Izolacje dachowe

Styropianowy system ocieplenia spadkowego od Yetico

Płaskie dachy przeżywają rozkwit i są coraz bardziej popularne nie tylko na dużych powierzchniach obiektów przemysłowych, ale również mieszkalnych. Źle wyprofilowany przynosi jednak sporo problemów. Gromadzi bowiem na swojej powierzchni wodę, która zalegając, może zawilgocić przegrodę. Nieodpowiednio ocieplony prowadzi do straty nawet 30% energii. Doskonałym rozwiązaniem jest zastosowanie Yetico – styropianowego systemu ocieplanie i profilowania dachów płaskich.

Płaski dach kojarzył się dotąd z kanciastymi domkami pojawiającymi się hurtowo w wielu dzielnicach polskich miast lat 70-tych czy 80-tych XX wieku i nie kojarzył się  z niczym dobrym. Jednak dziś przeżywa odrodzenie. Architekci bowiem Architekci tak bowiem potrafią zaaranżować jego powierzchnię, projektując na nim choćby zieleń, ze wzbudza on nie tylko zainteresowanie, ale zachwyt. Na płaskim dachu można ustawić kolektory słoneczne, czy wentylację – tworząc z niego powierzchnię użytkową. Przy płaskim dachu wysokość pomieszczeń na piętrze nie jest ograniczona, natomiast mniejsza powierzchnia dachu daje oszczędność poprzez zmniejszenie strat ciepła.

Energooszczędność – ważny aspekt

Najważniejsze w projektowaniu budynku z płaskim dachem jest odwodnienie. Efektywność dachu zostanie zachowana, jeśli woda z płaskiego dachu zostanie odprowadzona natychmiast. Ważne jest to szczególnie w polskim klimacie, gdzie deszcze i śnieg są obfite, a temperatura dobowa ma spore wahania. Zaleganie wody opadowej może bowiem doprowadzić nie tylko do zawilgocenia, ale i zagrzybienia dachu.

Kolejnym aspektem planowania realizacji dachu jest ograniczenie strat ciepła. Dużą rolę odegrają tu dobre materiały izolacyjne, zapewniające użytkownikom budynku zarówno komfort cieplny, jak i oszczędności, podnosząc równocześnie wartość inwestycyjną budynku. Energooszczędność nie jest już modą – staje się wręcz koniecznością. Ministerialne rozporządzenie najlepiej określa rosnące wymagania.

„Warunki techniczne jakim powinny odpowiadać budynki i ich usytuowanie”,  sukcesywnie obniżające współczynnik przenikania ciepła UC(max) dla wszystkich przegród. I tak dla dachów od 1.01.2014 UC(max) wynosił on 0,20 W/(m2∙K), od 1.01.2017 wynosi 0,18 W/(m2∙K), a od 01.01.2021 współczynnik ten ma osiągnąć poziom 0,15 W/(m2∙K).

Współczynnik przenikania ciepła UC(max) dla dachów zgodnie z “Warunkami tachnicznymi”
od 1.01.2014 0,20 W/(m2∙K)
od 1.01.2017 0,18 W/(m2∙K)
od 1.01.2021 0,15 W/(m2∙K)

System Yetico – elementy

Styropianowy system profilowanie i ocieplania dachów Yetico jest wyjściem naprzeciw zarówno wymaganiom ministerialnym, jak i odpowiedzią na zagrożenia, na które napotkać mogą użytkownicy dachu płaskiego. System wyprodukowany może być na bazie styropianu białego, standardowego lub grafitowego PASSIVE. Styropian Passive Premium Podłoga posiada najniższy na polskim rynku współczynnik przewodzenia ciepła – λ ≤ 0,030 W/(m∙K), zatem z powodzeniem może być wykorzystywany w budownictwie energooszczędnym. Można, dzięki wysokiej wytrzymałości mechanicznej, stosować go w przegrodach, które przenoszą obciążenia użytkowe do 3 t/m2.Yetico proponuje rozwiązania, które można zastosować na każdym dachu płaskim. Składa się on z :

  • płyt bazowych, pełniących funkcję izolacyjną,
  • płyt spadkowych, profilujących kształt dachu i nadających mu odpowiednie nachylenie.

W ofercie firmy znajdziemy w grupie płyt spadkowych płyty spadkowe jedno i dwukierunkowe – grzbietowe i korytowe. Zadaniem płyt skośnych jest nadanie zasadniczego nachylenia. Kontrspadki służą do odprowadzeniu wody z trudnych miejsc takich jak świetliki czy kominy. Izokliny natomiast pozwalają na to, by pokrycie dachowe przeszło płynnie z powierzchni poziomej na pionową. Zmniejszają one zatem kąt załamania papy termozgrzewalnej i sprawiają, że jej powierzchnia nie jest narażona na uszkodzenia.

System:

  • zmniejsza obciążenie dachu
  • jest łatwy w montażu
  • jest tańszy w porównaniu z innymi
  • dostępny także z grafitowych płyt

Yetico
ul. Towarowa 17A
10-416 Olsztyn
dachy@yetico.com
www.yetico.com

4.9/5 - (53 votes)

Data publikacji: 23 sierpnia, 2018

Autor:

4.9/5 - (53 votes)


Komentarze


Udostępnij artykuł

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

  1. inka2
    sobota, 12 stycznia, 2019

    Nie mam płaskiego dachu, ale mam niezadaszony taras, przez który będzie pewnie przeciekać woda (dopiero się wprowadziłam). Szukam różnych rozwiązań, jak narazie bezskutecznie. Może ten system będzie dobry?

Podobne artykuły