Izolacje dachowe

Termoizolacja dachu na krokwiach

Od lat stosowany w wielu krajach Europy system nakrokwiowy zyskuje również w Polsce coraz więcej zwolenników.

Bezsprzeczne zalety takiego sposobu ocieplenia poddaszy powodują, że wielu dekarzy otrzymuje zlecenie wykonania tego typu termoizolacji, tym bardziej że robi się to przy okazji układania pokrycia dachowego lub wymiany starego pokrycia na nowe w czasie remontu dachu. Fakt wykonania termoizolacji dachu wraz z układaniem pokrycia umożliwia dekarzom uzyskanie większej stawki wynagrodzenia w stosunku do wykonania dachu bez termoizolacji.

Układanie nakrokwiowego ocieplenia jest bardzo proste i można je porównać z deskowaniem i papowaniem dachu, przy czym pracę tę wykonuje się kilka razy szybciej z uwagi na cechy elementów ocieplenia. Na przykładzie systemu niemieckiej firmy BACHL omówimy montaż termoizolacji BACHL tecta PUR. Płyty do termoizolacji wykonane są z twardej pianki poliuretanowej PIR/PUR i mają wymiary 2,5 x 1,25 m, grubość od 5 cm do 28 cm w zależności, jaką termoizolacyjność dachu chcemy uzyskać; np. płyta grubości 10 cm zastępuje ok. 20-25 cm wełny ułożonej między krokwiami, płyty posiadają obwodowo wykonane frezowanie, które umożliwia łączenie ich na pióro i wpust. Płyty z obu stron mają naklejoną folię aluminiową, pełniącą funkcję refleksu termicznego i paraizolacji. Na wierzchniej stronie jest folia ochronna z warstwą antypoślizgową, która jest sklejana na zakładkach, na wszystkich krawędziach płyty. Pełni ona rolę warstwy wstępnego krycia, czyli hydroizolacji (Fot. 1, 2).

Fot. 1, 2. Płyty do termoizolacji wykonane są z twardej pianki poliuretanowej PIR/PUR i mają wymiary 2,5 x 1,25 m, grubość od 5 cm do 28 cm w zależności, jaką termoizolacyjność dachu chcemy uzyskać.

Fot. 1, 2. Płyty do termoizolacji wykonane są z twardej pianki poliuretanowej PIR/PUR i mają wymiary 2,5 x 1,25 m, grubość od 5 cm do 28 cm w zależności, jaką termoizolacyjność dachu chcemy uzyskać.

Folia ochronna po zwulkanizowaniu na zakładkach daje bardzo szczelną warstwę nieprzepuszczalną dla deszczu, śniegu i wiatru.

Układanie termoizolacji nakrokwiowej BACHL tecta PUR rozpoczyna się od okapu – kładzie się pierwszy rząd płyt dłuższą krawędzią wzdłuż okapu piórem w stronę kalenicy. Rozstawu krokwi i łączenia płyt nie uwzględnia się przy montażu. Płyty układa się bezpośrednio na krokwiach lub na uprzednio ułożonym oszalowaniu drewnianym, drewnopochodnym lub płytach G-K. Drugi rząd płyt układa się z tzw. „przesunięciem” łączeń, czyli na mijankę lub „cegiełkę” (Rys.). Minimalne przesunięcie płyty w kolejnych rzędach to 50 cm. Ewentualne ścinki na końcach czy na narożach wykorzystuje się na przeciwległych połaciach, tak że odpad jest minimalny. W miejscach łączenia dwóch połaci, jak kalenice, naroża i kosze, należy miejsca styku płyt wypełniać szczelnie pianką montażową, której nadmiar po stwardnieniu usuwa się poprzez ścinanie nożem. Następnie miejsce styku wykleja się taśmą bitumiczną BACHL lub inną o podobnych właściwościach. Po ułożeniu płyt tecta PUR należy pozaklejać zakłady folii ochronnej, następnie na termoizolacji, w miejscach gdzie pod nią znajdują się krokwie, układa się kontrłaty (min. 4 x 6 cm) i przymocowuje specjalnymi śrubami systemowymi BACHL o długości dostosowanej do grubości termoizolacji. Wkręca się je za pomocą wiertarki elektrycznej lub wkrętarki o dużym momencie wkręcającym.

Śruby systemowe BACHL są bardzo ważnym elementem całości nakrokwiowej termoizolacji dachu. Przenoszą bardzo duże obciążenie, dlatego są wykonane ze specjalnej stali i w wyjątkowy sposób ocynkowane.

Ilość śrub określa się na 2 sztuki/m2 dachu. W strefach o dużym obciążeniu wiatrem i śniegiem należy przeprowadzić obliczenia zapotrzebowania ilości śrub, w czym pomoże firma BACHL.

Po przytwierdzeniu kontrłat, przybijamy łaty w odpowiednim rozstawie dla danego pokrycia dachowego, identycznie jak w przypadku wykonania dachu bez termoizolacji nakrokwiowej.

Następnie układamy pokrycie zasadnicze (dachówki, blachodachówki, blacha na rąbek stający, blacha trapezowa), wykonując detale zgodnie z zasadami sztuki dekarskiej i zaleceniami producenta zastosowanego pokrycia.

Płyty docina się nożem lub zwykłą piłą

Płyty docina się nożem lub zwykłą piłą

Z uwagi na ograniczenie powierzchni artykułu nie możemy dokładnie omówić miejsc na dachu, takich jak kominy czy okna dachowe, ale ta sprawa nieznacznie tylko różni się od dachu wykonanego w systemie międzykrokwiowym. W przypadku jakichkolwiek pytań jesteśmy do dyspozycji pod adresem info@bachl.pl. Bardzo polecamy system nakrokwiowej termoizolacji dachów skośnych. Układanie jest bardzo proste, można po termoizolacji chodzić jak po deskowaniu, co bardzo poprawia szybkość i komfort pracy. W przypadku ewentualnych uszkodzeń termoizolacji, np. spadającą dachówką itp., można to w bardzo prosty sposób naprawić. Ale chyba najważniejsze z punktu widzenia dekarza jest to, że wykonując dach wraz z nakrokwiową termoizolacją uzyskuje się większe przychody niż w przypadku wykonywania dachu bez termoizolacji.

Krzysztof Lenart

4.6/5 - (12 votes)

Data publikacji: 18 maja, 2015

Autor:

4.6/5 - (12 votes)


Komentarze


Udostępnij artykuł

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

  1. Olek
    czwartek, 17 stycznia, 2019

    Cześć,

    Co myślicie o takim wykonaniu izolacji dachu:

    płyty fermacell – na krokwie

    łaty i kontrłaty – na płyty

    piana PUR – na płyty, do wysokości łat i kontrłat

    jeszcze pomiędzy płytą a pianą myślałem o memranie, jakiejś grubej

    ?

    Plis, bez hejtu i naigrawania się. Bardzo proszę o merytoryczne uwagi dla takiego pomysłu. Łaty i kontrłaty mogłyby mieć w sumie wysokość 15 cm

Podobne artykuły