Obróbki dekarskie

System ALSAN FLASHING do wykonywania obróbek i wykończeń na dachach

Firma SOPREMA oferuje pełną gamę najwyższej jakości produktów hydroizolacyjnych skutecznie chroniących przed szkodliwym wpływem wody. Dzięki kompleksowym rozwiązaniom systemowym, gwarantującym skuteczne połączenie różnych materiałów, SOPREMA zapewnia indywidualne doradztwo projektowe i techniczne, odbiory techniczne ze strony producenta, 10-letnią gwarancję na systemy oraz pełne wsparcie dla wykonawcy i projektanta.

Wykorzystanie płynnych żywic Alsan w budownictwie

Płynne żywice stanowią w budownictwie szeroką gamę hydroizolacji i obejmują materiały przeznaczone do różnych wymagań i obszarów użytkowych. Najważniejszą grupą są wśród nich tworzywa sztuczne na bazie żywic epoksydowych EP, poliuretanów PUR/PU, poliestrów, polimetakrylanów metylu PMMA oraz estrów winylowych EV.

Żywice oferowane są na rynku w formie preparatów o różnych właściwościach – w postaci płynnej służą do eliminowania wad innych materiałów hydroizolacyjnych. Płynna konsystencja zapewnia ciągłe, bezszwowe powłoki, o grubości hydroizolacji precyzyjnie dopasowanej do warunków obiektu i umożliwia uszczelnienie elementów trudno obrabialnych oraz połączenie tak różnych materiałów, jak beton i metal lub membrana PVC i papa bitumiczna.

W procesie rozwoju systemu płynnych izolacji firma SOPREMA przeszła od klasycznych żywic poliuretanowych do systemów złożonych. Pierwszym, najbardziej znanym produktem jest żywica ALSAN FLASHING – doskonałe, niedoścignione od 20 lat połączenie roztworu bitumicznego z polimerem poliuretanowym.

Fot. 2. Zastosowanie ALSAN® FLASHING w szczególnych warunkach. Na zdjęciu Muzeum II Wojny Światowej w Gdańsku, gdzie uszczelnieniu podlegało ponad 3000 elementów wsporczych konstrukcji stalowej, przechodzących przez hydroizolację papową. Dodatkowym utrudnieniem było obciążenie elementów w postaci prefabrykatów betonowych oraz wykonywanie prac w warunkach jesiennych, przy panującej wysokiej wilgotności i zmiennych temperaturach.

Zastosowanie ALSAN FLASHING w szczególnych warunkach. Na zdjęciu Muzeum II Wojny Światowej w Gdańsku, gdzie uszczelnieniu podlegało ponad 3000 elementów wsporczych konstrukcji stalowej, przechodzących przez hydroizolację papową, a dodatkowym utrudnieniem było obciążenie elementów w postaci prefabrykatów betonowych oraz wykonywanie prac w warunkach jesiennych, przy wysokiej wilgotności i zmiennych temperaturach.

Unikalny system ALSAN FLASHING do wykonywania obróbek i wykończeń

System ALSAN FLASHING jest unikalnym systemem hydroizolacji firmy SOPREMA przeznaczonym do wykonywania wszelkiego rodzaju obróbek narożnikowych oraz wykończeń w płaszczyźnie dachu, w miejscach trudno dostępnych, z ograniczeniem dostępu ognia, a także przy łączeniu różnorodnych materiałów budowlanych. Dzięki polimeryzacji  trwale scala tak odmienne materiały, jak twarde PVC i beton, papę oraz EPDM.

System ALSAN FLASHING to gotowa do stosowania masa jednoskładnikowa.
Charakteryzuje się niewielką grubością izolacji (około 1,2 mm) i jest odporna na promieniowanie UV, a więc nie wymaga stosowania dodatkowych zabezpieczeń w postaci obróbek blacharskich. Dzięki parametrom fizykochemicznym nie wymaga ponadto użycia podkładu gruntującego i nadaje się do pokrywania innymi materiałami, jak łupek mineralny w kolorze papy, powłoka bitumiczna z wypełnieniem aluminiowym CURAL lub powłoka akrylowa barwna CURFER.

System ALSAN FLASHING stosowany jest w miejscach, w których używanie płomienia palnika jest zabronione bądź niebezpieczne, na przykład:

  • w otoczeniu produktów łatwopalnych
  • przy profilach świetlika
  • przy profilach okiennych, balkonowych z PVC
  • przy membranach EPDM.

Ponadto system ALSAN FLASHING stosowany jest w miejscach, w których występują trudności przy wykonaniu tradycyjnej obróbki kątowej z papy termozgrzewalnej, na przykład:

  • złożone obróbki kątowe
  • miejsca trudno dostępne ze względu na ograniczoną powierzchnię
  • elementy okrągłe, takie jak rury, kominki wentylacyjne itp.

Zastąpienie tradycyjnych obróbek kątowych, w szczególności zaś obróbek elementów rurowych wykonywanych z pap termozgrzewalnych, systemem ALSAN FLASHING jest proste i ekonomiczne oraz nie wymaga specjalistycznych umiejętności – mówi pan Andrzej Warpas, właściciel firmy WARPAS. Od kiedy pracownicy poznali tę technologię, nie wykonują inaczej żadnej pracochłonnej i trudnej obróbki.

Fot. 3. ALSAN® FLASHING jako systemowa izolacja detali połączeń ścian szczelinowych i płyty stropowej w podziemnych budowlach II linii metra w Warszawie. Kilometry takich połączeń funkcjonują bezawaryjnie w szczególnych warunkach stacji i wentylatorni II linii warszawskiego metra.

ALSAN FLASHING jako systemowa izolacja detali połączeń ścian szczelinowych oraz płyty stropowej w podziemnych budowlach II linii metra w Warszawie. Kilometry takich połączeń funkcjonują bezawaryjnie w szczególnych warunkach stacji i wentylatorni II linii warszawskiego metra

Zastosowania

ALSAN FLASHING stosuje się:

  • na nowych i przeznaczonych do renowacji pokryciach dachowych z pap bitumicznych
  • w podziemnych częściach budowli
  • na tarasach, balkonach, pomiędzy różnymi podłożami wymagającymi połączenia ciągłą hydroizolacją
  • na pokryciach wykonanych w technologii EPDM
  • na dachach zielonych
  • do renowacji rynien wewnętrznych, koryt, ścianek świetlików
  • do izolacji przejść przez dachy, stropy i stropodachy żelbetowe, drewniane, z izolacją z papy bitumicznej
  • do wykonania dylatacji między materiałami o różnej rozszerzalności
  • do naprawy pokryć metalowych

Renowacja dachu żywicami ALSAN FLASHING

Jak wykonać nową warstwę hydroizolacji na papie i zyskać efekt większej refleksyjności powierzchni, a tym samym zmniejszyć nagrzewanie się wnętrza hali?

Nieszczelna hydroizolacja – z płyty warstwowej lub papy bitumicznej – wymaga szybkiej i zdecydowanej reakcji, ponieważ brak kroków zaradczych może spowodować utratę właściwości cieplnych termoizolacji i zwiększyć koszty naprawy lub renowacji dachu. Rozwiązaniem w tej sytuacji są żywice ALSAN. Stosując je, nie trzeba wymieniać korodujących płyt ani utylizować starej papy, nie potrzebne są nawet skomplikowane narzędzia czy sprzęt – wystarczą żywice ALSAN FLASHING aplikowane miejscowo, z użyciem taśm wzmacniających lub powłokowo, metodą nakładania wałkiem lub natryskiem.

Proces polimeryzacji, zachodzący pod wpływem wilgoci z powietrza, powoduje pełne zespolenie nowej powłoki hydroizolacyjnej i starego podłoża. W celu uzyskania doskonałej przyczepności należy usunąć luźne frakcje łupków z papy lub odpylić i oczyścić powierzchnie metalowe, a ułatwieniem jest brak konieczności gruntowania podłoża. Dla uzyskania lepszych efektów estetycznych lub ochronnych ALSAN FLASHING można zabezpieczyć posypką łupkową albo pokryć go specjalną powłoką bitumiczną z wypełnieniem sproszkowanym aluminium Cural w ilości 300-500 g/m2, o współczynniku odbicia promieni słonecznych 72%. Unikalnym zabezpieczeniem wcześniej wykonanej hydroizolacji przed przerastaniem korzeni jest ALSAN FLASHING JARDIN – jedyna na rynku żywica poliuretanowo-bitumiczna certyfikowana przez Niemiecki Instytut Planowania Krajobrazu pod względem własności antykorzennych.

Zestawienie parametrów ALSAN FLASHING, świadczących o przewadze systemu nad tańszymi produktami konkurencji:

  • parametry mechaniczne: wytrzymałość ALSAN FLASHING na rozciąganie wynosi 3,5+/- 1 MPa, podczas gdy popularny produkt konkurencyjny osiąga jedynie 1,96 MPa
  • zakres temperatur aplikacji +5/+35°C, podczas gdy temperatura stosowania produktu konkurencyjnego nie przekracza +25°C
  • zdolność wiązania między warstwami, umożliwiająca zwłokę w wykonywaniu etapów robót od dwóch godzin do pięciu dni, a produkt konkurencyjny jedynie od dwóch do sześciu godzin
  • doskonała adhezja warstw przy aplikacji w ww. okresie, gdy u konkurencji warstwy są słabo zespolone po sześciu godzinach zwłoki w aplikacji
  • odporność na promieniowanie UV sprawdzona przez ponad 20 lat stosowania w różnych warunkach klimatycznych
  • doskonałe własności tiksotropowe między 2 a 4 w połączeniu z lepkością 200+/-100 Po gwarantują zachowanie należytego przylegania na powierzchniach pionowych i łatwość aplikacji dla dekarza
  • zróżnicowane taśmy wzmacniające, o specjalnej konstrukcji, dostosowane do specyficznych zastosowań – to wszystko wyróżnia ten system od tanich zamienników.
4.9/5 - (22 votes)

Data publikacji: 25 września, 2017

Autor:

4.9/5 - (22 votes)


Komentarze


Udostępnij artykuł

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

  1. kos
    niedziela, 4 lipca, 2021

    Dzięki takim systemom jak Alsan Flashing dekarstwo staje się bardziej wydajne i warto inwestować w taki system do poprawy hydroizolacji,a dzięki temu wykonywane dachy będą o wiele bardziej szczelne i odporne na niekorzystne warunki atmosferyczne.Takie system warto stosować aby dachy były bardziej trwałe.

Podobne artykuły