Złącza ciesielskie

Szybka budowa schodów drewnianych – złącza schodowe TA9Z i TA10Z

Drewniane schody mogą być ozdobą każdego domu. Jeżeli są precyzyjnie wykonane, idealnie spasowane, ukryto wszystkie połączenia mogą robić imponujące wrażenie.

Jednakże budowa schodów drewnianych jest zadaniem drogim i pracochłonnym. Często wymaga bardzo precyzyjnej obróbki drewna, a co za tym idzie specjalistycznych narzędzi. W związku z tym to zadanie z reguły zlecane jest firmą specjalizującym się w tej dziedzinie. Jeżeli schody, które wykonujemy nie mają pełnić funkcji estetycznej, a bardziej funkcję użytkową można ich wykonanie bardzo uprościć. Dotyczy to na przykład schodów na poddasze lub do piwnicy, schodów ogrodowych lub prowadzących na taras itp.

Simpson Strong-Tie złącza schodowe TA9Z i TA10Z
Simpson Strong-Tie złącza schodowe TA9Z i TA10Z

Złącza schodowe TA9Z i TA10Z

Wykonanie takich schodów można uprościć, tak aby nie wymagało specjalistycznych operacji i narzędzi i było szybkie i proste w montażu. W związku z tym takie schody można wykonać samodzielnie, w znacznym stopniu redukując koszty ich budowy.

Do wykonania prostych schodów jednobiegowych wystarczy kilka drewnianych elementów – dwie długie deski pełniące role policzków i deski pełniące role stopni. Można wyeliminować konieczność wykonywania precyzyjnych i pracochłonnych połączeń ukrytych między policzkami i stopniami.

Zastosowanie złączy ciesielskich dedykowanych do tego połączenia sprawi, że nawet niedoświadczona osoba będzie w stanie samodzielnie wykonać pełną konstrukcję schodów.

Złącza TA9Z i TA10Z

Z myślą o tym zastosowaniu firma Simpson Strong-Tie stworzyła złącza TA9Z i TA10Z. Są to podłużne kątowniki o długościach 210 i 260 mm, które pozwalają na szybki i prosty montaż stopnia do policzków schodów. Stanowią wystarczające podparcie dla stopni i zapewniają odpowiednią nośność w czasie użytkowania. Mogą być montowane przy użyciu gwoździ lub wkrętów.

Dodatkową zaletą tego złącza jest zastosowanie pokrycia cynkowego o nazwie Zmax, które zapobiega korozji złącza nawet przy montażach narażonych na bezpośrednie oddziaływanie środowiska zewnętrznego. Pozwala to na zastosowanie złącza w ogrodzie lub na tarasie.

Tomasz Szczesiak

5/5 - (47 votes)

Data publikacji: 15 sierpnia, 2017

Autor:

5/5 - (47 votes)


Komentarze


Udostępnij artykuł

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

 1. tylda
  wtorek, 5 lutego, 2019

  Może redakcja zainwestuje w słowniki ortograficzne dla ‘redaktorów’?
  Pisać z błędami ortograficznymi? WSTYD!

  • admin
   środa, 6 lutego, 2019

   O to bardzo ciekawe gdzie mamy błąd?

Podobne artykuły