Wentylacja dachu

Systemy wentylacji bez tajemnic

Skuteczna wentylacja jest dobrze zaprojektowanym systemem opartym na właściwie dobranych produktach. W budownictwie stosuje się dwie metody wentylacji: grawitacyjną – opartą na naturalnej wymianie powietrza, oraz mechaniczną, pracującą z wykorzystaniem centrali wentylacyjnej.

W przypadku wentylacji naturalnej obieg powietrza jest możliwy wyłącznie dzięki różnicy temperatur między powietrzem w budynku a powietrzem na zewnątrz. Wentylacja grawitacyjna odbywa się poprzez właściwy przepływ powietrza przez wszystkie pomieszczenia w domu, a skuteczność i poprawność działania tego systemu zależy głównie od dobrze wykonanego projektu kanałów oraz zastosowania odpowiednich produktów. Niewłaściwa długość przewodów wentylacyjnych bądź ich słaba termoizolacja przyczyniają się do spadku wydajności wentylacji.

System grawitacyjny

Częstym błędem spotykanym w przypadku tej metody jest montaż tanich kominków nieizolowanych, które przeznaczone są wyłącznie do wentylacji instalacji kanalizacyjnej. Zabieg ten daje jedynie pozorne oszczędności, ponieważ kiedy ciepłe, wilgotne powietrze, wędrując do góry dociera do nieizolowanego kominka, napotyka na niską temperaturę w wyniku czego skrapla się, osadza na przewodach wentylacyjnych i ścieka po nich z powrotem do mieszkania. Przy ujemnych temperaturach powoduje to dodatkowo zamarzanie zawilgoconych przewodów. Oprócz zagrożenia zamarzaniem zimą kominki nieizolowane oraz zbyt niskie narażone są także na zasypanie śniegiem, co w efekcie może doprowadzić do zablokowania całej wentylacji.

W przypadku systemu wentylacji grawitacyjnej warto zatem zwrócić uwagę na właściwy wybór kominka i zastosować zalecane w tym przypadku kominki izolowane o odpowiednio dobranych średnicach (fi 125mm; fi 160 mm) oraz wysokości (minium 500-700 mm) ze szczelnymi przejściami dachowymi. Inwestycja w rekomendowane przez fachowców sprawdzone rozwiązanie (koszt kompletu: kominek + przejście wynosi od 300 do 500 zł), pozwala wyeliminować zagrożenie nieuchronnego remontu, którego wartość może w efekcie sięgnąć nawet kilku tysięcy złotych.

System mechaniczny

W przypadku wentylacji mechanicznej właściwy obieg powietrza uzyskiwany jest dzięki wykorzystaniu odpowiednich urządzeń, takich jak elektryczne wentylatory wywiewne lub rekuperatory.

Wentylacja mechaniczna pozwala na takie ukierunkowanie strumieni powietrznych w domu, by powietrze z pokoi mieszkalnych i sypialni przemieszczało się do pomieszczeń z zanieczyszczonym i wilgotnym powietrzem, a stamtąd było wyprowadzane na zewnątrz.

Ten sposób wentylowania pomieszczeń zapewnia właściwą cyrkulację niezależnie od warunków atmosferycznych i panującej na zewnątrz temperatury. Ponadto jest bardziej efektywny w porównaniu do wentylacji grawitacyjnej i posiada zalety ważne z punktu widzenia projektowania wnętrz. Znakomitą alternatywą dla murowanych, zespolonych duktów wentylacyjnych jest wyprowadzenie przewodów wentylacyjnych w połączeniu z kominkami lub wentylatorami.

Zamiast rekuperatora

Stosunkowo popularne są systemy wentylacji z zastosowaniem rekuperatorów, umożliwiające odzyskanie do 90% energii z powietrza wywiewanego, co przyczynia się do znacznego ograniczenia kosztów ogrzewania. Minusem tego rozwiązania są jednak wysokie koszty inwestycji, sięgające nawet kilkunastu tys. zł. Alternatywnym rozwiązaniem polecanym w przypadku wentylacji mechanicznej jest zastosowanie specjalnych wentylatorów dachowych, których koszt jest znacznie niższy.

Dla domu jednorodzinnego o powierzchni około 100 m2 średnio wystarczy zastosowanie dwóch takich kominków wentylacyjnych (cena za szt./kpl. to ok. 1500 zł). Zapewniają one skuteczną wentylację niezależnie od warunków atmosferycznych na zewnątrz (co, jak pamiętamy jest warunkiem w przypadku metody grawitacyjnej).

Wentylacja na miarę, wentylacja na lata

Mimo iż, na rynku dostępne są obecnie różne produkty do wentylacji, trudno znaleźć wśród nich ofertę zapewniającą prawidłową wentylację całego domu, od „stóp do głów”. Warto zatem sięgnąć po rozwiązania komplementarne, bezpieczne i trwałe, nie zapominając o walorach estetycznych.

4.7/5 - (7 votes)

Data publikacji: 13 czerwca, 2014

Autor:

4.7/5 - (7 votes)


Komentarze


Udostępnij artykuł

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

  1. aerodynamik
    poniedziałek, 4 marca, 2019

    Wentylacja stanowi jedną z głównych instalacji technicznych budynków. Trudno sobie wyobrazić dom czy mieszkanie bez sprawnie działającej wentylacji. Stanowiłoby to zagrożenie zdrowia mieszkańców, ale również przyczyniałoby się do degradacji konstrukcji budowlanych. W nowoczesnym budownictwie wentylacja grawitacyjna wykorzystująca różnice temperatur w pomieszczeniach i na zewnątrz, coraz częściej zastępowana jest bardziej niezawodną wentylacją mechaniczną.

  2. Łucja
    sobota, 9 marca, 2019

    Myślę, że często pojawiającym się błędem systemu grawitacyjnego jest zbyt krótki kanał wentylacyjny. Zastanawiam się, czy problemy, które występują u mnie nie wynikają właśnie z nieodpowiedniej długości. W czasie intensywnych wiatrów wieje do środka, a nie wyciąga na zewnątrz.

Podobne artykuły