Rynny

System Galeco BEZOKAPOWY – wymagania dotyczące przegród budowlanych w budynkach a ukrywanie rur spustowych w elewacji

Kolejne nowelizacje prawa budowlanego, w tym Rozporządzenie Ministra Transportu, Budownictwa i Gospodarki Morskiej z dnia 5 lipca 2013 r. zmieniające rozporządzenie w sprawie warunków technicznych, jakim powinny odpowiadać budynki i ich usytuowanie (Dz.U. 2013 poz. 926) co kilka lat wymuszają na projektantach i inwestorach szereg zmian w podejściu do projektowania budynków.

W znaczącym stopniu dotyczą one energochłonności budynku. Każdy inwestor planujący budowę musi mieć na uwadze rozwiązania techniczne, które przyczynią się do zachowania zerowej emisyjności obiektu.
Wraz z początkiem 2021 roku weszły w życie między innymi nowe, wyższe wymagania dotyczące izolacyjności cieplnej przegród. Dla ścian zewnętrznych – zmiany dotyczą głównie przegród budynków, w których pobyt ludzi jest stały (temperatura powyżej 16°C). Zmiany wymagań w tym zakresie obrazuje poniższa tabela (Dz.U. 2013 poz. 926):

Rodzaj przegrody i temperatura pomieszczeniaWspółczynnik przenikania ciepła
UC(max) [W/(m² * K)]
od 1 stycznia 2014 r.od 1 stycznia 2017 r.od 1 stycznia 2021 r.
Ściana zewnętrzna przy 8°C < ti < 16°C0,250,230,20

Wymusza to szczególną staranność w projektowaniu i wykonywaniu nieodzownych w nowoczesnym budownictwierozwiązań, do których należy także system rynny ukrytej Galeco BEZOKAPOWY. Kluczową ideą tego produktu jest schowanie rynny w okapie, a rury spustowej w zewnętrznej warstwie ściany budynku. Ze względu na szerokość układu rynny z hakiem i maskownicy, minimalna szerokość warstwy zewnętrznej (ocieplenia plus okładzina) wymagana do zamontowania systemu wynosi 16 cm.

Sposób wyprowadzenia rury z odpływu oraz prostokątny (7 cm x 8 cm), ergonomiczny przekrój rury pozwalają projektantowi na ukrycie elementu w zewnętrznej warstwie ściany budynku oraz wymuszają na wykonawcy montaż rur tak, aby nie następowała ucieczka ciepła z budynku poprzez otwarty pion odprowadzający wodę deszczową. Opisaną sytuację obrazuje zamieszczony w artykule rysunek przekroju przekrój na przykładzie ściany dwuwarstwowej.

Przekrój systemu bezokapowego
Przekrój systemu bezokapowego
Przekrój systemu bezokapowego
Przekrój systemu bezokapowego

Warto tu wspomnieć o częstym błędzie inwestorów i wykonawców wynikającym z niezrozumienia zasad fizyki budowli. Obawa przed zamarznięciem wody w ukrytej rurze powoduje, że montuje się ją bezpośrednio na ścianie nośnej w taki sposób, aby jak największa warstwa ocieplenia znajdowała się pomiędzy zewnętrzną płaszczyzną elewacji a rurą – potocznie „ocieplamy” rurę. Należy pamiętać, że rura to otwarta, pionowa pustka powietrzna, w której ciepłe powietrze unosi się do góry (konwekcja cieplna). Norma PN EN ISO 6946 „Komponenty Budowlane i elementy budynku Opór cieplny i współczynnik przenikania ciepła. Metody Obliczania” traktuje taką sytuację w obliczeniach cieplno-wilgotnościowych jako zewnętrzną powierzchnię ściany, a nie zamkniętą pustkę powietrzną stanowiącą izolator. Stąd, w sytuacji wyżej opisanej, ciepło poprzez słabo albo w ogóle nieocieploną ścianę nośną dostaje się do rury spustowej i ucieka z budynku. W wyniku tego pojawia się w przegrodzie mostek termiczny, czyli straty cieplne, a punkt rosy może przenieść się na wewnętrzną powierzchnię przegrody, dając efekt zawilgocenia ściany w środku pomieszczenia.

W pomieszczeniach mamy grzyb i przemarzania ścian. Dlatego Galeco zaleca, aby w systemie BEZOKAPOWYM rura montowana była w taki sposób, aby pomiędzy nią a główną ścianą budynku montowano jak największą ilość materiału izolacyjnego o jak najkorzystniejszym współczynniku λ (np. PIR, PUR). Ograniczy to wielkość start ciepła i zrekompensuje ubytki grubości ocieplenia. Rurę chowamy, ale nie ocieplamy!

System Galeco BEZOKAPOWY posiada Krajową Ocenę Techniczną dotyczącą możliwości chowania rur systemu w ścianie ocieplonej (ITB-KOT-2019-0845). Rozwiązanie to można stosować jako system rynien i rur ukrytych, który gwarantuje szczelność systemu szczególnie w ścianie, oczywiście przy zachowaniu zasad montażu, o których mówi instrukcja montażu producenta. Czasami jednak spotyka się rozwiązania zastępcze. Najczęściej stosowane są wtedy do odprowadzania wody jako ukryte rury kanalizacyjne o średnicy 11 cm. W takim przypadku, w stosunku do rury Galeco BEZOKAPOWY, która ma wymiar w kierunku ściany 70 mm, zabierana jest grubość ocieplenia: 11 cm – 7 cm = 4 cm. Efekt ten może być szczególnie dotkliwy, kiedy grubość zewnętrznego ocieplenia ściany wynosi 15 cm. Wtedy pomiędzy schowaną rurą kanalizacyjną a główną ścianą budynku zostaje ledwie 1-2 cm, co nie daje szans na skutecznie zlikwidowanie mostka termicznego.

Obliczenia Uo dla ściany z bloczków silikatowych gr. 24 cm i ocieplonej styropianem EPS80
Opis warstwDλR=d/λ
Mur z bloczków Silikatowych E24, grubość 24 cm0,240,510,47
Styropian EPS80 – λ -0,039, grubość, 20 cm0,200,0395,13
Razem5,60
Uo = 1/ ( 5,60 + 0,13 + 0,04 ) = 0,17 W/(m²*K ) < Udop = 0,20 W/(m²*K ) – wymagania spełnione

Obliczenia Uo dla ściany jak wyżej z ukrytą rurą 7 cm x 8 cm Galeco BEZOKAPOWY
Opis warstwDλR=d/λ
Mur z bloczków Silikatowych E24, grubość 24 cm0,24 0,51 0,47
Termoizolacja PIR/PUR – λ = 0,022 gr. 10 cm0,100,0224,55
Razem5,02
Uo = 1/ ( 5,02 + 0,13 + 0,04 ) = 0,19 W/(m²*K ) < Udop = 0,20 W/(m²*K ) – wymagania spełnione

Obliczenia Uo dla ściany jak wyżej z ukrytą rurą kanalizacyjną 11 cm
Opis warstwDλR=d/λ
Mur z bloczków Silikatowych E24, grubość 24 cm0,24 0,51 0,47
Termoizolacja PIR/PUR – λ = 0,022, gr. 6 cm0,060,0222,73
Razem3,20
Uo = 1/ ( 3,2 + 0,13 + 0,04 ) = 0,30 W/(m²*K ) > Udop = 0,20 W/(m²*K ) – NIE SPEŁNIA WYMAGAŃ!

Chowanie rury w elewacji może mieć istotny wpływ na parametry cieplne przegrody. Poniżej analiza współczynnika Uo dla przykładu ściany z bloczków 24 cm i ocieplonej styropianem EPS80 gr. 20 cm, ściany ocieplonej z ukrytą rurą Galeco BEZOKAPOWY oraz z okrągłą rurą kanalizacyjną o średnicy 11 cm, i z uwzględnieniem zastosowania właściwych materiałów izolacyjnych eliminujących w sposób maksymalny ubytki cieplne.

Jak widać, obowiązujące od tego roku wymogi współczynnika UC(max) dla ścian zewnętrznych wymuszają stosowanie coraz grubszych warstw izolacji cieplnej lub stosowanie materiałów o coraz lepszych współczynnikach λ. W podanym przykładzie ściana ocieplona styropianem gr. 15 cm nie spełniłaby tego wymogu.

Warto też zauważyć, że rozwiązania systemu Galeco BEZOKAPOWY związane z ukryciem pionu spustowego nie wpływają negatywnie na izolacyjność całej przegrody i przez to spełniają restrykcyjne wymagania dla nowo projektowanych w 2021 r. budynków.

Opracowanie:
Jacek Polak, Damian Dylewski

4.8/5 - (20 votes)

Data publikacji: 24 kwietnia, 2021

Autor:

4.8/5 - (20 votes)


Komentarze


Udostępnij artykuł

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Podobne artykuły