Na rynku

Szkoła Drzewna i Leśna w Garbatce-Letnisku

Mury nowej siedziby Zespołu Szkół Drzewnych i Leśnych im. Jana Kochanowskiego w Garbatce-Letnisku pną się do góry. Główny wykonawca inwestycji, firma Skanska S.A coraz bardziej przyspiesza budowę. Ku ogólnej radości z dnia na dzień widać postępy w pracach. Finał inwestycji zaplanowano na październik 2023 roku. A tymczasem w „Drzewnej”…

„Wyczarowane z drewna”

Szkoła Drzewna z Garbatki-Letniska wielokrotnie zwyciężała na Międzynarodowych Targach w Poznaniu w ogólnopolskim konkursie dla uczniów i studentów kierunków drzewnych pod nazwą „Wyczarowane z drewna”.

We wrześniu 2022 roku wśród laureatów konkursu znalazł się uczeń III klasy Technikum Drzewnego – Jan Słowik. Podczas finału konkursu na największych polskich branżowych targach DREMA-FURNICA w Poznaniu zaprezentował drewniany model myśliwca z filmu „Gwiezdne wojny”. Wykonana praca dała mu drugie miejsce na podium i wiele wspaniałych prezentów zarówno dla niego, jak i dla szkoły.

Wordskills 2022

W październiku 2022 roku odbył się międzynarodowy konkurs umiejętności branżowych WorldSkills 2022 Special Edition, którego częścią były również zawody dla młodych stolarzy i meblarzy.
W tym prestiżowym wydarzeniu wzięły udział dwie osoby z Technikum Drzewnego. Szkołę i zarazem nasz kraj w konkurencji meblarstwo reprezentował Józef Pruszczyk (absolwent), a nauczyciel Marcin Tomaszewski pełnił funkcję eksperta i sędziował zawody w konkurencji stolarstwo. Jesteśmy dumni z naszych reprezentantów i ich występów na arenie międzynarodowej.
W listopadzie 2022 roku odbyły się w Gdańsku mistrzostwa Polski w stolarstwie i meblarstwie, w których z sukcesami uczestniczyli uczniowie IV klasy Technikum Drzewnego – Dawid Rafa i Piotr Sadurek.

Szkoła Drzewna i Leśna w Garbatce-Letnisku

Programy edukacyjne

W ostatnich latach zostały zrealizowane dwa projekty edukacyjne, doskonalące umiejętności zawodowe uczniów – wyjazdy młodzieży na praktyki do Hiszpanii (Program Erasmus+ zrealizowany z POWER – tytuł projektu „Coraz lepiej!” i Program Erasmus+ zrealizowany z Erasmus – tytuł projektu „Ten zawód jest dla mnie!”).
W bieżącym roku szkolnym Szkoła Drzewna i Leśna w Garbatce-Letnisku złożyła dwa wnioski o kolejną możliwość wyjazdu młodzieży na praktyki zagraniczne w Programie Erasmus+ – tytuł projektu „Staż zagraniczny podstawą kariery zawodowej”, by doskonalić kompetencje kluczowe uczniów Technikum Drzewnego i Leśnego. Ponadto poczyniono starania o otrzymanie Akredytacji Erasmusa w sektorze kształcenia i szkolenia zawodowego.

Koło sygnalistów

W Technikum Leśnym od 16 lat działa Koło Sygnalistów. Koło jest dla chętnych, ale cieszy się dużym zainteresowaniem. Uczniowie zaawansowani w grze na rogu myśliwskim PLESS „Furst-Pless” wyjeżdżają na uroczystości okolicznościowe, by swoimi występami dodać splendoru i uświetnić imprezy gminne, branżowe, konkursowe (na przykład w zaprzyjaźnionych nadleśnictwach – Nadleśnictwie Zwoleń, Nadleśnictwie Kozienice, Instytucie Badawczym Leśnictwa w Sękocinie (IBL), Regionalnej Dyrekcji Lasów Państwowych w Radomiu, Kozienickim Parku Krajobrazowym, w Gminie Garbatce-Letnisku, na otwarciu wystaw muzealnych w Kozienicach, Lipsku, Radomiu, Zwoleniu). Ponadto uczniowie z Koła Sygnalistów uczą się gwary łowieckiej i gry sygnałów myśliwskich („Darz – Bór”, „Powitanie”, „Król polowania”, „Zbiórka myśliwych”, „Koniec polowania”, „Zając na rozkładzie”, „Dzik na rozkładzie” i innych).

Koło sokolików

Szkoła Drzewna i Leśna w Garbatce-Letnisku

Od kilku lat funkcjonuje Koło Sokolników z Gniazda Sokolników Polskiego Związku Łowieckiego. Na zajęciach uczniowie poznają tradycje sokolnicze, sztukę układania ptaków drapieżnych, obserwują loty rarogów, jastrzębi, myszołowów zwyczajnych, uczą się pasji oraz cierpliwości do tego szlachetnego hobby, a właściwie stylu życia.

Rykowisko

Otrzęsiny klas pierwszych. Stałe wydarzenie szkolne, odbywające się zazwyczaj na początku października w lesie na Starej Strzelnicy, w którym uczestniczy cała szkoła, rodzice, zaproszeni goście, także z innych szkół. Uczniowie klas pierwszych pokonują tor przeszkód. W asyście ducha lasu – Sylwana i jego świty wygłaszają ślubowanie i zostają uroczyście pasowani na uczniów technikum leśnego (porożem jelenia), technikum drzewnego, szkoły branżowej I stopnia (wielkim dłutem z drewna), architektury krajobrazu (wielkim ołówkiem z drewna). Później są konkursy, zabawa przy ognisku. Pogoda u progu jesieni bywa zwykle łaskawa.

Szkoła Drzewna i Leśna w Garbatce-Letnisku

Rajd nocny po puszczy kozienickiej „w poszukuwaniu kwiatu paproci”

Od 2015 r. odbyło się siedem nocnych wędrówek po Puszczy Kozienickiej. Termin – mniej więcej w połowie czerwca. Trasa ta sama: plac szkolny, zalewy „Polanka”, „Budowa”, Rezerwat „Krępiec”, Stara Strzelnica. Po drodze i na miejscu docelowym – liczne konkursy (z wiedzy z zakresu kultury słowiańskiej, na najpiękniejszy wianek, najlepsze przebranie słowiańskie, gra terenowa świetlik, wybór króla i królowej rajdu). Ognisko, grill, wspólne śpiewanie, nagrody rzeczowe.

Szkoła Drzewna i Leśna w Garbatce-Letnisku

Spotkania z ciekawymi ludźmi (związanymi z Garbatką)

Są to spotkania otwarte – szkoła pełni funkcję integracyjną i kulturotwórczą. Dotychczas Szkołę Drzewną i Leśną odwiedzili: prof. dr hab. Tomasz Zawiła-Niedźwiecki, Andrzej Jan Kumor, Agnieszka Kołakowska, prof. Jean-Pierre Lasota, dr Edward Kossoy, Andrzej Jagodziński (Honorowy Obywatel Gminy Garbatki-Letniska), Halina Szpilman, Małgorzata Kalicińska, Waldemar Bałda, Robert Latusek, Robert Grudzień, Andrzej Komorowski, ks. prof. Stanisław Kowalczyk, Jan Rejczak, Janusz Karaś (dwukrotnie), Krzysztof Zając (dwukrotnie), prof. dr hab. Marek Wierzbicki, Piotr Kacprzak, prof. dr hab. Tomasz Sulej, dr hab. Krzysztof Kaszewski, dr hab. Dorotą Zawadzką.
I oczywiście odbył się „Peleton z Mistrzem” – Rajd Rowerowy z Ryszardem Szurkowskim, Mistrzem Kolarstwa, Honorowym Obywatelem Gminy Garbatki-Letniska, do Mistrza Poezji, patrona szkoły – Jana Kochanowskiego.
Spotkania poza Garbatką: w Muzeum Okręgowym Jacka Malczewskiego w Radomiu – z Marcinem Kępą, w Muzeum Jana Kochanowskiego w Czarnolesie – z Agnieszka Przepiórską (po spektaklu „Ginczanka”), w Teatrze Polskim – z Danielem Olbrychskim (po spektaklu „Zemsta”), z Andrzejem Sewerynem (po spektaklu „Szekspir forever!”).

Szkoła Drzewna i Leśna w Garbatce-Letnisku

„Niech żyją teksty!”

Wydarzenie artystyczne w Muzeum Jana Kochanowskiego w Czarnolesie. Odbywa się na wiosnę (najczęściej z okazji Międzynarodowego Dnia Teatru). Przyjęło formułę głośnej lektury tekstów znanego twórcy, który odwiedził Czarnolas, najlepiej jeśli napisał utwory związane z regionem, zaakcentował rangę Jana Kochanowskiego – patrona Zespołu Szkół Drzewnych i Leśnych w Garbatce-Letnisku.
Próbie ożywienia tekstów w wykonaniu szkolnej Grupy Teatralnej „Elektra” towarzyszy gość specjalny, ponadto koncert skrzypcowy Malwiny Skoczylas z Garbatki-Letniska.
W historii obu placówek zapisało się sześć edycji imprezy „Niech żyją teksty!”: „Czytanie Wilkońskiej” (z gościem specjalnym Januszem Odrowąż-Pieniążkiem); „Czytanie Iwaszkiewicza” (z gościem specjalnym dr Radosławem Romaniukiem); „Czytanie Kołakowskiego” (z gościem specjalnym dr Wiesławem Chudobą); „Czytanie Norwida” (z gościem specjalnym prof. dr hab. Wiesławem Rzońcą); „Czytanie Różewicza” (z gościem specjalnym Januszem Drzewuckim); „Czytanie Kapuścińskiego” (z gościem specjalnym Wojciechem Tochmanem), „Czytanie Wańkowicza i Kąkolewskiego” (z gościem specjalnym prof. dr hab. Kazimierzem Wolnym-Zmorzyńskim).

Szkoła Drzewna i Leśna w Garbatce-Letnisku

„Szlakiem garbackich willi”

Spacer po letniskowej części miejscowości. Poznanie zabytków architektury drewnianej, historii, kultury miejscowości, wyjątkowych ludzi z nią związanych i tworzący Garbatkę-Letnisko. Poznaj Małą Ojczyznę. Zanim stąd wyjedziesz, poznaj i pokochaj miejsce, w którym uczysz się i mieszkasz.

Kierunki kształcenia

SZKOŁA BRANŻOWA I STOPNIA – 3 lata nauki po szkole podstawowej.
Kształci w zawodzie: stolarz, cieśla, dekarz, tapicer.
Możliwość kontynuacji edukacji w dwuletniej szkole branżowej II stopnia (ukończenie szkoły egzaminem dojrzałości, dalsza edukacja w szkole wyższej).
TECHNIKUM – 5 lat nauki po szkole podstawowej.
Kształci w zawodach: technik architektury krajobrazu – nowy kierunek, technik technologii drewna, technik leśnik.
Możliwość ukończenia szkoły egzaminem dojrzałości i kontynuacja nauki w szkole wyższej.
Zainteresowanych zdobyciem dobrego zawodu i nauką w przyjaznej atmosferze zapraszamy do kontaktu z sekretariatem szkoły – tel. (48) 621 00 47 i do odwiedzenia strony internetowej www.drzewna.com.

Trwa rekrutacja

Szkoła branżowa I stopnia prowadzi rekrutację młodzieży na kierunki stolarz, cieśla, dekarz oraz tapicer. Dokumenty rekrutacyjne można także złożyć do 5-letniego Technikum Drzewnego, gdzie w przypadku wystarczającej liczby chętnych otwarty zostanie m.in. kierunek technik technologii drewna.

Opracowała: Elżbieta Dziedzicka


Data publikacji: 4 listopada, 2023

Autor:Komentarze


Udostępnij artykuł

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Podobne artykuły