Fotowoltaika

Systemy dozujące w produkcji paneli PV

Ekologiczne panele fotowoltaiczne stanowią przyjazne środowisku naturalnemu, a zarazem bardzo efektywne rozwiązanie energetyczne. W trakcie procesu ich produkcji inżynierowie natrafiają na wiele problemów, którym muszą sprostać. Wśród nich jest również montaż.

Nowoczesne systemy dozowania dostarczane przez AMB Technic, znajdują zastosowanie także podczas zautomatyzowanych czynności montażowych na terenie fabryk wytwarzających panele PV. Zapewniają dużą niezawodność łączenia i jego wieloletnią trwałość oraz odporność na warunki atmosferyczne.

 Jak buduje się nowoczesne panele fotowoltaiczne?

Zarówno budowa ogniw fotowoltaicznych, jak i kolektorów słonecznych przebiega w podobny sposób. Istotnym elementem konstrukcji są powłoki absorbujące energię pochodzącą ze słońca. Są zazwyczaj wykonywane z blachy miedzianej pokrytej specjalną warstwą absorbera.

Innowacyjne technologie i rozwój inżynierii materiałowej sprawił, że coraz częściej do wytwarzania elementów systemów PV stosuje się aluminium. W tym wypadkusystemy dozowania pomagają nałożeniu topnika, który łączy blachę z metalową wężownicą.

Istotną operacją jest także proces montażu szyby wykonanej ze specjalistycznego szkła solarnego do konstrukcji kolektora. Stosuje się tutaj kleje jednoskładnikowe (poliuretanowe lub polimerowe) albo substancje na bazie silikonu. Wykorzystuje się tutaj instalacje dozujące.

Systemy dozowania topnika w produkcji paneli PV

W trakcie produkcji elementów fotowoltaicznych wykorzystuje się specjalne urządzenia wyposażone w układy pozycjonowania szyb i automatycznego docisku. Są one odpowiednio zsynchronizowane w czasie z systemami dozowania. Znacząco podnosi to szybkość procesu.

Ważną kwestią w technologii montażowej jest odpowietrzenie nakładanej substancji. Klej nie może posiadać żadnych pęcherzyków powietrza. W przeciwnym wypadku znacząco obniża się jakość łączenia. Jest ono dużo bardziej podatne na uszkodzenia i może ulec zerwaniu.

Rozwiązaniem problemu bąbelków powietrznych jest zastosowanie urządzeń, które przeprowadzają odpowietrzanie w tzw. procesie inline, co oznacza cykl ciągły. Podnosi to znacząco jakość połączenia, a także poprawia estetykę wykonanego

Zalety metody natryskowej w fotowoltaice

Wykorzystanie nowoczesnych systemów dozowania i metody natryskowej w fotowoltaice niesie za sobą wiele wymiernych korzyści. Jakie są zalety stosowania tej technologii w produkcji elementów PV?

  1. Obniżenie kosztów inwestycyjnych i eksploatacyjnych maszyn;
  2. Możliwość zastosowania efektywnego i szybkiego procesu ciągłego;
  3. Duża wydajność komórki, 16% wyższa niż podczas napylania próżniowego.

Efektem jest spadek jednostkowego kosztu produkcji komponentu, a jednocześnie podniesienie prędkości pracy zakładu. Pozytywnym skutkiem jest również zwiększenie możliwości produkcyjnych fabryki.

Stosuje się również technologię Junction-Box. Polega ona na montażu przy pomocy kleju specjalnej puszki. Ważne jest tutaj precyzyjne pozycjonowanie, gdyż w normalnych warunkach złącza PV pracują pod wysokim napięciem rzędu 2 kV. Jednocześnie są narażone na działanie niekorzystnych czynników pogodowych. Po przyklejeniu elementu stosuje się dodatkowe zalewanie masą silikonową z kauczuku dwuskładnikowego.

Nowoczesne metody produkcji paneli fotowoltaicznych

Wśród nowoczesnych metod produkcji paneli fotowoltaicznych spotyka się m.in. wytwarzanie elementów z multi-złączowymi ogniwami z półprzewodnika. Komponentami skupiającymi promieniowanie słoneczne są tutaj soczewki i zwierciadła.

Niezależnie od metodologii oraz generacji, do jakiej należą wyroby tworzone przez danego producenta, istotne są zastosowane techniki montażowe. Jednym z wartych uwagi rozwiązań jest wykorzystanie innowacyjnychsystemów dozowaniaklejów i topników.

4.8/5 - (21 votes)

Data publikacji: 3 maja, 2020

Autor:

4.8/5 - (21 votes)


Komentarze


Udostępnij artykuł

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

  1. kosa
    poniedziałek, 4 maja, 2020

    Jeśli zastosowane są do produkcji paneli fotowoltaicznych nowoczesne systemy dozujące ,to i panele dzięki temu będą bardziej sprawne i tańsze dla nas konsumentów.Zawsze warto inwestować w rozwojowe technologie i cieszyć się korzyściami z ich wdrażania.

  2. Janusz
    poniedziałek, 4 maja, 2020

    panele słoneczne są ekologiczne dla środowiska ale nadal drogie w produkcji i do kupienia. z czasem proces tworzenia paneli staje się co raz to lepszy, szybszy i tańszy ale sam produkt jest zbyt drogi aby był na tyle powszechny, aby środowisko dużo zyskało. mam nadzieje, że proces technologiczny tworzenia paneli będzie na tyle tani, szybki, że każdy będzie mógł sobie kupić fotowoltaikę.

Podobne artykuły