Stodoła o miejskim charakterze
Ze względu na kontekst jednym z głównych założeń projektowych było nawiązanie charakterem i gabarytem obiektu do zabudowy istniejącej we wsi. Stąd decyzja o archetypowym kształcie budynku – stodoły w charakterze miejskim.
Projekt: Major Architekci
Powierzchnia domu: 165,8 m2
Ze względu na czystość założenia zaproponowano jedną kubaturę, która z powodu długości została podzielona funkcjonalnie i materiałowo na dwa oddzielne budynki. Ponadto budynek wyraźnie dzieli działkę na dwie części – półprywatną, usytuowaną od strony drogi oraz prywatną otwartą na ogród i pobliski las.
Również zaprojektowane elewacje wyrażają dualizm charakterologiczny domu – tradycyjna i skromna widoczna jest od strony ulicy, natomiast nowoczesna i w pełni przeszklona ściana została zarezerwowana dla części prywatnej, zacierając tym samym granicę między wnętrzem i zewnętrzem. Dla podkreślenia założenia taras po wschodniej stronie domu zaprojektowano jako przedłużenie linearności obiektu, a tym samym wytworzono pęknięcie budynku – poprzez bramę wjazdową – nawiązując charakterem do założeń zabudowy zagrodowej.
W tej części powstała zadaszona strefa odpoczynku na powietrzu. Dzięki podziałowi bryła zyskała trzy niezależne funkcje – mieszkalną, gospodarczą oraz zadaszonego tarasu. Część gospodarczą i tarasową połączono za pomocą zastosowania jednego materiału, dzięki czemu tworzą spójną bryłę, która sprawia wrażenie późnej dobudowanego elementu o charakterze zabudowy zagrodowej z drewnianymi zabudowami gospodarczymi.
Źródło: Idea domu, Major Architekci www.majorarchitekci.pl
Bardzo podoba mi się projekt miejskiej stodoły pasujący do otoczenia w którym została zbudowana. Ten podział na 3 strefy mieszkalną, gospodarczą i zadaszony taras to jest to czego dziś potrzebuję. Chętnie zamieniłbym się na domy. W każdym bądź razie gratulacje dla Major Architektów.
Co to jest za budynek? Bo chyba nie zwykły dom mieszkalny. Jeśli agroturystyka czy jakaś inna działalność to ok, ale na pewno nie chciałabym mieszkać w takiej oboro-stodole. Na pierwszy rzut oka wygląda jak typowy budynek gospodarczy na wsi.