Okna dachowe

Szyba – mocny punkt

Choć szyba wydaje się najbardziej delikatnym elementem okna, wcale nie jest tak krucha, jak myślimy! Nowoczesne szyby instalowane w oknach dachowych nie tylko chronią nasze domy przed utratą ciepła, ale wręcz tego ciepła dostarczają. Jednocześnie chronią nas przed hałasem i włamywaczami.

Najważniejszym parametrem okna jest współczynnik przenikania ciepła U. Im jest on niższy, tym mniej energii ucieka na zewnątrz, czyli okno dobrze chroni nas przed upałem latem, przed chłodem – zimą. Energooszczędność okien połaciowych jest szczególnie ważna, bo przez nie ucieka znacznie więcej ciepła niż przez te ustawione pionowo. A ta energooszczędność w największym stopniu zależy od szyb.

Od tafli szkła zależy też to, jak wiele energii ze słońca dotrze do domu oraz jak mało hałasu do niego trafi. No i oczywiście od trwałości szyb w każdym rodzaju okien zależy nasze bezpieczeństwo. Dowiedzmy się więc, jakie muszą być szyby w oknach połaciowych, by zapewnić nam to wszystko.

Ciepłe okno – ciepła szyba

Na współczynnik przenikania ciepła całego oka wpływa proporcja między powierzchnią, którą zajmuje rama i ościeżnica, a powierzchnią przeszklenia. Im większe okno, tym większą część jego powierzchni stanowi przeszklenie, co znacząco wpływa to na obniżenie U dla całego okna.

Szyba – mocny punkt

Najmniejsze straty ciepła są wtedy gdy okna są energooszczędne. By takie były muszą mieć nie tylko specjalne ramy – zazwyczaj szersze niż standardowe, najczęściej z profili drewnianych wykonanych z klejonki albo z PCW (profile trójkomorowe).

Takie okna są z reguły wyposażone w trójszybowy pakiet połączony ciepłą ramką dystansową. Szyba powinna się charakteryzować izolacyjnością cieplną na poziomie U = 0,5 W/(m2·K). Najcieplejsze szyby zbudowane są aż z czterech tafli szkła hartowanego typu Thermofloat o grubości 4 mm każda. Taki zestaw jest hermetycznie wypełniony gazem szlachetnym, albo – niemal pozbawiony jakiekolwiek gazu, czyli tzw. próżniowy.

Przeszklenia próżniowe są nowością – między taflami szkła znajduje się rozrzedzone powietrze (a nie całkowita próżnia, jak sugeruje ich nazwa).

Fot. 3. Okno z oszkleniem dwukomorowym.Fot. 3. Okno z oszkleniem dwukomorowym.

Aby szyba nie pękała w wyniku podciśnienia, dystans między taflami szkła utrzymują prawie niewidoczne przekładki z przezroczystego tworzywa, rozmieszczone na całej płaszczyźnie szyb. Próżniowe pakiety szybowe charakteryzuje znaczne ograniczenie ucieczki ciepła w wyniku konwekcji, co jest istotne w oknach dachowych, oraz niski współczynnik U – mniej więcej 0,5 W/(m2·K), uzyskiwany przy małej grubości (odległość między szybami do 3 mm). Współczynnik przenikania ciepła U najlepszych szyb może wynosić nawet 0,3 W/(m2·K).

Najcieplejsze okna na rynku mają współczynnik przenikania ciepła, który umożliwia ich montowanie w bardzo wymagających domach pasywnych i wynosi mniej więcej 0,7 W/(m2·K), a nawet 0,58 W/(m2·K).

Szyba nie tylko ciepła, ale też bezpieczna! Do tworzenia energooszczędnych pakietów szybowych montowanych w oknach połaciowych, ze względów bezpieczeństwa używa się szkła hartowanego, a dla zmniejszenia strat ciepła – szkła z powłokami selektywnymi. W oknach dachowych szyby (często znajdujące się ponad głowami ludzi) muszą zapewniać również bezpieczeństwo mieszkańcom, np. dzięki zewnętrznej szybie wykonanej ze szkła hartowanego. Takie okna są szczególnie polecane do sypialni i pokoi dziecięcych. Jeszcze większe bezpieczeństwo zapewnia mieszkańcom wewnętrzna klejona szyba.

Fot. 4. Okno z oszkleniem trójkomorowym.Fot. 4. Okno z oszkleniem trójkomorowym.

Dzięki temu, że okna mają rozbudowane pakiety szybowe, chronią też mieszkańców przed hałasem – taka specjalna konstrukcja szyby zapewnia oknu wyższą izolacyjność akustyczną. W przypadku okien dachowych ten parametr ma szczególne znaczenie, okna dachowe powinny bowiem tłumić odgłosy padającego deszczu czy gradu. Dobre okna tłumią hałas na poziomie 38, a nawet 40 dB.

Szyby – dostawcy ciepła ze Słońca

Światło słoneczne wpadające przez okna połaciowe jest najczystszym i najbardziej ekonomicznym źródłem energii. Zyski ciepła pozyskiwanego przez okna połaciowe są to minimum 10%. Największe pochodzą z okien zamontowanych w dachu o kącie nachylenia 45°, usytuowanym od południa. Najmniejsze pochodzą z okien zamontowanych od północy – światła wpada tam najmniej.

W sposób pasywny możemy zyskać energię – ciepło słońca, jeśli wybierzemy okna o odpowiednio wysokim współczynniku g. Dla takiego pozyskiwania energii ważne są także strona świata, w którą okna są skierowane, stopień ich zacienienia, stan zanieczyszczenia szyby, a także udział ramy i podziałów w całkowitej powierzchni okna. Wartość współczynnika g nie może być zbyt wysoka, zwłaszcza dla okien przeznaczonych na elewację południową czy południowo- zachodnią, bo wtedy pomieszczenia będą się przegrzewać latem. Dla okien energooszczędnych optymalna wartość tego wskaźnika wynosi co najmniej 50%. Najbardziej efektywna proporcja obu współczynników to U ? 0,9, a g ? 45%. Okna o takich parametrach bywają nazywane aktywnymi, mają one najmniejsze straty i największe zyski energii.

W naszym klimacie warto zróżnicować okna pod względem ich parametrów technicznych, dopasowując je do usytuowania wobec stron świata. Na południowej części dachy najlepsze efekty przyniesie zastosowanie okien z szybą o parametrach U = 1,1 W/(m2·K) i g = 0,6, od północy lepiej wykorzystać okno o parametrach U = 0,5 W/(m2·K) i g = 0,45.

PAKIET SZYBOWY OKIEN DACHOWYCH PRODUKCJI FAKROPAKIET SZYBOWY OKIEN DACHOWYCH PRODUKCJI FAKRO

Pakiety szybowe okien połaciowych

Pakiet energooszczędny.
Składa się z trzech tafli szkła i dwóch komór wypełnionych kryptonem. Współczynnik izolacyjności termicznej U wynosi 0,5 W/(m2·K), natomiast U całego okna – 1,0 W/(m2·K). Wewnętrzna szyba pokryta powłoką niskoemisyjną odbija promieniowanie cieplne, na przykład emitowane przez grzejniki. Takie rozwiązanie zapobiega wychładzaniu poddasza w zimie, a przegrzewaniu w lecie. Zastosowanie takiej szyby pozwala na zredukowanie strat ciepła przez okna o 25%.

Pakiet pasywny.
Składa się z czterech tafli szkła i trzech komór wypełnionych kryptonem. Na zewnątrz okna zainstalowano dodatkową szybę grubości 8 mm. W środku pakietu zastosowano szybę z powłoką niskoemisyjną. Współczynnik U całego okna wynosi 0,77 W/(m2·K). Okno takie rekomendowane jest do budynków pasywnych i energooszczędnych, pozwala zredukować straty ciepła aż o 45%.

Powłoki

W technologii uszlachetniania szkła, używanego do produkcji okiennych pakietów szybowych, przełomowe było zastosowanie powłok dwufunkcyjnych, zwanych też wysokoselektywnymi.

Łączą one zalety powłok niskoemisyjnych i przeciwsłonecznych, a więc latem, chroniąc dom przed przegrzewaniem – obniżają koszty klimatyzacji i wentylacji, a zimą, zatrzymując ciepło w domu, zmniejszają koszty ogrzewania. Szkło dwufunkcyjne jest alternatywą dla montowanych na oknach osłon przeciwsłonecznych, takich jak żaluzje, rolety lub markizy. W przeciwieństwie do nich nie zmieniają wyglądu dachu.

Oprócz tego istnieją też szyby fotochromowe, termochromowe i elektrochromowe, które ciemnieją lub matowieją pod wpływem promieni słonecznych lub napięcia elektrycznego. Jednak takie szyby, ze względu na swój wysoki koszt nie są instalowane w oknach przeznaczonych dla inwestorów indywidualnych.

5/5 - (2 votes)

Data publikacji: 29 listopada, 2013

Autor:

5/5 - (2 votes)


Komentarze


Udostępnij artykuł

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Podobne artykuły