Elektronarzędzia

System elektronarzędzi litowo-jonowych 36 V firmy Bosch

Jesienią Bosch uzupełnił ofertę elektronarzędzi 36 V o pilarkę tarczową GKS 36 V-LI Professional i piłę szablastą GSA 36 V-LI Professional, napędzane dwoma typami akumulatorów (Standard i Compact). Sprzyja to ponadprzeciętnej wydajności.

System elektronarzędzi 36 V firmy Bosch – rozmowa z Markiem Krajewskim, Sr Brand Managerem, Bosch-Elektronarzędzia

– Cały system narzędzi 36 V obejmuje: młot udarowo-obrotowy GBH 36 V-LI, który jest jednym z najszybszych urządzeń na rynku w klasie młotków 2 kg w ogóle, wiertarko-wkrętarkę GSR 36 VLI, wiertarkę udarową GSB 36 V-LI oraz dwa nowe produkty wprowadzone w tym roku na rynek, tzn. pilarkę tarczową GKS 36 V-LI i piłę szablastą GSA 36 V-LI. Podstawowym źródłem zasilania są zawsze niezawodne akumulatory litowo-jonowe o pojemności 2,6 Ah, odporne na upadek na beton z wysokości aż 3 metrów oraz z systemem ochrony ogniw ECP.

Co możemy powiedzieć o zaletach stosowania akumulatora litowo-jonowego?

– Najważniejszą zaletą w akumulatorach litowo-jonowych jest to, że są znacznie lżejsze niż generacja akumulatorów oparta o związki niklu, nie tracąc nic ze swojej wydajności energetycznej.

Równie istotne są brak efektu pamięci i niewielki stopień samorozładowania, dzięki czemu mogą być doładowywane w dowolnym momencie oraz są gotowe do użycia nawet po kilku miesiącach przerwy. Akumulatory litowo-jonowe ponadto zapewniają stabilne zasilanie aż do końcowego momentu rozładowania, przez co praca może przebiegać w równym tempie bez spadku wydajności.

Czym wyróżniają się akumulatory litowo- jonowe zastosowane przez Boscha w systemie narzędzi 36 V?

– Akumulatory litowo-jonowe zastosowane w systemie elektronarzędzi 36 V firmy Bosch są wyjątkowe. Ich cechą charakterystyczną jest czterokrotnie dłuższy okres eksploatacji od konkurencyjnych akumulatorów innych producentów. Jest to możliwe dzięki systemowi ECP (Electronic Cell Protection), skutecznie chroniącemu ogniwa akumulatora przed całkowitym rozładowaniem i przegrzaniem. Bosch Heat Conductive Housing (HCH), który stanowi specjalny materiał obudowy akumulatora, zapewnia optymalne odprowadzanie ciepła na zewnątrz. Dzięki temu wydłuża się żywotność akumulatora. Dedykowane ładowarki są elementem systemu. Zastosowano w nich poprawiony algorytm ładowania Bosch Hyper Charge co oznacza, że akumulatory litowo -jonowe są naładowane w 75% już po upływie połowy czasu ładowania. Warto też podkreślić, że . Bezprzewodowe elektronarzędzia litowo-jonowe Bosch świetnie się sprawdzają w najbardziej ekstremalnych warunkach prac budowlanych, są niezwykłe wytrzymałe fizycznie za sprawą specjalnej obudowy Dura Shield, nie zagrozi ich sprawności nawet upadek na beton z wysokości 2 m. Dla naszych akumulatorów litowo-jonowych ten parametr został nawet przesunięty do wysokości aż 3 m.

Czy w systemie elektronarzędzi 36 V Bosch stosuje jeden typ akumulatora?

Wszystkie elektronarzędzia litowo-jonowe Bosch 36 V mogą być zasilane dwoma typami akumulatorów – Standard 2,6 Ah i Compact 1,3 Ah. Daje to optymalną elastyczność pracy. Odpowiedni wybór akumulatora umożliwia użytkownikowi dopasowanie ciężaru urządzenia i czasu pracy akumulatora do konkretnego zadania. Akumulator Standard oferuje o połowę dłuższy czas pracy, zaś akumulator Compact zmniejsza ciężar narzędzia urządzenia o 0,5 kg.

Oto przykład: bezprzewodowa wiertarkowkrętarka GSR 36 V-Li z akumulatorem Standard odznacza się ponad dwukrotnie dłuższym czasem pracy w porównaniu do konwencjonalnej wkrętarki 18 V i może wkręcić np. 535 śrub o wymiarach 6 x 80 mm w miękkim drewnie, zamiast 200. Przy zastosowaniu akumulatora Compact ta sama wkrętarka GSR 36 V-LI wciąż pracuje o ponad 10% czasu dłużej (225 śrub) w porównaniu do konwencjonalnego modelu 18 V, ale waży tylko tyle co konwencjonalny model 14,4 V.

Do jakiej grupy odbiorców adresowane są elektronarzędzia wchodzące w skład systemu 36 V?

– Są one adresowane do wszystkich osób, które wykorzystują elektronarzędzia w codziennej pracy zawodowej, na placach budów, w halach produkcyjnych czy warsztatach rzemieślniczych. Czyli wszędzie tam, gdzie liczy się duża wytrzymałość i bezkompromisowa wydajność, a istotnym atutem jest wysoka mobilność samego narzędzia. Wygodny rozmiar, nieduży ciężar oraz niezawodność to cechy które posiadać powinny wszystkie nowoczesne elektronarzędzia akumulatorowe najlepszej klasy. Elektronarzędzia Bosch z systemu 36 V należą do tej grupy.

5/5 - (5 votes)

Data publikacji: 2 lutego, 2014

Autor:

5/5 - (5 votes)


Komentarze


Udostępnij artykuł

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Podobne artykuły