Wentylacja dachu

Swobodny przepływ powietrza przez budynek, czyli istota prawidłowej wentylacji dachu

Czynniki pogodowe, a także codzienne funkcjonowanie mieszkańców, wytwarzają wspólnie bardzo duże ilości pary wodnej wewnątrz domu. Należy więc tak zaprojektować i przygotować budynek, by uniemożliwić wilgoci osadzanie się na jego elementach konstrukcyjnych. Dlatego jednym z najważniejszych aspektów budownictwa mieszkalnego jest odpowiednia wentylacja, czyli swobodny przepływ powietrza przez budynek.

Skąd bierze się wilgoć?

Samo ludzkie ciało wytwarza około 50 gram pary wodnej w ciągu godziny. Generują ją także sprzęty i urządzenia gospodarstwa domowego, m.in. żelazko, piekarnik czy czajnik. Z drugiej strony mamy też zewnętrzne czynniki atmosferyczne, takie jak deszcz, śnieg, rosa oraz masy wilgotnego powietrza. Bez odpowiedniej cyrkulacji, czyli możliwości swobodnego krążenia i opuszczania budynku – para wodna zaczyna kondensować (skraplać się ), co prowadzi do powstawania wilgoci, będącej jednym z największych zagrożeń , zwłaszcza dla dachu.

Swobodny przepływ powietrza przez budynek, czyli istota prawidłowej wentylacji dachu

Jakie problemy powoduje skraplają ca się woda?

Działanie wody pod postacią pary wodnej może doprowadzić między innymi do gnicia więźby dachowej. Narażone są na to szczególnie drewniane krokwie, czyli elementy nośne dachu. Kolejną konsekwencją stale zalegającej wilgoci może być obniżenie trwałości materiałów budowlanych oraz odkształcenie konstrukcji drewnianych. Inne zagrożenia niebezpośrednio związane z konstrukcją budynku, ale równie uciążliwe i niebezpieczne, to obecność pleśni i grzybów oraz ryzyko pojawienia się przewlekłych chorób u domowników. Należy więc wspomnieć o różnego rodzaju alergiach, podrażnieniach skóry i chorobach dróg oddechowych. Odpowiednia wentylacja, jak widać, jest nie tyle zalecana, co niezbędna dla zapewnienia bezpieczeństwa i zdrowia mieszkańców.

Swobodny przepływ powietrza przez budynek, czyli istota prawidłowej wentylacji dachu

Dlaczego dach jest szczególnie narażony na wilgoć?

Powietrze jest mieszaniną gazów, w tym – pary wodnej, wytwarzanej przez działania atmosferyczne oraz działalność człowieka. Zgodnie z prawami fizyki, ciepłe powietrze jest bardziej nasycone parą wodną niż powietrze schłodzone, a ponadto jest lżejsze. Wobec tego, ciepła masa powietrza w naturalny sposób przemieszczać się będzie ku górze. Warto pamiętać, że sama obecność wilgoci w przestrzeni dachowej nie musi powodować skraplania się wody: kondensacja pary wodnej odbywa się przy dużej różnicy między temperaturami powietrza na zewnątrz i wewnątrz budynku – a więc szczególnie w okresie jesienno-zimowym.

Swobodny przepływ powietrza przez budynek, czyli istota prawidłowej wentylacji dachu

Jak walczyć z wilgocią?

Powstawanie pary wodnej i wilgoci jest procesem naturalnym, którego nie da się w żaden sposób wyeliminować. Istnieją jednak sposoby zapobiegania negatywnym skutkom ich oddziaływania. Pierwszą metodą jest taki sposób wykonania dachu, który sprawi by para wodna do niego nie przenikała. Doświadczenie, praktyka i badania wykazują jednak, że znacznie bardziej efektywną – i zarazem prostszą metodą jest wentylowanie dachu, czyli wykorzystanie przepływu powietrza do usuwania wilgoci. W praktyce oznacza to, że powietrze wilgotne jest usuwane przez powietrze suche w procesie cyrkulacji. Tego typu ruch można wymusić mechaniczne lub wykorzystać naturalne zjawiska fizyczne, takie jak ciąg wentylacyjny.

Swobodny przepływ powietrza przez budynek, czyli istota prawidłowej wentylacji dachu

Dach wentylowany

W celu wytworzenia ciągu wentylacyjnego, należy zaprojektować odpowiednią przestrzeń wentylacyjną. Rozwiązanie to polega na umieszczeniu w ścianach szczytowych dwóch otworów – wlotowego, umieszczonego niżej i wylotowego, który powinien znajdować się znacznie wyżej. Przepływ powietrza w takim „naczyniu” jest naturalny i skuteczny. Ciągi wentylacyjne sprawdzają się zarówno przy dachach płaskich, pochyłych, jak i skośnych – niezbędne jest tutaj zapewnienie drożności przestrzeni, przez którą przemieszczać się będzie powietrze.

Inne sposoby wentylacji dachu

Projekt domu i wykorzystanie naturalnych sił powietrza to jedno, ale istnieją też inne metody wspomagania cyrkulacji powietrza w elementach zadaszenia budynku. Należą do nich membrany paroprzepuszczalne umieszczane między krokwią a łatami, uniemożliwiające wodzie dostanie się do szkieletu, a także liczne akcesoria wentylacyjne, jak chociażby dachówki wentylacyjne, czy kominki odpowietrzające. Odpowiednie zabezpieczenie dachu przed wilgocią i kondensacją pozwoli na długi czas zapomnieć o remontach oraz umożliwi bezproblemową eksploatację dachu.

Röben Polska Sp. z o.o. i Wspólnicy Sp.k.
55-300 Środa Śląska, ul. Ceramiczna 2
tel: +48 71 39 78 109
www.roben.pl

5/5 - (4 votes)

Data publikacji: 5 lutego, 2021

Autor:

5/5 - (4 votes)


Komentarze


Udostępnij artykuł

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

  1. Andrzej
    piątek, 5 lutego, 2021

    wyeliminowanie istniejącej wilgoci na poddaszu może być dość kłopotliwe ale na rynku teraz jest wiele rozwiązań eliminujących tą niedogodność. czasami najlepszą metodą będzie przebudowanie dachu i zastosowanie odpowiednich wywietrzników.

Podobne artykuły