Wiązary

ŚWIAT DRZEWA – nowoczesny i solidny wytwórca prefabrykowanej więźby dachowej

Szczecińska firma Świat Drzewa, doskonale znana na regionalnym i ogólnokrajowym rynku, od lat kojarzona była ze składem drewna nordyckiego oraz produkcją drewnianych domów, za co została już nie raz nagrodzona. Jednak równolegle firma notuje też ogromny rozwój na polu produkcji wiązarów i więźby dachowej, w tym prefabrykowanej więźby łączonej na płytki kolczaste. To właśnie ona, obok składu drewna, stała się dziś drugim najistotniejszym filarem działalności Świata Drzewa.

ŚWIAT DRZEWA – nowoczesny i solidny wytwórca prefabrykowanej więźby dachowej

Odpowiednie drewno używane przez Świat Drzewa przy prefabrykacji wiązarów

Certyfikowane drewno konstrukcyjne stosowane przy produkcji więźby dachowej musi być zgodne z wymaganiami normy PN-EN 338, co oznacza jego zaliczenie do klasy wytrzymałościowej C24. Taki materiał dziś jest powszechnie wymagany do odbioru budowlanego, musi więc to być drewno suszone komorowo do 15-18% wilgotności, pozbawione zarodników pleśni, grzybów a także chorób i owadów. Drewno stosowane przez firmę Świat Drzewa spełnia te wymagania, a ponadto pochodzi z tartaków, które uzyskały prawo do znakowania materiału konstrukcyjnego znakiem CE i sortują materiał poprzez ocenę maszynową, a nie tylko wizualną. W efekcie drewno użyte przy więźbie produkowanej w Świecie Drzewa nie kręci się i nie wypacza, trzyma wymiar i jest też znacznie lżejsze niż drewno mokre lub tylko powietrzno-suche. Jest ponadto czterostronne strugane, a jego fazowane i zaoblone ranty gwarantują zwiększoną odporność na działanie ognia, gdyż płomienie ślizgają się i moment zapalny jest znacznie opóźniony.

Technologia płytek kolczastych i jej zalety

Prefabrykowane wiązary dachowe powstają w firmie Świat Drzewa przy wykorzystaniu technologii łączenia na płytki kolczaste, które są montowane za pomocą prasy i cechują się doskonałymi parametrami wytrzymałościowymi. Podstawą tej technologii są kolczaste płytki wynalezione w 1952 roku w USA i produkowane z ocynkowanej blachy stalowej. Różnice w grubości i wielkości zastosowanej blachy oraz długości wytłoczonych w niej zębów wpływają na parametry wytrzymałościowe płytek, co pozwala stworzyć całą paletę różnych opcji. Technologia ta w 2004 roku uzyskała aprobatę Instytutu Techniki Budowlanej, którego testy potwierdziły, że płytki równomiernie przejmują obciążenie z jednego elementu na stykający się z nim drugi element, niwelując przy tym koncentrację naprężeń. Sekret tego rozwiązania tkwi w fizyce: obciążenia przenoszone są na wiele zintegrowanych kolców na dużej powierzchni, dzięki czemu ewentualne małe miejscowe wady drewna nie stanowią problemu. Konstrukcje łączone na płytki kolczaste dają ogrom korzyści, z których kluczowa to eliminacja słupów podporowych, co w przypadku konstrukcji z poddaszem użytkowym daje pełną swobodę organizacji przestrzeni i eliminuje konieczność wylewania stropu. Do tego dochodzi swobodny dobór optymalnego kształtu dachu, łatwy montaż izolacji oraz wszelkich instalacji oraz zmniejszone średnio o 20-30% zużycie tarcicy w stosunku do klasycznych więźb dachowych.

ŚWIAT DRZEWA – nowoczesny i solidny wytwórca prefabrykowanej więźby dachowej

Prefabrykowane wiązary od Świata Drzewa – istotne cechy i korzyści dla klientów

Produkcja prefabrykowanej więźby łączonej płytkami kolczastymi odbywa się w dużej hali produkcyjnej w Myśliborzu. To właśnie tam Świat Drzewa zlokalizował swoje dwie linie produkcyjne, na których powstają realizacje na wiele różnorodnych dachów budynków mieszkalnych, zarówno domów 1-rodzinnych parterowych i z poddaszem, jak też i na bloki mieszkaniowe. Firma realizuje też wiązary na wielkopowierzchniowe sklepy (kilka „Biedronek” w kraju) i hale przemysłowe, zarówno w kraju jak i za granicą. Są to rozpiętości nawet do 25 metrów.
Za prefabrykowaną więźbą dachową od Świata Drzewa przemawia wiele argumentów. Na pierwszym miejscu są te najbardziej oczywiste: mniejsza masa kubiczna drewna wykorzystanego na dach, szybki montaż w 1-2 dni oraz znacznie niższy koszt w porównaniu do metod tradycyjnych ponieważ odpada wydatek na zatrudnienie cieśli czy strop. Na większą jednak uwagę zasługują te argumenty, które wynikają z filozofii działań i metodyki przyjętej przez tę ambitną firmę:

  • wiązary wykonywane są wyłącznie z wyselekcjonowanego drewna w klasie C24, suszonego komorowo i struganego 4-stronnie,
  • firma wykorzystuje drewno KVH klejone po długości (belki do 13 metrów) w grubości 50-60 mm i w pełnym zakresie szerokości belek – zależnie od projektu, co oznacza brak konieczności dzielenia poszczególnych wiązarów ze względu na lepszą wytrzymałość konstrukcji,
  • firma na życzenie klienta wykonuje impregnację, a w przypadku budynków użyteczności publicznej, gospodarczych i przemysłowych robi to obligatoryjnie, proponując ponadto impregnację przeciwogniową, przeciwgrzybiczą i owadobójczą,
  • na pokrycie dachowe przy konstrukcji wiązarowej od Świata Drzewa można zastosować wszystkie rodzaje pokryć z blachy, wszystkie typy dachówek (cementowe, ceramiczne) czy płyty warstwowe oraz sięgnąć po gont bitumiczny lub wykonać deskowanie.

Wycena konstrukcji wiązarowej w Świecie Drzewa i realizacja projektu

Dla klientów to bardzo istotna kwestia, dlatego firma przygotowała określone wytyczne dotyczące wstępnej wyceny każdej konstrukcji wiązarowej. Zgodnie z nimi projektant potrzebuje do niej następujących danych:

  • przekrój pionowy do ustalenia długości okapów, szerokość poddasza lub stryszka, kąt nachylenia połaci i wysokość ścian,
  • rzut parteru do ustalenia położenia ścian nośnych i kominów, a jeśli jest to budynek piętrowy, wówczas potrzebny jest również rzut piętra,
  • rzut dachu lub połaci, aby ustalić okapy na ścianach szczytowych lub sprawdzić linię dachu przy budynkach wielopołaciowych,
  • pokrycie dachu (tu potrzebne są precyzyjne dane), aby zoptymalizować obciążenie konstrukcji,
  • deklaracja co do ewentualnego montażu paneli fotowoltaicznych w przyszłości,
  • dokładny adres budynku, dla ustalenia obciążenia wiatrem i śniegiem oraz wyliczenia kosztu transportu.

Po uzyskaniu wszystkich potrzebnych informacji projektant przygotowuje dla klienta szczegółową wycenę, która zawiera osobne kalkulacje na komplet wiązarów, okucie montażowe ze stężeniami, opcjonalną impregnację, koszty dźwigu, montażu i transportu. Gdy oferta zostaje zaakceptowana, kolejnym etapem jest sporządzenie umowy. Wówczas – po jej podpisaniu – wykonywany jest projekt wykonawczy, który klient otrzymuje do konstrukcji. Na tym etapie określa się też termin realizacji projektu, który wynosi od 4-8 tygodni, co oznacza że wiązary należy zamawiać odpowiednio wcześniej aby uniknąć przestoju.

Podsumowanie

Za prefabrykowaną więźbą dachową od Świata Drzewa stoi 10 lat doświadczenia oraz doskonale wyselekcjonowany materiał i nowoczesna technologia. Aby podjąć współpracę ze Światem Drzewa należy skontaktować się z centralą zlokalizowaną w Szczecinie przy ulicy Krygiera 1 (telefon 664 95 0000) lub z koszalińskim oddziałem firmy, mieszczącym się przy ulicy BoWID 14 (telefon 730 61 00 01). W obu lokalizacjach Klienci mają do swojej dyspozycji świetne zespoły specjalistów, które oferują wiedzę, doświadczenie i wsparcie na każdym kroku.

Świat Drzewa
ul. Krygiera 1, 71-001 Szczecin
tel. 664 95 00 00

Świat Drzewa Koszalin
ul. BoWiD 14, 75-209 Koszalin
tel. 730 61 00 01

4.8/5 - (35 votes)

Data publikacji: 3 czerwca, 2021

Autor:

4.8/5 - (35 votes)


Komentarze


Udostępnij artykuł

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

  1. Magda
    czwartek, 17 czerwca, 2021

    Prefabrykowana więźba dachowa to znaczne ułatwienie. Przemawia przede wszystkim szybki montaż i niższy koszt wykonania. Ważnym argumentem jest też to, że firma wykorzystuje specjalnie wyselekcjonowane drewno, więc możemy być pewni jakości.

  2. praktyk
    piątek, 18 czerwca, 2021

    Więźba dachowa z prefabrykowanego drewna jest bardzo dobrym rozwiązaniem ponieważ dobra jakość drewna i odpowiednie jego zabezpieczenie,a także profesjonalne wykonanie więźby gwarantuje nam że nasz dach będzie trwały i będzie nam służył wiele lat.Warto korzystać na budowie z drewna prefabrykowanego aby mieć pewność,że nasz dach będzie naprawdę solidny.

Podobne artykuły