Cieśla

Stopy wsporcze PediX firmy Eurotec

Stopy wsporcze słupa PediX firmy Eurotec zapewniają łatwy montaż bez potrzeby fazowania przy możliwości późniejszej regulacji wysokości. Ważne jest przenoszenie dużych obciążeń.


Stopy wsporcze PediX firmy Eurotec są wspornikiem słupa spełniającym wymagania w zakresie konstrukcyjnej ochrony drewna. Element jest montowany na czole drewnianego słupka przy użyciu wkrętów z gwintem na całej długości. Nie ma przy tym potrzeby wykonywania dodatkowych prac ciesielskich oraz wstępnego nawiercania.

Ochrona drewna i regulacji wysokości

Istotną rolę odgrywa uszczelka EPDM umieszczona pomiędzy stopą wsporczą a słupkiem. Zapewnia ona dodatkową ochronę drewna przed wnikaniem wilgoci. Po zamontowaniu można regulować wysokość stopy wsporczej do 50, 100 lub 150 mm (oprócz PediX B500). Takie rozwiązanie pozwala np. na kompensowanie tolerancji wykonawczych i późniejszego osiadania fundamentów.

Wytrzymałość

Stopa wsporcza PediX firmy Eurotec ma wysoką wytrzymałość na rozciąganie i ściskanie. Wspornik PediX 300+150 HV dodatkowo jest stanie przejmować obciążenia poziome. Trwałość elementy zapewniono przez ocynkowanie ogniowo zgodnie z normą DIN ISO 12944-2 (C3).
Minimalny przekrój drewna wynosi 100 × 100 mm. W komplecie przewidziano 12 wkrętów ze stali szlachetnej z gwintem na całej długości (5 × 80 mm).

Montaż

Montaż stopy wsporczej PediX jest prosty. Można ją umieścić na przekroju poprzecznym drewna. Następnie układa się uszczelkę na stopie wsporczej i umieszcza oba elementy centrycznie na powierzchni czołowej drewna. Dla ułatwienia montażu można odkręcić stopy i tuleję pokrywy. Po wycentrowaniu płyty głowicy wkręca się dostarczone 12 wkrętów 5 × 80 mm z gwintem na całej długości pod kątem 25° bez wstępnego nawiercenia.

Fot. 1. Pedix B500 - dzięki regulacji wysokości jest możliwe kompensowanie osiadania fundamentów.
Fot. 1. Pedix B500 – dzięki regulacji wysokości jest możliwe kompensowanie osiadania fundamentów.


Po wkręceniu wszystkich wkrętów ponownie nakłada się tuleję ochronną i płytę stopy. Po ustawieniu słupka z zamontowaną stopą wsporczą można ją zakotwić na fundamencie betonowym za pomocą 2 lub 4 kotew kołkowych lub śrub do betonu. Zamontowana stopa jest przestawiana na złączce gwintowej za pomocą klucza widlastego o rozmiarze (SW) 30.

Fot. 2. Stopa wsporcza PediX mocowana do podłoża.
Fot. 2. Stopa wsporcza PediX mocowana do podłoża.


Stopy wsporcze PediX firmy Eurotec pozwalają na szybkie i stabilne mocowanie słupów zapewniając możliwość późniejszej regulacji, która bardzo często jest konieczna przy osiadaniu fundamentu. Warto podkreślić trwałość elementu i dodatkową izolację drewna.

Fot. 3. W stopach wsporczych PediX wkręty są wkręcane pod kątem.
Fot. 3. W stopach wsporczych PediX wkręty są wkręcane pod kątem.

Kontakt:

Doradca Techniczny:
+48 609 444 170

4.8/5 - (12 votes)

Data publikacji: 30 maja, 2016

Autor:

4.8/5 - (12 votes)


Komentarze


Udostępnij artykuł

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Podobne artykuły