Sterowanie oknami dachowymi
Napędy lub systemy sterowania można instalować przy budowie nowego domu bądź realizowanej modernizacji, można też wyposażyć istniejący już system w nowe elementy tworzące inteligentny dom, małym nakładem kosztów. Dzięki nowoczesnym technologiom możliwym do zastosowania w naszych domostwach, przy pomocy jednego pilota możemy obsługiwać okna dachowe, rolety, markizy i żaluzje, bramy garażowe lub wjazdowe, oszczędzając czas i gwarantując sobie wygodne użytkowanie.
Okna połaciowe często montowane są na dużej wysokości, co utrudnia ich zamykanie lub otwieranie, jak również opuszczanie lub podnoszenie rolet. Dlatego producenci od kilku lat udoskonalają oprzyrządowanie okien. W roku 2002 pojawiły się pierwsze sterowane pilotami modele okien. Obecnie mamy do dyspozycji pełna gamę nowoczesnych rozwiązań. Oto kilka z nich: Otwieranie i zamykanie to jedna z podstawowych możliwości sterowania grupą lub pojedynczym oknem dachowym. Czujnik deszczu zamontowany w oknie reaguje na krople deszczu, przy zetknięciu z wodą przesyła sygnał do urządzenia sterującego, które automatycznie zamyka okno. Czasowe sterowanie daje możliwość ustawienia godziny zamknięcia i otworzenia okna lub rolet. Wyłącznik z termostatem otwiera samoczynnie okno,jeżeli temperatura przekracza podaną wartość, dbając o utrzymanie optymalnej temperatury pomieszczenia. Czujnik wiatru zamyka otwarte okna dachowe, jeśli wykryje zbyt silne podmuchy wiatru. Czujnik dymu w wypadku pożaru otwiera okna, dzięki czemu pozbędziemy się niebezpiecznego dymu.
Podczas tegorocznej Budmy zaprezentowano nowy system Z-Wave. To bezprzewodowy protokół radiowy stosowany do komunikacji domowych urządzeń elektrycznych. Służy on do połączenia w jedną sieć sprzętu elektrycznego, takiego jak: oświetlenie,termostaty,alarmy,komputery,telefony, klimatyzacja oraz sterowanie elektrycznymi oknami i roletami. Do sieci można podłączyć wszystkie urządzenia elektryczne, które posiadają moduł systemuZ-Wave. SystemZ-Wave stosowany jest również w urządzeniach wykorzystywanych w budownictwie, np. w oknach dachowych FAKRO, w bramach garażowych Wayne-Dalton, w systemach ogrzewania Danfoss czy urządzeniach do oświetlenia Osram. Na rynku dostępnych jest już wiele produktów z tą technologią.
Drugą propozycją tegorocznej Budmy był system io-homecontrol®. To z kolei zintegrowany system bezprzewodowego, zdalnego sterowania urządzeniami domowymi, a jego innowacyjność polega na zastosowaniu dwukierunkowej technologii radiowej. Komunikacja między wszystkimi elementami systemu a pilotem, który jest jego centrum administracji, daje możliwość zintegrowanej kontroli domowych i przydomowych urządzeń sterowanych elektrycznie, takich jak okna dachowe, zamki w drzwiach, rolety, żaluzje, bramy wjazdowe i garażowe. Zabezpieczenie i kodowanie sygnału porównywane jest z zabezpieczeniami stosowanymi w bankowości, dzięki czemu użytkownik może bezpiecznie sterować produktami io-homecontrol® z dowolnego miejsca w obrębie domu. Do platformy io-homecontrol® należy obecnie pięciu producentów, są to firmy Assa Abloy Group, Honeywell, Hörmann, Somfy i Velux. Powyższe przykłady dowodzą, że inteligentny dom można mieć już dziś, czego życzę Waszym klientom
ms
Super sprawa. Nie dość, że można otworzyć czy zamknąć okno bez podchodzenia do niego to jeszcze może to się robić samo w zależności od różnych czynników. Jeszcze chwila i będziemy mieli bezobsługowy dom.
Okna dachowe są niezastąpione na poddaszach mieszkalnych jednak czasem są tak zamontowane,że ich otwieranie i zamykanie jest utrudnione.Warto zainwestować w nowoczesne sterowanie takimi oknami,a system Z-Wave zrobił na mnie bardzo pozytywne wrażenie i według mnie warto taki system zamontować do sterowania oknami.