Budownictwo drewniane

Stowarzyszenie Energooszczędne Domy Gotowe ma 5 lat!

Jeśli nie byłoby sygnalistów i grup nacisku posiadających wspólne interesy, trudno byłoby przeprowadzić zmiany, korzystne dla reprezentowanych przez nie gałęzi przemysłu. Powodów ku temu jest kilka, ale dwa nasuwają się od razu – mówiący jednym głosem przedsiębiorcy są bardziej słyszalni, a do tego najlepiej wiedzą, jakie są ich potrzeby i jakie bolączki.

Nie inaczej jest w przypadku Stowarzyszenia Energooszczędne Domy Gotowe. Ważne dla nas aspekty zaczęliśmy sygnalizować jeszcze w ramach Stowarzyszenia Domów Drewnianych. Szybko jednak okazało się, że nasze interesy nie zawsze się ze sobą pokrywają. Dlatego też nastąpiła decyzja o powołaniu organizacji, która skupiać będzie producentów domów prefabrykowanych. Od słowa do słowa – przystąpiliśmy do działania.
Początkowa wzajemna nieufność konkurentów szybko przerodziła się we współpracę, gdy dostrzeżone zostały jej zalety. Okazało się bowiem, że wiele jest pól działania, które są korzystne dla wszystkich i tylko te są przedmiotem działalności Stowarzyszenia. Gdy stało się to jasne i gdy organizacja pokazała swoją skuteczność, zaczęły do niej dołączać kolejne firmy. Obecnie jest nas aż 72! W SEDG nie „łowi” się członków. Kolejne firmy zgłaszają się same, bo chcą być jego częścią i chcą czuć swoją sprawczość, w tematach istotnych dla budownictwa prefabrykowanego.
Jakie to tematy? Przede wszystkim promocja samego rozwiązania – domów, których elementy powstają na halach produkcyjnych, a następnie składane są na placu budowy. Jako Stowarzyszenie odczuwamy potrzebę wskazywania różnic pomiędzy tym rodzajem budownictwa drewnianego, a innymi systemami, w tym kanadyjskim czy domów z bali. Różnice te są istotne, a dotyczą przede wszystkim przystosowania budownictwa prefabrykowanego do wymagań klimatycznych, które w naszym przypadku są mocno wyśrubowane. Bardzo tego pilnujemy, traktując jako niepodważalną gwarancję jakości i rzetelności.

Nasze Stowarzyszenie żywo reaguje także na aktualne wyzwania, takie, jak te, które postawiła przed branżą decyzja o wprowadzeniu domów na zgłoszenie. Nieustannie podkreślamy niebezpieczeństwo jakie z tego wynika, a które wiąże się z brakiem nadzoru nad realizacją tego typu budynków. Gdzieś w oparach absurdu tego pomysłu rozmywa się odpowiedzialność za ewentualne błędy, a nawet katastrofę budowlaną.
Ważne jest dla nas, aby uporządkować ten – zapewne niezamierzony – bałagan.
Stowarzyszenie nie byłoby zorganizowaną i zgraną grupą bez spotkań integracyjnych. A te często przybierają formę wyjazdów studyjnych, w ramach których odwiedzamy hale produkcyjne naszych firm-członków, ucząc się od siebie nawzajem. Dzielimy się dobrymi praktykami i chwalimy sukcesami naszych firm. Te pouczające spotkania są istotnym elementem działalności Stowarzyszenia. Kluczowe są dla nas także szkolenia. Właśnie snujemy mocno osadzone w rzeczywistości plany prowadzenia szkoleń dla architektów i inżynierów budownictwa, w zakresie domów prefabrykowanych. Choć właściwie każdy projekt domu można przerobić na projekt domu prefabrykowanego, wiedza, jaką dzielimy się w tym temacie może skutkować zwiększeniem dynamiki rozwoju tej branży w Polsce. Wciąż bowiem, w porównaniu z innymi europejskimi krajami, pozostajemy w tym zakresie daleko w tyle. A przecież współczesne technologie pozwalają nie tylko na budowę domów jednorodzinnych, ale też dużych obiektów komercyjnych i użyteczności publicznej. Po cichu liczymy, że taka będzie przyszłość tego sektora. I aktywnie pracujemy nad tym, aby tak właśnie się stało.

Czego nam życzyć na kolejne 5 lat? Zdradzę swoje marzenie, które – wierzę – wkrótce zostanie zrealizowane. Liczę na to, że dzięki naszym działaniom na rzecz popularyzacji budownictwa prefabrykowanego, szeroko pojętej edukacji, jak i promocji sprawimy, że wzrośnie ilość obiektów budowanych w tej technologii w Polsce i na świecie. Marzę, by tego typu inwestycje, ekologiczne i optymalne cenowo stanowiły co najmniej 30% pośród wszystkich budowanych w kolejnych latach.

Korzystając z jubileuszu, chciałbym podziękować wszystkim firmom-członkom za dotychczasową owocną współpracę. Liczę, że ta będzie się tylko rozwijać, czego Państwu i sobie życzę.

Marek Beśka
Stowarzyszenie Energooszczędne Domy Gotowe

5/5 - (4 votes)

Data publikacji: 29 września, 2022

Autor:

5/5 - (4 votes)


Komentarze


Udostępnij artykuł

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Podobne artykuły