Stowarzyszenie EDG na BUDMIE w doborowym towarzystwie
Na przełomie stycznia i lutego w Poznaniu odbyła się 31. edycja Międzynarodowych Targów Budownictwa i Architektury BUDMA. To jedno z najważniejszych międzynarodowych spotkań branży budowlanej, w tym dekarskiej, nie mogło zatem na nim zabraknąć Stowarzyszenia Energooszczędne Domy Gotowe. Współgospodarzami modułowego stoiska SEDG były firmy – członkowie Stowarzyszenia, którzy zaprezentowali swoją ofertę.
Targi z sukcesem
BUDMA przyzwyczaiła nas już do tego, że cieszy się dużym zainteresowaniem wystawców i zwiedzających, zarówno z kraju, jak i z zagranicy. Wystawcy mają okazję zaprezentować swoje produkty i usługi, a zwiedzający poznać obowiązujące trendy i innowacje z różnych branż.
Wśród wystawców znajdowały się zarówno duże firmy, jak i mniejsze przedsiębiorstwa. Każdy z nich starał się przyciągnąć uwagę odwiedzających, prezentując swoje produkty w jak najlepszym świetle, przygotowując interesujące pokazy, konkursy czy degustacje. Targi były również doskonałą okazją do nawiązania kontaktów biznesowych lub pozyskania nowych klientów. Przedsiębiorstwa zaprezentowały najnowsze rozwiązania i technologie, w tym m.in. urządzenia elektroniczne, maszyny przemysłowe czy narzędzia. Dużo miejsca poświęcone zostało budownictwu prefabrykowanemu a także branży dekarskiej, która jak zawsze szeroko reprezentowana była na BUDMIE.
Stoisko SEDG
Stoisko Stowarzyszenia Energooszczędne Domy Gotowe zbudowane było z modułów. Po środku znajdowała się jedna duża powierzchnia wystawiennicza, na której promowana była idea Stowarzyszenia, a po prawej i lewej stronie 11 mniejszych stanowisk, prezentujących oferty firm: Grupa Burkietowicz, Petralana, STO, B.Pro Fastening, Wood Group, Eco-House Ostrowski, Golbalux, Osmo Nobless Polska, MDM Energy Miedziński, Unihouse, Inter-Lers, Plonmar, Knauf Insulation, Glulam Pro, Dream Heat oraz Simpson Strong Tie Etanco. Dla podkreślenia spójności stoiska SEDG i stanowisk jego członków, na centralnym miejscu umieszczone zostało duże podwieszenie, na którym z jednej strony znajdowały się logotypy producentów domów, a z drugiej logotypy członków – dostawców materiałów.
– Targi odwiedziło bardzo wielu gości. Już pierwszego dnia, we wtorek, odwiedzający tłumnie pojawili się w hali wystawienniczej. W poprzednich latach w dzień rozpoczęcia targów frekwencja nie była tak imponująca – zauważa Anna Beśka z biura SEDG.
Gościem stoiska Stowarzyszenia EDG był m.in. Piotr Uściński, sekretarz stanu w Ministerstwie Rozwoju i Technologii. Była to doskonała okazja do rozmów w sprawie dostosowania prawa do wymagań budownictwa drewnianego, a w szczególności przepisów przeciwpożarowych.
Nowym pomysłem Stowarzyszenia było wynajęcie baristy. Serwowana przez niego kawa, o doskonałym smaku i unoszącym się na dużą odległość aromacie, cieszyła się dużą popularnością oraz ułatwiała prowadzenie rozmów biznesowych.
Drewno budowlane materiałem przyszłości
– pod takim hasłem w czwartek, 2 lutego Stowarzyszenie EDG zorganizowało konferencję. Nie ma przesady w słowach, że sala na 150 osób pękała w szwach – zajęte były zarówno miejsca siedzące, jak i stojące.
Spotkanie rozpoczął Marek Beśka, Prezes SEDG, który zreferował aktualną sytuację na rynku budownictwa prefabrykowanego. Tuż po nim o swoich doświadczeniach w budowie prefabrykowanych budynków komunalnych opowiedział Tomasz Balcerowski z EKOINBUD-u. Z interesującym wykładem o przykładach budownictwa modułowego na świecie i w Polsce wystąpili Jacek Grzybowski i Kamil Kowalczyk z Unihouse. Z kolei Marcin Zboroń ze STEICO wziął na tapet ekologiczne aspekty obiektów prefabrykowanych.
Tuż po przerwie o budownictwie drewnianym XXI w na przykładzie zakładu w Cierpicach mówił Piotr Brodniewicz z Adrewex Construction. Ostatni wykład wygłosiła jedyna w tym gronie kobieta – Ewa Ingeborga-Kotwica z SEDG, zachęcając do nawiązywania relacji i dobrych praktyk na rynku budownictwa drewnianego w sposób zbliżony do tego, jaki wynika ze szwedzkich doświadczeń.
Konferencję zwieńczyła ożywiona dyskusja, która stanowi dowód na to, że wiele w kwestii budownictwa drewnianego pozostaje jeszcze do powiedzenia.
Komentarze