Warsztat

Szlifowanie gąbkami i kostkami ściernymi

Gąbki i kostki ścierne wykorzystuje się do szlifowania ręcznego powierzchni profilowanych i w miejscach trudno dostępnych dla szlifierek mechanicznych.

Podłoże kostek i gąbek ściernych

Kostki ścierne i gąbki ścierne mają podłoże wykonane z elastycznej pianki poliuretanowej. Są narzędziami odpornymi na zgniecenia, rozdarcia lub załamania. Można je też wielokrotnie myć wodą i dzięki temu w łatwy sposób usuwać zapychający je urobek. Twardość podłoża tych narzędzi jest odpowiednio dobrana do ich przeznaczenia i umożliwia użytkownikom wywieranie ręką równomiernego nacisku, co zapobiega powstawaniu tzw. przeszlifów.

Ziarna ścierne stosowane w kostkach i gąbkach ściernych

Powierzchnia robocza kostek i gąbek ściernych pokryta jest ziarnem ściernym o nasypie pełnym. Może on być elektrokorundowy albo z węglika krzemu i mieć granulację od P36 do P220. Kostki ścierne i gąbki ścierne, w których zastosowano ziarno elektrokorundu, wykorzystuje się do szlifowania farb, lakierów szpachli, jak też drewna, tworzyw sztucznych czy metali. Natomiast kostki ścierne i gąbki ścierne pokryte nasypem z węglika krzemu – do obróbki szlifierskiej nie tylko wymienionych już materiałów, ale także trudnoobrabialnych, takich jak żeliwo czy stal nierdzewna itp.

Gąbki ścierne i kostki ścierne mogą być stosowane podczas szlifowania zgrubnego, międzyoperacyjnego i wykończeniowego. Ich granulacje na poszczególnych etapach szlifowania dobiera się, przyjmując zasadę obróbki co drugą granulacją z szeregu FEPA, począwszy od mniejszej do większej. Oznacza to, że szlifując kostką ścierną lub gąbką ścierną, można pominąć jedną granulację lub co najwyżej dwie granulacje z szeregu.

Przeznaczenie operacyjne kostek i gąbek ściernych

Każda kostka ścierna oraz niektóre z wersji gąbek ściernych, od popularnych arkuszy ściernych różnią się posiadaniem wielu powierzchni roboczych, tj. służących bezpośrednio do szlifowania. Najwięcej powierzchni roboczych, tj. cztery, mają kostki ścierne. Kostki ścierne występują w dwóch kształtach. Pierwszy kształt to standardowy prostopadłościan mający wyłącznie kąty proste, a drugi to już graniastosłup – jeden z kątów prostych pomiędzy powierzchniami roboczymi standardowego prostopadłościanu zmieniono z 90° na 45°.

Jak łatwo zauważyć, kostki ścierne to doskonałe narzędzia do szlifierskiej obróbki krawędzi wewnętrznych, zagłębień czy skomplikowanych profili itp. Umożliwiają też jednoczesne szlifowanie dwóch prostopadłych powierzchni, co uważa się za ich ważną zaletę. Dlatego często stosuje się te narzędzia podczas renowacji okien, futryn, drzwi itp.

Z kolei gąbki ścierne mogą być tylko jedno- lub co najwyżej dwustronne. Ich grubość jest niewielka i wynosi 5, 10 lub maksymalnie 12,5 mm. Główną zaletą, jaką oferuje gąbka ścierna, jest bardzo dokładne dopasowywanie się do szlifowanych powierzchni profilowanych, co połączeniu z jej dużą elastycznością umożliwia równomierną i bardzo dokładną obróbkę. Gąbka ścierna doskonale sprawdza się też w szlifowaniu delikatnych powierzchni, w którym równomierny i delikatny docisk wywierany ręką ma podstawowe znaczenie. Elastyczność podłoża bardzo korzystnie wpływa też na trwałość gąbek ściernych. W czasie ich eksploatacji nie powstają bowiem uszkodzenia powierzchni roboczej w postaci trwałych załamań czy pofałdowań.


Data publikacji: 25 marca, 2022

Autor:



Komentarze


Udostępnij artykuł

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Podobne artykuły