Rynny

Szczelne rynny

Dekle komplet lewy i prawy - rozmiar 125 i 135.
Dekle komplet lewy i prawy - rozmiar 125 i 135.

Od wielu lat zmorą wykonawców przy instalacji systemu rynnowego jest brak szczelności części poziomej, w miejscach łączenia i zakończenia rynien. Jak zadbać o szczelne rynny?

Spółka Bratex Dachy jest producentem systemu rynnowego Struga. Produkt występuje w trzech rozmiarach poziomych 125, 135 i 150 mm oraz dwóch spustach 90 i 100 mm. Wytwarzany jest tylko ze szwedzkiej blachy SSAB RWS w trzynastu kolorach.
Od wielu lat firma obserwowała sposób pracy złączek rynnowych, dekli i obejm rury oraz metody ich instalacji przez wykonawców. Wnioski badań dowodzą, że założenia produkcyjne a rzeczywistość w miejscu zastosowania często się mijają. Firma Bratex Dachy postanowiła przeprojektować nie tylko kształt elementów, lecz także koncepcję instalacji. Modyfikacjom poddano pięć produktów systemu: dekiel rynny 125 i 135, łącznik rynny 125 i 135 oraz obejmę rury spustowej 90.

Nowy dekiel rynny produkowany jest w kompletach, lewy i prawy. Ten układ pozwala zachować wysoką estetykę elementu, brak potrzeby odcinania czy zaklepywania „ucha”. Zakładanie na rynnę odbywa się na zasadzie zakleszczenia przez wsunięcie rynny w podgięte ząbki łuku dekla. Problematykę szczelności rozwiązano dostarczając z elementami sznurek butylowy do zaaplikowania po nałożeniu dekla, od wewnętrznej strony rynny. Tym sposobem woda z zanieczyszczeniami zatrzymuje się na uszczelce butylowej, a nie na uszczelce gumowej w deklu wcześniej penetrując krawędź ciętej rynny. Wynoszenie tuby silikonu wraz z pistoletem jest już zbędne, montaż staje się łatwy i nie wymaga dodatkowych narzędzi.

Łącznik rynny - rozmiar 125 i 135.
Łącznik rynny – rozmiar 125 i 135.

Nowy łącznik rynny o szerokości 8 cm wytwarzany jest z jednego kawałka blachy o charakterystyce głęboko tłocznej. Ten rodzaj stali sprzyja dostosowaniu się kształtu łącznika do rynny oraz zapewnia wielokrotne wykorzystanie bez obawy o pęknięcie perforacji na zawiasie. Rezygnacja z zawiasów spinanych drutem pozwoliła uniknąć m.in. problemu rozciągania się „ślimaków” z każdym zamknięciem łącznika. Najważniejszą cechą nowych łączników jest brak wklejonej uszczelki gumowej, która w wielu przypadkach nie pełniła swojej funkcji zgodnie z założeniem. Do łącznika dostarczany jest plaster taśmy butylowej jednostronnie klejącej, którą w prosty sposób zakleja się łączenie rynien. Na koniec zakłada się i zamyka łącznik rynny, który – można rzec – pełni rolę dekoracji.

Obejma rury spustowej uniwersalna - rozmiar 90.
Obejma rury spustowej uniwersalna – rozmiar 90.

Nowa obejma rury spustowej to produkt uniwersalny, przykręcana do ściany lub do użycia z bolcem. Obejma rury spustowej posiada zawias ślimakowy oraz dwie nakrętki klatkowe, jedna pod zamykającą obejmę śrubę krzyżakową, druga nakrętka jest opcjonalna do wykorzystania pod zastosowanie bolca. Obejma ma wysokość 4 cm i wykonana jest z blachy o grubości 1,25 mm.

Nowe elementy systemu rynnowego są stopniowo wdrażane do sprzedaży w poszczególnych kolorach, proces ten powinien zakończyć się w tym roku.

4.8/5 - (19 głosów)

Data publikacji: 21 grudnia, 2020

4.8/5 - (19 głosów)


Komentarze


Udostępnij artykuł

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

 1. Jan
  sobota, 26 grudnia, 2020

  Szczelna rynna to marzenie zarówno wykonawcy jak i inwestora. Tak więc każde rozwiązanie które zrealizuje ten cel jest mile widziane. Wygląda na to że f-ma Bratex ma ten pomysł jak to osiągnąć i problem jest definitywnie rozwiązany.

 2. Krzysztof
  środa, 20 stycznia, 2021

  Ze szczelnością rynien można sobie poradzić stosując różne materiały uszczelniające. Tutaj producent zauważył pewne niedoskonałości w montażu i oferuje akcesoria pasujące do jego systemu, poprawiając szczelność i ułatwiając montaż. Dobrze, że pewne niedoskonałości można tak łatwo naprawić.

 3. ekuc2
  wtorek, 16 lutego, 2021

  łącznik i dekiel rynny zapewniają ich szczelność

 4. wicek31
  piątek, 19 lutego, 2021

  Super. Gorąco polecam.

Podobne artykuły