Maszyny dekarskie

Szablony kominowe

W dekarstwie, jak w mało której dziedzinie branży budowlanej, znalezienie i wprowadzenie innowacyjnych technik ułatwiających i powodujących, że prace mogą być wykonane szybciej, dokładniej i lepiej jest niewiele. Co nie znaczy, że nie ma ich w ogóle. Jednym z takich rozwiązań jest zastosowanie szablonów kominowych do wykonania opierzenia kominów z dowolnego rodzaju blachy.

Od dawna wielu wykonawców zastanawia się, jak zredukować czas potrzebny do wykonania obróbek z blachy wokół kominów, zachowując wysoką jakość wykonania i jednocześnie możliwość wielokrotnego powtarzania tych samych prac.

Jest to o tyle ważne, że przygotowanie i wykonanie elementów opierzenia odbywa się nie na dachu, w miejscu niewygodnym i w pozycji raczej mało komfortowej do tego typu pracy. Szczególnie zawijanie blachy opaski wokół komina jest czasochłonne i trudne do powielenia ze względu na pochylenie połaci. Teraz na dachu wystarczy tylko dokonać pomiarów komina, a całą resztę prac blacharskich wykonać na dole, na placu budowy. Właśnie do tego celu służą szablony kominowe, wprowadzone do powszechnego stosowania i wykorzystania dla cieśli i dekarzy przez niemiecką firmę Gottfried Maier & Sohn GbR, której przedstawicielem w Polsce jest firma BUH AWO-SYSTEM. Szablon kominowy to proste w obsłudze urządzenie, pozwalające na wykonanie gotowego opierzenia z przodu i z tyłu komina z dowolnego rodzaju blachy dla połaci o różnych kątach nachylenia. Pozwala ono przygotować i wykonać w krótkim czasie, w dogodnym miejscu na budowie lub w warsztacie i w najwyższej jakości opaski z blachy wokół kominów bez pomocy dodatkowych osób.

Szablony kominowe

Dzięki 25-letniemu doświadczeniu obecnie dostępne urządzenie jest łatwe w użyciu, elastyczne jeśli chodzi o możliwości wykonania różnego rodzaju opierzeń kominów dla różnych dachów, jak również okien połaciowych oraz praktyczne i trwałe, ale przede wszystkim oszczędzające czas i poprawiające jakość, co w dzisiejszych czasach, przy stale rosnących kosztach i konkurencji, stanowi bardzo ważne czynniki.

Za pomocą tylko tego jednego urządzenia można wykonać trasowanie arkusza blachy, obwodowego zawinięcia obrzeża, zaokrąglenia przez zawinięcie oraz połączenia elementów blachy przez zagięcie.

Szablony boczne (wzorniki wymienne) umożliwiają wyznaczenie kształtu i formy blachy, a następnie ich wycięcie. Tak wycięte elementy z blachy należy włożyć do urządzenia i dobrze docisnąć za pomocą płyty do zawijania obwodowego obrzeża, a następnie zawinąć obrzeża blachy. Kolejną czynnością jest zaokrąglenie elementów od strony frontowej i tylnej komina w kierunku zawijania blachy. Kolejną czynnością jest połączenie elementów tylnej części komina z elementami bocznymi i nałożenie ich na szablon. Teraz wystarczy je już tylko zawinąć, połączyć przez zagięcie i całe opierzenie jest gotowe.

Szablony kominowe

W podstawowym wyposażeniu urządzenie dostarczane jest z wzornikami dla połaci o kątach nachylenia od 20° do 30°. Dostępne są również wzorniki dla połaci o kątach nachylenia 30°-40° oraz 40°-50° i zarówno dla kominów z tyłem wypłaszczonym, jak również wysokim, w zależności od rodzaju pokrycia i konstrukcji nadbudowy dachu. Również szerokości są regulowane od 250 mm do 1200 mm.

Szablony kominowe

Opcjonalnie urządzenie można wyposażyć w dodatkowe elementy, takie jak:

– podkładkę stalową cynkowaną pod blachy o długości 80 cm,
– półkę do składania blachy przed obróbką wykonaną ze stali i ocynkowaną,
– listwy oporowe do gięcia tylnych elementów komina dla połaci o kącie nachylenia od 20° do 50°, wykonane ze stali i ocynkowane,
– listwy oporowe do gięcie elementów frontu komina również dla połaci o kątach nachylenia od 20° do 50°,
– komplet wzorników wymiennych dla połaci o kątach nachylenia do 30° do 40°,
– komplet wzorników wymiennych dla połaci o kątach nachylenia do 40° do 45°,
– wzorniki wymienne do opierzeń dla okien połaciowych.

Paweł Wołącewicz
Dystrybutorem narzędzi Gottfried Maier & Sohn GbR na Polskę jest firma BUH AWO-SYSTEM
tel. 95 760 91 07
tel. 601 788 083
www.hedue.pl

4.7/5 - (15 votes)

Data publikacji: 25 lipca, 2014

Autor:

4.7/5 - (15 votes)


Komentarze


Udostępnij artykuł

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

  1. Wanda
    piątek, 7 maja, 2021

    Aby skrócić czas wykonywania pracy, można zastosować szablony. Dzięki temu nie musimy wykonywać wciąż tych samych żmudnych prac, ale skupić się na pracach, których nie da się w ten sposób wykonać.

Podobne artykuły