Na rynku

Teren dookoła domu – jak upiększyć?

Teren dookoła nowo wybudowanego domu najczęściej przypomina pobojowisko. Żeby go uprzątnąć i odbudować roślinność potrzebne będzie kilka miesięcy, ale aby tereny zielone robiły wrażenie warto poświęcić ten czas na zaplanowanie ogrodu od A do Z.

Płot, żywopłot czy siatka?

Niestety ogrodzenie posesji to rzecz wciąż potrzebna. Jednak kiedy już zakończą się wszystkie prace budowlane warto zadbać o to, aby i ono wyglądało schludnie i przyjemnie dla oka jak nowy dom. Najczęściej wybierane są płoty z desek, siatka przy której posadzony jest żywopłot czy też sama siatka ze wzorami. Coraz powszechniejsze jest też połączenie tradycyjnego płotu z desek ze słupkami wykonanymi z siatki, która zasypywana jest gabionem – czyli ozdobnymi kamieniami. Najlepiej jest wybrać takie rozwiązanie, które będzie zgodne z projektem domu, a z drugiej strony ochroni nas przed wzrokiem przechodzących ulicą osób i zapewni prywatność.

Ścieżki, alejki i podjazd

Jeszcze przed posadzeniem roślin koniecznie trzeba wytyczyć ścieżki koło domu oraz linię podjazdu do garażu. Najlepiej poprowadzić jedną drużkę okalającą dom, ścieżkę z bramki do drzwi domu oraz szeroki pas dla auta. Takie ścieżki można zrobić z kostki brukowej, płyt chodnikowych, czy ozdobnego żwiru. Potrzebna też będzie podsypka piaskowo-cementowa, która wyrówna wcześniej powierzchnię i zapewni stabilność ułożonym potem elementom. Poza tym uchroni też bruk przed wyrastaniem chwastów z jego szczelin.

Rośliny ozdobne

Nie każdy ma czas na pielęgnację ogrodu, ale każdy chce go mieć urządzonym ładnie. W miejscach gdzie nie ma ścieżek można posiać po prostu trawę, która wymaga jedynie podlewania i koszenia. Jednak można też posadzić kilka krzewów np. jałowców, które raz do roku wystarczy przystrzyc na odpowiedni kształt. Można też znaleźć rośliny wieloletnie, które co roku będą kwitły w okresie wiosenno-letnim. Ciekawie będą też wyglądać bluszcze i pnącza, które pozostawione same sobie rozrosną się i przykryją spory kawałek ziemi. A nam pozostanie tylko pilnowanie, aby nie weszły na ścieżki i w mury.

Teksty źródłowe:
http://cemexbeton.pl/produkty-standardowe/stabilizacje-i-podsypki

4.7/5 - (8 głosów)

Data publikacji: 1 stycznia, 2016

Autor:

4.7/5 - (8 głosów)

Tagi:

Komentarze


Udostępnij artykuł

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

  1. Jagoda
    czwartek, 6 czerwca, 2019

    Ja właśnie jestem na tym etapie, dom prawie skończony, a teren wokół przypomina pobojowisko. Uprzątnięcie tego i doprowadzenie do perfekcji to mnóstwo roboty, ale przede wszystkim potrzebne są dobre pomysły. Ciężko sobie wyobrazić jak dana roślinność będzie się komponowała, gdzie zrobić chodnik, czy to wszystko będzie razem do siebie pasowało. Przydałby się ktoś, kto by to rozsądnie zaplanował.

Podobne artykuły