Budownictwo drewniane

Świat Drzewa – odpowiedzialne budowanie z drewna tylko dobrej jakości

Jakość drewna ma bezpośrednie przełożenie na solidność i trwałość konstrukcji. W dużej mierze warunkuje również bezpieczeństwo eksploatacji budynku, dlatego musi spełniać szereg rygorystycznych norm i standardów. Nie każde drewno budowlane może mieć przeznaczenie konstrukcyjne.

Choć stosowanie drewna konstrukcyjnego zostało już w polskim prawie uregulowane odpowiednimi przepisami i normami, zdaniem Grzegorza Strózikowskiego – właściciela składów ŚWIAT DRZEWA, który od lat edukuje, promuje i oferuje certyfikowane produkty najwyższej jakości, „Bolączką polskiego rynku tartacznego jest nagminne wprowadzanie do obiegu drewna, które nie spełnia wymagań dla drewna konstrukcyjnego nakładanych przez prawo, czego nie spotyka się już w wielu krajach”. Jakimi zatem cechami powinno się wykazywać drewno konstrukcyjne, jakie normy spełniać?

Klasa wytrzymałościC24
Wilgotność15-18%
Gęstość350 kg/m3
Pęcznienie+0,24% objętości przy wzroście wilgotności o 1%
Wytrzymałość na zginanie24 N/mm2
Wykończenie powierzchni4-stronnie strugana z fazowanymi krawędziami
Gatunki drewnaŚwierk, Modrzew, Sosna, Jodła

Normy dla drewna konstrukcyjnego

Przepisy dotyczące stosowania drewna konstrukcyjnego precyzują określone wymagania. Przeznaczone do konstrukcji dachowych i szkieletowych drewno, musi być zgodne z normami budowlanymi i ostemplowane, że spełnia wymagania klasy wytrzymałościowej określonej w projekcie np. C24. Co to właściwie oznacza? Przede wszystkim odpowiedni poziom wysuszenia, strugania, i certyfikację wizualną oraz maszynową co do wytrzymałości.
Przykładowo dla klasy C24 konkretne i rygorystyczne wymagania określone przez normy PN-EN 1995-1-1:2010 oraz PN-EN 338:2011 przedstawione są w poniższej tabeli.

„Drewno nie posiadające stempla kwalifikującego do danej klasy wytrzymałościowej go nie otrzymało, gdyż nie spełniło wymagań i nie nadaje się do konstrukcji domów szkieletowych czy więźb dachowych. Takie drewno suche strugane ale bez stempla, jest nadal wartościowe, jednak nadaje się tylko na drobne konstrukcje np. ogrodowe, na własny użytek, dlatego można je także u nas zakupić za niższą cenę” – zaprasza Pan Grzegorz.

Świat Drzewa – odpowiedzialne budowanie z drewna tylko dobrej jakości

Kryteria wyboru drewna konstrukcyjnego do więźby dachowej lub domów szkieletowych

Drewno przeznaczone do konstrukcji szkieletowych czy więźby dachowej cechują 3 najbardziej istotne wartości:

  1. Wytrzymałość drewna – aby konstrukcja była solidna.
    Drewno powinno pochodzić z tartaku, posiadającego prawo do znakowania wyprodukowanego drewna symbolem CE, który daje nam gwarancję, że zakupiony materiał jest zgodny z normą PN-EN 14081-1+A1:2011. Jednak sam znak CE nie wystarczy! Drewno powinno być ostemplowane klasą wytrzymałości do jakiej zostało zakwalifikowane. Stempel to nie tylko np. C24, to także informacja o nr partii produktu, kiedy dla jakiego producenta i na podstawie jakich uprawnień taką pieczątkę dano. „Zwłaszcza w dzisiejszych czasach należy drewno wybierać świadomie i odpowiedzialnie” – mówi pan Grzegorz.
  2. Właściwa wilgotność drewna – aby konstrukcja była trwała.
    Niezwykle istotnym kryterium wyboru drewna, jest jego prawidłowy stopień wysuszenia, tj. wilgotność, wg prawa budowlanego nieprzekraczająca 20%. Dlaczego? Drewno suszone komorowo o wilgotności od 15 do 18%, jest ponad dwukrotnie bardziej wytrzymałe od drewna mokrego. Odpowiednio wysuszone drewno ,,(…), daje pewność, że materiał nie będzie zmieniał swoich parametrów na skutek schnięcia, co jest typowym problemem mokrego czy sezonowanego drewna o wilgotności powyżej 20%.” – tłumaczy pan Grzegorz Strózikowski i dodaje: „więźba wykonana z mokrego drewna luzuje się, gdyż materiał pracuje, pęka, wypacza się, a w rezultacie mamy krzywe dachy. Niedosuszone drewno traci wymiar często jeszcze przed zamontowaniem. Co gorsza, w mokrym drewnie nadal zachodzą procesy biokorozji, czyli pleśnieje, próchnieje i gnije.”
    Dlatego zbyt niska jakość drewna użytego do celów konstrukcyjnych może przyczynić się do uszkodzenia nie tylko dachu, ale też innych elementów budynku. Ponadto, suche drewno jest zdecydowanie lżejsze od mokrego, co przekłada się na łatwiejszą obróbkę, lżejszą pracę i, co ważne, mniejszą masę całej konstrukcji. Nie zapominajmy również o tym, że do takiego materiału wykorzystanego we wnętrzach, nie stosuje się chemicznej impregnacji, dzięki czemu drewno suszone komorowo jest bardziej ekologiczne i zdrowsze dla mieszkańców.
    Właściciel znanego szczecińskiego składu ŚWIAT DRZEWA przestrzega: „Drewna mokrego kategorycznie nie powinno stosować się na konstrukcje więźb dachowych ani, co gorsza, do budowy domów szkieletowych. Niestety, proceder ten jest często praktykowany i regularnie odbywa się za wiedzą i zgodą kolejnych osób na wielu szczeblach, począwszy od inwestora, przez wykonawców a na kierownikach budowy czy nadzorze kończąc. Wiele rodzimych tartaków produkuje już drewno suszone komorowo i strugane, ale często jest wątpliwej jakości, sortowane tylko wzrokowo, bez stempli określających klasę wytrzymałościową”.
  3. Odpowiednie struganie drewna – aby konstrukcja była bezpieczna.
    Tylko drewno czterostronnie strugane i fazowane spełni obowiązujące normy i standardy. Wynika to z tego, że „strugane powierzchnie drewna są nie tylko trudnodostępne dla owadów z zewnątrz, ale przede wszystkim spełniają ważny wymóg przeciwpożarowy, gdyż po gładkiej powierzchni i przy zaoblonych rantach belek płomienie się ślizgają, znacznie opóźniając moment zapalny” – tłumaczy pan Grzegorz Strózikowski.

Wybierajmy dobrze i odpowiedzialnie. Do budowy konstrukcji stropowych, elementów konstrukcji więźby dachowej oraz konstrukcji ścian w domach szkieletowych, inwestujmy w drewno suszone komorowo strugane czterostronnie certyfikowane w klasie określonej projektem np. C24.

Nie bójmy się pytać o zezwolenia, certyfikaty i klasy proponowanego drewna. Wybierajmy takie składy drewna, które tak jak magazyn ŚWIAT DRZEWA, oferują przede wszystkim certyfikowane produkty najwyższej jakości.

W celu podjęcia współpracy z największym w województwie Zachodniopomorskim magazynem drewna nordyckiego należy się skontaktować z infolinią 720 400 500 lub centralą zlokalizowaną w Szczecinie lub z koszalińskim oddziałem firmy.

Świat Drzewa
ul. Krygiera 1, 71-001 Szczecin
tel. 664 95 00 00

Świat Drzewa Koszalin
ul. BoWiD 14, 75-209 Koszalin
tel. 730 61 00 01

4.9/5 - (17 votes)

Data publikacji: 25 października, 2021

Autor:

4.9/5 - (17 votes)


Komentarze


Udostępnij artykuł

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Podobne artykuły