Realizacje

Stodoła o miejskim charakterze

Ze względu na kontekst jednym z głównych założeń projektowych było nawiązanie charakterem i gabarytem obiektu do zabudowy istniejącej we wsi. Stąd decyzja o archetypowym kształcie budynku – stodoły w charakterze miejskim.

Projekt: Major Architekci
Powierzchnia domu: 165,8 m2

Ze względu na czystość założenia zaproponowano jedną kubaturę, która z powodu długości została podzielona funkcjonalnie i materiałowo na dwa oddzielne budynki. Ponadto budynek wyraźnie dzieli działkę na dwie części – półprywatną, usytuowaną od strony drogi oraz prywatną otwartą na ogród i pobliski las.

Również zaprojektowane elewacje wyrażają dualizm charakterologiczny domu – tradycyjna i skromna widoczna jest od strony ulicy, natomiast nowoczesna i w pełni przeszklona ściana została zarezerwowana dla części prywatnej, zacierając tym samym granicę między wnętrzem i zewnętrzem. Dla podkreślenia założenia taras po wschodniej stronie domu zaprojektowano jako przedłużenie linearności obiektu, a tym samym wytworzono pęknięcie budynku – poprzez bramę wjazdową – nawiązując charakterem do założeń zabudowy zagrodowej.

W tej części powstała zadaszona strefa odpoczynku na powietrzu. Dzięki podziałowi bryła zyskała trzy niezależne funkcje – mieszkalną, gospodarczą oraz zadaszonego tarasu. Część gospodarczą i tarasową połączono za pomocą zastosowania jednego materiału, dzięki czemu tworzą spójną bryłę, która sprawia wrażenie późnej dobudowanego elementu o charakterze zabudowy zagrodowej z drewnianymi zabudowami gospodarczymi.

Źródło: Idea domu, Major Architekci www.majorarchitekci.pl

5/5 - (4 votes)

Data publikacji: 2 kwietnia, 2017

Autor:

5/5 - (4 votes)


Komentarze


Udostępnij artykuł

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

  1. Kamil
    poniedziałek, 19 sierpnia, 2019

    Bardzo podoba mi się projekt miejskiej stodoły pasujący do otoczenia w którym została zbudowana. Ten podział na 3 strefy mieszkalną, gospodarczą i zadaszony taras to jest to czego dziś potrzebuję. Chętnie zamieniłbym się na domy. W każdym bądź razie gratulacje dla Major Architektów.

  2. Jagna
    sobota, 5 września, 2020

    Co to jest za budynek? Bo chyba nie zwykły dom mieszkalny. Jeśli agroturystyka czy jakaś inna działalność to ok, ale na pewno nie chciałabym mieszkać w takiej oboro-stodole. Na pierwszy rzut oka wygląda jak typowy budynek gospodarczy na wsi.

Podobne artykuły