Gwoździarki

Szukasz dobrej gwoździarki? Wybierz mądrze i nie ryzykuj!

Gwoździarka to bardzo popularne narzędzie, które stanowi podstawowe wyposażenie niemal każdej firmy dekarskiej i remontowo-budowlanej. To urządzenie potrafi z wielką siłą i częstotliwością wbijać gwoździe w powierzchnie wykonane z drewna czy nawet betonu. Zakup gwoździarki bardzo często wiążę się z analizą i porównywaniem dziesiątek różnych parametrów. Nie wszystkie jednak cechy będą istotne. Na jakie parametry zwracać więc uwagę przy wyborze dobrej gwoździarki?

Parametry gwoździarek: które są najważniejsze?

Gwoździarki to dosyć specjalistyczne narzędzia, które posiadają szereg różnych parametrów. Sprawdźmy, które bezpośrednio przekładają się na ich funkcjonalność i wszechstronność, a które z kolei możemy zignorować lub nie traktować priorytetowo.

Energia strzału – jeden z najistotniejszych parametrów przy wyborze gwoździarki. Określa się tym parametrem ogólną moc urządzenia i wyraża w dżulach (J). Im większa jest ta wartość, tym bardziej wymagającym zadaniom może sprostać konkretny model gwoździarki. Egzemplarze z wyższej półki dysponują energią pojedynczego strzału na poziomie ok. 100 J.

Typ gwoździ i pojemność magazynku (zasobnika) – kolejny ważny parametr gwoździarki, obok którego nie można przejść obojętnie. Określa on typ obsługiwanych przez urządzenie gwoździ. Mogą one różnić się długością, średnicą oraz kształtem. Pojemność zasobnika z kolei stanowi o maksymalnej ilości gwoździ, które można wbić bez konieczności przeładowania magazynku. Trzeba tylko pamiętać, że im większy magazynek, tym cięższe będzie urządzenie w momencie jego kompletnego załadowania gwoździami.

Szybkość pracy – ważny, aczkolwiek nie aż tak priorytetowy parametr gwoździarki. Częstotliwość wbijania gwoździ mówi o tym, ile pojedynczych strzałów można wykonać w ciągu konkretnej jednostki czasowej. Dobrej klasy urządzenie może wbić nawet 2 gwoździe w ciągu jednej sekundy (120 na minutę).

Dostępne tryby pracy – warto sprawdzić, czy oferowany egzemplarz dysponuje różnymi trybami pracy – w tym automatycznym. Dzięki niemu nie ma konieczności ciągłego wciskania spustu, a gwóźdź wystrzeliwany jest w momencie przyłożenia wylotu gwoździarki do powierzchni.

Gdzie szukać szerokiej oferty sprzedażowej gwoździarek? Tego rodzaju sprzęt dostępny jest w wielu specjalistycznych sklepach narzędziowych – stacjonarnych oraz online. Jednym z nich jest sklep z elektronarzędziami i sprzętem budowlanym isprzet.pl.

Gwoździarka akumulatorowa, pneumatyczna czy gazowa?

Jeżeli mamy już ustalone wstępne parametry, którymi powinna dysponować gwoździarka, to trzeba zdecydować się jeszcze na rodzaj jej zasilania. Gwoździarki to urządzenia przeważnie wykorzystywane w sposób mobilny, a zatem w użyciu dominują modele zasilane akumulatorowo lub gazowo. Stacjonarne zakłady produkcyjne np. meblarskie, wolą jednak wykorzystywać sprzęt pneumatyczny lub elektryczny zasilany sieciowo. Niestety, wszystkie rodzaje zasilania mają swoje dobre i złe strony i ciężko doszukać się rozwiązania idealnego.

Gwoździarki pneumatyczne – funkcjonują za sprawą sprężonego powietrza, które wytwarzane jest najczęściej za pomocą sprężarek powietrza. Konstrukcja gwoździarek pneumatycznych jest bardzo prosta, przez co są to urządzenia o wysokiej trwałości i niezawodności. Dysponują również przyzwoitą mocą. Niestety ich działanie ogranicza się do miejsca wyposażonego w odpowiedni układ pneumatyczny.

Gwoździarki akumulatorowe – ich największa zaletą jest wysoka mobilność. Są lekkie i proste w eksploatacji. Posiadają jednak ograniczoną moc i czas działania, który determinuje łączna pojemność akumulatora. Jednak za sprawą nowoczesnych systemów akumulatorowych, są coraz chętniej wybierane nawet przez profesjonalne firmy dekarskie i produkcyjne.

Gwoździarki gazowe – dysponują dużą energią strzału i należą do sprzętu profesjonalnego. Podobnie jak gwoździarki akumulatorowe, te również są w 100% mobilne, aczkolwiek odczuwalnie cięższe. Gwoździarki gazowe posiadają wymieniany lub napełnialny pojemnik na gaz propan-butan oraz baterię (służy do wytworzenia iskry i zapłonu). Pojedyncze strzały w tego typu gwoździarce generowane są za pomocą niewielkich eksplozji gazu w komorze spalania.

Jak widać wybór gwoździarek jest całkiem spory. Nie dość, że istotne są ich parametry to w dodatku gwoździarki występują w różnych odmianach. Na użytek domowy zaleca się zakup lekkich i bezobsługowych gwoździarek akumulatorowych, podczas gdy na użytek profesjonalny zdecydowanie lepszym wyborem będzie sprzęt zasilany pneumatycznie lub gazowo.

4.9/5 - (15 votes)

Data publikacji: 9 grudnia, 2020

Autor:

4.9/5 - (15 votes)

Tagi:

Komentarze


Udostępnij artykuł

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

  1. wbijak
    środa, 9 grudnia, 2020

    Gwoździarki są praktycznie niezbędnym narzędziem każdego budowlańca. Dzięki nim praca jest o wiele łatwiejsza, a przede wszystkim szybsza. Różne sposoby zasilania gwoździarek umożliwiają wybór najwłaściwszy do rodzaju prac.

  2. Jan
    poniedziałek, 14 grudnia, 2020

    Pogoda sprzyja pracom budowlanym więc chodząc na spacery z psem obserwuję okoliczne budowy domów. W zdecydowanej większości ekipy są wyposażone w różnego rodzaju specjalistyczny sprzęt w tym gwoździarki. Jedne ekipy korzystają tylko z prądu, niektóre mają kompresory – tak więc prace idą żwawo. Spotkanie na budowie typowej betoniarki nie jest proste. Nawet tutaj podjeżdża grucha z betonem i z pomocą pompy zalewa to co trzeba. Małe koparki kopią wykopy itd a zwykły młotek powoli przechodzi do historii.Gwoździarka już go wypiera.

Podobne artykuły