Na rynku

Stowarzyszenie Energooszczędnych Domów Gotowych stawia pierwsze kroki

Stowarzyszenie Energooszczędnych Domów Gotowych (EGD) wraz z Lasami Państwowymi zainicjowało uruchomienie przez BOŚ Bank kredytów na budownictwo drewniane.


Stowarzyszenie Energooszczędnych Domów Gotowych (EGD) działa od marca 2017 roku. Zostało powołane w celu upowszechniania wśród Polaków wiedzy na temat nowoczesnego budownictwa drewnianego oraz popularyzacji tej formy wznoszenia domów jednorodzinnych.

– Polskie społeczeństwo ma bardzo niską świadomość techniczną. Pokutuje w nim także wiele mitów i fałszywych wyobrażeń. Powszechnym skojarzeniem z domami drewnianymi jest albo skansen albo domek letniskowy albo dom góralski. Do tego dochodzi jeszcze strach przed pożarem. Tymczasem drewno jest znacznie bezpieczniejsze niż stal. Zwęglona warstwa chroni znajdujące się pod nią drewno tymczasem stal, choć jest niepalna, odkształca się pod wpływem ciepła. Chcemy pokazać, że drewno jest przyszłością budownictwa jednorodzinnego, ale także wielorodzinnego. Tak jak w Skandynawii czy Kanadzie – mówi Marek Beśka, prezes Stowarzyszenia Energooszczędnych Domów Gotowych.

Współpraca z BOŚ Bankiem

EGD nie zasypia gruszek w popiele. Efekty widać na przykładzie współpracy z BOŚ Bankiem. Stowarzyszeniu udało się wraz z Lasami Państwowymi zainicjować uruchomienie przez bank, we współpracy z Narodowym Funduszem Ochrony Środowiska, kredytów specjalnie przeznaczonych dla potrzeb budownictwa w drewnianym systemie szkieletowym. Oferta charakteryzuje się m.in. dostosowaniem wypłat i rozliczania transz do tempa powstawania budynku oraz ograniczeniem inspekcji bankowych na placu budowy. Są to bardzo ważne udogodnienie ze względu na tempo powstawania domów w tym systemie. Doprowadzenie do stanu deweloperskiego zajmuje 3–4 miesiące. Zatem potrzebne są szybkie decyzje urzędników dotyczące wypłat transz.

Budownictwo drewniane doskonale wpisuje się w proekologiczną misję Banku. Program, z którym wychodzimy, skierowany jest do osób fizycznych, które chcą budować nie tylko oszczędniej, ale także ze zdrowych materiałów oraz z wykorzystaniem najnowocześniejszych rozwiązań proekologicznych – mówi Dariusz Grylak, Wiceprezes Zarządu Banku Ochrony Środowiska. – Domy budowane w budownictwie szkieletowym są nie tylko tańsze od domów murowanych, ale można je wznosić znacznie szybciej niż murowane, wykorzystując przy tym także energooszczędne, ekologiczne rozwiązania – dodaje Wiceprezes Dariusz Grylak.

Sojusznicy

Stowarzyszenie Energooszczędnych Domów Gotowych prowadzi rozmowy z urzędnikami Lasów Państwowych. Celem negocjacji ma być wspólna promocja budownictwa drewnianego. W akcji planują wziąć udział także: Ministerstwo Infrastruktury, Ministerstwo Środowiska oraz Narodowy Fundusz Ochrony Środowiska.

– W tej chwili czekamy na wyniki ankiety przeprowadzonej przez Lasy Państwowe wśród pracowników na temat budownictwa drewnianego jednorodzinnego. W ankiecie padały pytania o stan wiedzy na jego temat oraz ewentualną chęć wzniesienia dla siebie takiego domu. Wiemy, że Ministerstwo Środowiska także zamierza przeprowadzić taką ankietę. Chcemy w oparciu o wyniki zaplanować akcję promocyjną i edukacyjną – mówi Marek Beśka.

Dom pokazowy

W dniach 9–13 października br. odbędzie się w Warszawie 70. Wspólna Sesja Komitetu ds. Leśnictwa i Przemysłu Drzewnego EKG ONZ i Komisji ds. Lasów FAO. Wydarzenie zorganizowane zostanie w ramach obchodów Europejskiego Tygodnia Leśnego. Jego celem jest promocja zrównoważonej gospodarki leśnej w Polsce i Europie. Wśród propozycji działań promocyjnych pojawiają się m.in.: prelekcje dotyczące innowacyjności i ekologiczności budownictwa drewnianego, wystawa innowacyjnych materiałów, wystawa domu drewnianego. Prowadzone są z miastem negocjacje dotyczące udostępnienia terenu na wolnym powietrzu, aby można było na nim wybudować mały przenośny dom drewniany. Stowarzyszenie Energooszczędnych Domów Gotowych planuje wzięcie aktywnego udziału w wydarzeniu.

WIEŻOWCE Z DREWNA
W tej chwili najwyższy budynek drewniany znajduje się w Vancouver w Kanadzie, ma on 30 pięter. Do budowy wykorzystano drewno z odzysku – klejone włókna drewniane i laminowane belki ze ścinków tarcicy.
Pierwszym drewnianym wielopiętrowym budynkiem na świecie jest Stadthaus Murray Grove w północnym Londynie. Wieżowiec ma 9 pięter i około 30 m wysokości. Jest energooszczędny – zastosowano w nim m.in. wentylację mechaniczną z odzyskiem ciepła na poziomie 70 proc. oraz panele fotowoltaiczne na dachu.

5/5 - (4 votes)

Data publikacji: 9 listopada, 2017

Autor:

5/5 - (4 votes)


Komentarze


Udostępnij artykuł

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

  1. kos
    wtorek, 24 listopada, 2020

    Bardzo dobrze,że powstało stowarzyszenie działające na rzecz budownictwa ekologicznego.Oby to stowarzyszenia działało prężnie z pożytkiem dla nas konsumentów jak i na rzecz zdrowej ziemi.

Podobne artykuły