Izolacje dachowe

Styropian na dach – zadbaj o termikę budynku

Ocieplenie budynku z wykorzystaniem styropianu jest powszechne w naszym kraju.

Ta technika jest obecna w bardzo wielu polskich budynkach, wypiera również często stosowane ocieplenie z wełny mineralnej, które z wielu przyczyn nie jest Tak skuteczne, jak wykorzystanie styropianu. Dlaczego tak ważny jest dach? Otóż to właśnie tamtędy ucieka bardzo wiele ciepła z naszego budynku i właśnie dlatego zabezpieczenie go w odpowiedni sposób jest kluczowe dla jego zatrzymania i poprawy komfortu cieplnego. 

Styropian w płytach – podstawa do ocieplenia

            Nadal najpowszechniej wykorzystywany jest styropian w płytach. Dostępnych jest kilka jego rodzajów o różnych właściwościach i przede wszystkim zróżnicowanym współczynniku cieplnym (lambda). To właśnie od wyboru odpowiedniej dla danego budynku płyty zależeć będzie to, jak wiele ciepła zostanie w nim zatrzymane, a także jak wyglądały będą nasze przyszłe rachunki za jego ogrzewanie. Styropian w płytach oczywiście wymaga docinania, ale jego zaletą jest to, że nie uszczelnia w stu procentach całości powierzchni dachu, dzięki czemu będziemy zapewniali naszemu budynkowi również minimalną cyrkulację powietrza. Metoda ta wykorzystywana jest zarówno przy remontowaniu i ocieplaniu starszych budynków, jak również w przypadku wykonywania ocieplenia nowego budownictwa. Szeroką ofertę znajdziesz na: Styropmin.pl.

Styropian natryskowy – czy się opłaca?

            Styropian na dach nie musi być jednak układany w formie płyt. Materiał ociepleniowy może być również nałożony poprzez sprzęt natryskowy. W taki sposób wypełnimy dokładnie wszystkie szczeliny, a także zmniejszymy czas wykonywanej pracy. Metoda ta powinna być jednak wykonywana jedynie przez fachowców po uprzednim zbadaniu więźby dachowej pod kątem wilgoci. Musi być ona odpowiednio wyschnięta. Zbyt szczelne wypełnienie oraz uwięzienie wilgoci może powodować w przyszłości jej przenikanie i pojawianie się pleśni.

Zleć prace fachowcom od dociepleń

Właściwie ocieplony budynek bardzo szybko zaczyna przynosić nam konkretne korzyści. To przede wszystkim poprawienie warunków termicznych, a więc mniejsze rachunki za energię elektryczną, jak również zmniejszenie przenikania wilgoci i znacznie lepsza izolacja od czynników zewnętrznych. Aby całość prac była na pewno poprawnie wykonana, warto zlecić to zadanie fachowcom. W przypadku samodzielnego wykonywania ocieplenia budynku często pojawiają się błędy, które finalnie skutkują osłabieniem właściwości cieplnych całości prac.

5/5 - (1 vote)

Data publikacji: 1 czerwca, 2022

Autor:

5/5 - (1 vote)

Tagi:

Komentarze


Udostępnij artykuł

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Podobne artykuły