną płaszczyznę odprowadzającą wodę.

Płyty STEICOspecial dry charakteryzują się doskonałymi parametrami termoizolacyjnymi:

– współczynnika przewodzenia ciepła: 0,040 [W/(mK)]

– wysoka gęstość – 140 kg /m3

Specjalnie zaprojektowany format płyt umożliwia prosty i szybki montaż. Płyty STEICOspeial dry wyposażone zostały w specjalny profil pióro-wpust, który nie wymaga obróbki krawędzi, dzięki czemu proces łączenia poszczególnych płyt został znacznie ułatwiony, a czas wykonywanych prac znacznie skrócony.

Montaż mat STEICOflex 036 polega na ich wciśnięciu pomiędzy krokwie. Dzięki porowatej strukturze i sprężystości przylegają dokładnie do izolowanych powierzchni Fot. STEICO
Montaż mat STEICOflex 036 polega na ich wciśnięciu pomiędzy krokwie. Dzięki porowatej strukturze i sprężystości przylegają dokładnie do izolowanych powierzchni Fot. STEICO

Większa izolacyjność termiczna między krokwiami

Dzięki wykorzystaniu sprężystych mat z włókien drzewnych STEICOflex 036, które gwarantują najniższą, wśród dostępnych naturalnych izolatorów, deklarowaną wartość współczynnika przewodzenia ciepła (λD=0,036 [W/(mK)]), zyskujemy optymalną ochronę termiczną budynku, zatrzymując przyjemne ciepło wewnątrz pomieszczeń. Co więcej, maty charakteryzują się również dużą gęstością (ok. 60 kg/m³) oraz doskonałą zdolnością magazynowania ciepła. To nowoczesne i ekologiczne rozwiązanie oprócz ochrony przed ucieczką ciepła zapewnia też ochronę przed przegrzewaniem pomieszczeń w okresie letnim.

Maty STEICOflex 036, tak samo jak inne produkty termoizolacyjne tej firmy, są wykonane z materiału otwartego dyfuzyjnie, dzięki czemu odprowadzają nadmiar wilgoci z wnętrza budynku. W efekcie ograniczają zjawisko kondensacji pary wodnej, gwarantując stal suchą i zabezpieczoną konstrukcję budynku.

Montaż łatwych w obróbce mat polega na ich wciśnięciu między elementy konstrukcyjne przegrody. Porowata struktura oraz sprężystość zapewniają dokładne przyleganie mat do izolowanych powierzchni. Z kolei duża gęstość, odpowiadająca za wysoką wytrzymałość i stabilność, daje nam pewność, że wykonana warstwa termoizolacji zachowa pierwotny kształt przez wiele lat.

Prowadzone od zewnątrz prace modernizacyjne przebiegają sprawnie i w niekłopotliwy dla mieszkańców sposób. Fot. STEICO
Prowadzone od zewnątrz prace modernizacyjne przebiegają sprawnie i w niekłopotliwy dla mieszkańców sposób. Fot. STEICO

Skuteczna energooszczędność z odpowiednim uszczelnieniem

Stare i nieskuteczne termoizolacje nie tylko nie spełniają obowiązujących kryteriów budownictwa energooszczędnego, ale również nie zapewniają mieszkańcom wymaganego i właściwego komfortu cieplnego. Dlatego też niezwykle istotnym etapem przy pracach związanych z termoizolacją dachu jest właściwe uszczelnienie połaci. W przypadku modernizacji starszych konstrukcji dachowych doskonałym rozwiązaniem jest trzywarstwowa membrana STEICOmulti UDB. Dzięki swoim właściwościom, jak wysoka paroprzepuszczalność oraz duża wytrzymałość na rozrywanie, membrana bardzo skutecznie zabezpiecza dach przed konwekcyjnym przenikaniem powietrza. Arkusze membran, szczelnie łączone przy użyciu zintegrowanych pasków klejących, mocuje się bezpośrednio do krokwi.

Duży zakres grubości płyt STEICOspecial dry (60–200 mm) pozwala optymalnie dobrać grubość do założonych wartości izolacyjnych, a membrana STEICOmulti UDB zabezpiecza dach przed konwekcyjnym przenikaniem powietrza. Fot. STEICO
Duży zakres grubości płyt STEICOspecial dry (60–200 mm) pozwala optymalnie dobrać grubość do założonych wartości izolacyjnych, a membrana STEICOmulti UDB zabezpiecza dach przed konwekcyjnym przenikaniem powietrza. Fot. STEICO

STEICO CEE Sp. z o.o.
ul. Przemysłowa 2, 64-700 Czarnków
tel.: +48 673 56 62 15
Internet: www.steico.com

4.8/5 - (19 votes)

Data publikacji: 13 czerwca, 2021

Autor:

4.8/5 - (19 votes)


Komentarze


Udostępnij artykuł

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

  1. Daniel
    środa, 23 czerwca, 2021

    kiedyś w budowie dachów nie przykładano dużej uwagi do termoizolacji dachów, nie było na rynku tak dużej ilości materiałów izolacyjnych. obecnie jest dość szeroki wybór i można to zrobić w dość prosty sposób osiągając całkiem dobre parametry cieplne. naprawa starego dachu często opłaca się i przynosi korzyści w użytkowaniu.

  2. konserwator
    środa, 23 czerwca, 2021

    Z biegiem czasu stajemy przed dylematem czy nadal naprawiać uszkodzony dach, czy może wymienić go na nowy. Częste uszkodzenia dachu z pewnością kwalifikują go do wymiany. Natomiast jeśli dach jest jeszcze w miarę w dobrym stanie, warto go naprawić a przy okazji zmodernizować doposażając go w nowoczesne systemy termoizolacyjne.

Podobne artykuły