Realizacje

Tajemnicza stodoła Stealth Barn

Tajemnicza stodoła to projekt usytuowany obok innej, dużej stodoły przekształconej przez zespół CTA w dom i studio. Dodatkowy budynek miał być samowystarczalny, by – zależnie od pory roku i potrzeb – mógł służyć jako dom dla gości, studio lub miejsce spotkań. Miało to być miejsce ustronne, a jednocześnie pełne inspiracji i radości, miejsce pracy i dom.

Architekci: Carl Turner Architects
Lokalizacja: Norfolk, England

Nowy budynek położony jest na odsłoniętym terenie w hrabstwie Cambridgeshire. Ma prostą, lecz odważną formę, która przypomina stojącą obok odnowioną stodołę. Ułożony prostopadle do istniejącego wcześniej budynku, tworzy rodzaj ogrodzenia i osłony dla ogrodu, a ten prosty i czytelny zabieg nawiązuje do istniejącego tu niegdyś podwórka rolniczego.

Stealth Barn charakteryzuje się szacunkiem wobec formy budynku rolniczego, ale stanowi kontrast dla tradycyjnej stodoły. Wydaje się czarną bryłą, cieniem przylegającej do niego dawnej stodoły, zarysem na rysującym się w oddali horyzoncie. Z zewnątrz konstrukcja jest solidna, pozbawiona kapryśnych detali i uformowana tak, by poradzić sobie ze swym eksponowanym stanowiskiem.

Wewnątrz surowość zmienia się dzięki zastosowaniu cieplejszej płyty OSB, która owija całą przestrzeń, nawiązując do sąsiedniej stodoły podzielonej balotami słomy. W ten sposób stworzony został swoisty krajobraz wewnętrzny, z przestrzeniami wydzielonymi na planie półotwartym. Każde pomieszczenie posiada widok na pola, które choć są otwarte, widziane z wewnątrz, stwarzają wrażenie bezpieczeństwa i ciepła. Aranżacja głównych przestrzeni w proste kieszenie jest kluczem do wielofunkcyjności tego budynku – może on stać się sypialnią lub pokojem spotkań, jadalnią lub studiem idealnym do pracy. Może też być każdym z tych miejsc bez dominującej charakterystyki zarówno domu, jak i biura.

Stealth Barn to projekt zapoczątkowany i nadzorowany przez Carl Turner Architects, który pozwalał projektantom na eksperymentowanie, uczenie się i testowanie pomysłów.

nowoczesna-STODOŁA-Stealth-Barn-17 nowoczesna-STODOŁA-Stealth-Barn-8 nowoczesna-STODOŁA-Stealth-Barn-14 nowoczesna-STODOŁA-Stealth-Barn-9 nowoczesna-STODOŁA-Stealth-Barn-13 nowoczesna-STODOŁA-Stealth-Barn-18 nowoczesna-STODOŁA-Stealth-Barn-12 nowoczesna-STODOŁA-Stealth-Barn-7 nowoczesna-STODOŁA-Stealth-Barn-15 nowoczesna-STODOŁA-Stealth-Barn-19 nowoczesna-STODOŁA-Stealth-Barn-10 nowoczesna-STODOŁA-Stealth-Barn-16 nowoczesna-STODOŁA-Stealth-Barn-20 nowoczesna-STODOŁA-Stealth-Barn-21 nowoczesna-STODOŁA-Stealth-Barn-22 nowoczesna-STODOŁA-Stealth-Barn-24 nowoczesna-STODOŁA-Stealth-Barn-25 nowoczesna-STODOŁA-Stealth-Barn-26 nowoczesna-STODOŁA-Stealth-Barn-27 nowoczesna-STODOŁA-Stealth-Barn-23 nowoczesna-STODOŁA-Stealth-Barn-28 nowoczesna-STODOŁA-Stealth-Barn-29

Źródło: Nowoczesna STODOŁA, www.nowoczesnastodola.com
Zdjęcia: Tim Crocker

 

5/5 - (3 votes)

Data publikacji: 20 lutego, 2016

Autor:

5/5 - (3 votes)


Komentarze


Udostępnij artykuł

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

  1. Tomek P.
    czwartek, 20 czerwca, 2019

    Coraz bardziej podobają mi się nietypowe realizacje. Co prawda na dziś jest to sfera marzeń ale idea jest doskonała. Samowystarczalny budynek o nietypowym kształcie, wykończony prostymi materiałami, nawiązujący nieco do otoczenia – super. Polecam !!

Podobne artykuły