Stopnie dachowe

System komunikacji dachowej Braas z kominiarską rekomendacją

Funkcjonalny, bezpieczny i spełniający wymogi prawne – tak Korporacja Kominiarzy Polskich oceniła oryginalny aluminiowy system komunikacji dachowej Braas do stosowania na dachach spadzistych. To jedyna tego rodzaju rekomendacja na polskim rynku.

System komunikacji dla każdego

Nad tym, w jaki sposób można poruszać się po dachu, czyli o systemie komunikacji dachowej, warto pomyśleć jeszcze przed budową domu. A to oznacza, że powinien być uwzględniony w projekcie. Dlaczego? Jego brak w znaczący sposób może utrudnić, a nawet uniemożliwić kominiarzom ich pracę. Rozmieszczenie komunikacji dachowej trzeba dobrze zaplanować. Najlepiej, kiedy dach i elementy komunikacji pochodzą od jednego producenta. – Stopnie powinny tworzyć „drabinkę”, która będzie wiodła do wszystkich ważnych miejsc na dachu, czyli komina, okna czy anteny. Ławy należy ulokować jak najbliżej tych punktów tak, żeby można było na nich bez ryzyka stanąć podczas wykonywanej pracy. Odległości między stopniami a ławami powinny wynosić mniej więcej tyle, co długość kroku. Ale przy wyznaczaniu odległości między poszczególnymi elementami trzeba wziąć pod uwagę kąt nachylenia dachu – przyznaje Dariusz Nowicki, SUERDEKARZ z Opola. Natomiast kiedy zdecydujemy się na system komunikacji, gdy dom jest gotowy, to w wielu przypadkach musimy liczyć się z koniecznością częściowej rozbiórki połaci. A to z kolei wiąże się z dodatkowymi kosztami i pracą.

system-komunikacji-dachowej-braas-z-kominiarska-rekomendacja_1

Akcesoria najwyższej jakości

Oryginalny system komunikacji po dachu składa się z aluminiowych stopni i ław kominiarskich, które mocuje się do aluminiowych dachówek pod stopień dopasowanych kształtem i kolorem do wszystkich modeli występujących w ofercie Braas. Powierzchnia takich elementów jest ażurowa, dzięki czemu nie gromadzi się na nich śnieg i nie tworzą się niebezpieczne oblodzenia.

system-komunikacji-dachowej-braas-z-kominiarska-rekomendacja_2

Fot. 1 Ława kominiarska aluminiowa zamocowana na specjalnych dachówkach betonowych z nasadkami aluminiowymi wyposażonych w dodatkowe łuki. Dachówki funkcyjne dopasowane do modeli i kolorów dachówek w ofercie Braas.

Tak też jest w przypadku oryginalnego systemu komunikacji dachowej Braas, który otrzymał rekomendację Korporacji Kominiarzy Polskich (do stosowania na dachach spadzistych).

– Potwierdza ona, że nasz system jest bezpieczny, funkcjonalny i optymalnie dopasowany do dachówek Braas oraz spełnia wymogi prawne dotyczące stosowania jej na budynkach z dachem spadzistym – podkreśla Marek Podeszwa, Koordynator Działu Technicznego Monier Braas. – Jesteśmy tym bardziej dumni, że jako jedyni wśród firm produkcyjnych w Polsce otrzymaliśmy tego typu rekomendację na system komunikacji dachowej – dodaje.

Dodatkowym atutem aluminiowego systemu

Braas jest jego wysoka jakość oraz estetyka, co sprawia, że na każdym dachu prezentuje się okazale. To zasługa m. in. powłoki w kolorze dachówek. Stopień wraz z uchwytem (dzięki wspornikom) umożliwia wypoziomowanie w zakresie od 15° do 52° pochylenia połaci dachowej. Ławy kominiarskie w asortymencie Braas mają długość 88 cm lub 41 cm.

system-komunikacji-dachowej-braas-z-kominiarska-rekomendacja_3

Fot. 2 Montaż stopnia kominiarskiego, widoczna łata podpierająca.

Więcej informacji na stronie producenta: www.monier.pl/produkty/akcesoria-dachowe/bezpieczenstwo.html.

Pamiętajmy jednak, że decydując się na profesjonalny system dachowy warto skonsultować się wcześniej z doświadczonym dekarzem i jemu powierzyć zamontowanie poszczególnych akcesoriów.

SUPERDEKARZY z certyfikatem Braas można znaleźć na portalu www.superdekarz.pl.

5/5 - (6 votes)

Data publikacji: 18 października, 2015

Autor:

5/5 - (6 votes)


Komentarze


Udostępnij artykuł

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

  1. Isia
    sobota, 19 stycznia, 2019

    Montaz komunikacji dachowej powinien być obowiązkowy.Jest to ogromne ułatwienie zarówno dla właściciela jak i fachowców konserwujących dach czy komin.Montaz zwykłej anteny może być problemem kiedy nie zamontowaliśmy stopni na dachu.

  2. inka2
    poniedziałek, 28 stycznia, 2019

    To są elementy, o których łatwo zapomnieć w trakcie projektowania czy też wykonania dachu. Wydawałoby się, że nie ma potrzeby chodzenia po dachu, ale jednak czasem taka potrzeba jest i wtedy taki system komunikacji po dachu się przyda.

Podobne artykuły